reklama

Bojujte proti nemocem chutně, jaro je k tomu ideálním časem

Na jaro se všichni těšíme, je to období rozpuku a nového života. V přírodě vše raší a pučí, je plno nové energie. Bohužel ne stejně je na tom lidské tělo. Místo nové vlny síly se často dostaví nepříjemná jarní únava. Vhodně zvolené doplňky, vitamíny, minerály a antioxidanty v přírodní formě dovedou udělat velký rozdíl. Posílí naši imunitu, hladinu energie a pomohou překonat přechod ze zimy do jara.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaro je skvělým obdobím pro zdravé smoothies (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I když to může být paradoxní, je pravdou, že na jaře je o vitamíny mnohdy velká nouze. Příroda se sice probouzí, všechno raší, ale na čerstvé ovoce a zeleninu je ještě brzy. Většinou jsme stále nuceni se spolehnout na nabídku supermarketu. Importované ovoce a zelenina se nabízí mnohdy tak špatné kvality a s obsahem chemikálií, že z konzumace žádný užitek mít nemůžeme.

Většina plodů vypěstovaných ve skleníku, jako jsou rajčata, papriky a jahody, spíše připomínají voskové atrapy, a to jak vzhledem, tak i chutí. Pokud máme vlastní zásoby, můžeme se stále ještě spoléhat na samoprodukci jablek, hrušek a brambor. V průběhu času ale jejich kvalita klesá, obsah účinných a zdraví prospěšných látek se silně redukuje.

Kterým potravinám dát na jaře přednost?

Vždy se snažíme maximum zdraví prospěšných látek získat přímo z přírodních zdrojů. Je to mnohem lepší a přirozenější způsob než kupování tablet v lékárně. Zaměříme se samozřejmě na zeleninu a ovoce, ale také na zelené listy a klíčky. Určitě neopomeneme ani přírodní doplňky a superfoods.

Čas vyrazit na plevele

Nejlepší a nejzdravější plevele získáme z jarní přírody. Často je najdeme mimo zahradu a záhony. Pravé zázraky poskytnou louka a případně okraje záhonů. Stačí vyrazit s plastovou miskou, nůžkami (nožem) a začít hledat. Plané rostliny jsou hotové zázraky. Mnohé jarní plevele vydrží zelené i přes zimu, případně velice brzy raší. Nasbírat můžeme popenec, žabičce, mladé lístky pampelišky, květy a listy sedmikrásek a mladé kopřivy.

Úplně nejlepší na tom je, že nás to vůbec nic nestojí, a navíc plevele jsou dostupné skoro všude. Posbírané rostliny dobře omyjeme a nasekáme je najemno. Přidat je můžeme běžně do salátu, a to jak zeleninového, tak i ovocného. Můžeme je jíst buď samotné, nebo jimi dozdobit jakékoliv jídlo. Zásadně se vyhneme jakékoliv tepelné úpravě.

Ptačinec žabinec a ostatní plevele jsou jarním požehnáním
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Ptačinec žabinec a ostatní plevele jsou jarním požehnáním

Zelené listy

Kromě plevelů se zaměříme i na ostatní listovou zeleninu. Základním zdrojem jsou salátové listy, kterých je velké množství druhů. Vedle nich jsou to mladé listy červené řepy, listy koriandru, petrželky, mladé lístky kerblíku, rukola, naklíčené slunečnice, špenát. Všechny tyto druhy jsou pro naše zdraví velmi přínosné, jsou nabité zdraví prospěšnými látkami a  obsahují spoustu vlákniny, která nám pomůže s trávením.

Jíme je syrové ve formě salátu a dochutit je můžeme na milion zdravých způsobů, jako je zálivka z olivového oleje, semínka a ořechy, sušené i čerstvé bylinky a podobně. Naprosto úžasným zdrojem vitamínu C je naklíčená řeřicha. Každý den ji tedy zařadíme na náš stůl. Semena klíčí rychle a do fáze prvních zelených lístků ji vypěstujeme za 10 dnů.

Mladé zelené listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé zelené listy

Zázvor

Oteplující a energetizující účinky zázvoru z něj dělají jednoho z nejúčinnějších bojovníků proti chřipkovým bacilům. Nejsilnější účinky zázvoru získáme právě jeho využitím za syrova. Pomáhá bojovat proti chřipkovým onemocnění, posiluje imunitu, zlepšuje krevní oběh, posiluje trávení. Pokud se cítíme po jídle unaveni nebo nás bolí žaludek, je zázvorový čaj tím nejlepším lékem. Zázvor působí stimulačně a hřejivě.

Kurkuma

Známe ji jako žlutý prášek, který se s oblibou používá v asijské, a zejména pak v indické kuchyni. Jedná se o sušený a jemné rozemletý oddenek  kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje hodně antioxidantů a také účinnou látku kurkumin. Ta se pojí se snížením rizika rakoviny a zánětu, uklidňujícím účinkem na žaludek, a dokonce i s prevencí neurodegenerativních onemocnění.

Kromě koření ve formě prášku můžeme koupit čerstvé kořeny kurkumy. Čerstvý kořen je samozřejmě tím nejlepším možným způsobem, jak lze kurkumu využít. Kořen můžeme nakrájet na plátky a pojídat. Případně chvilku žvýkat a vyplivnout. Menší množství kořene můžeme přidat i do smoothie. Jeho chuť téměř nepoznáme.

Na jaře určitě vyzkoušíme kořen rostliny Mondia Whitei, který se nazývá Mulondo. Svojí chutí připomíná zázvor a lékořici, voní po vanilce. Podporuje trávení, působí proti depresím a představuje tradiční afrodisiakum. Má sexuálně stimulační efekt. Můžeme ji připravit jako čaj. Kořeny nakrájíme na kolečka a zalijeme vodou, necháme několik minut vylouhovat a pijeme. Na jaře dodá potřebnou sílu a energii.

Tři úžasně zdravé kořeny: kurkuma, zázvor a mulondo
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Tři úžasně zdravé kořeny: kurkuma, zázvor a mulondo

Naklíčená semena

Představují hotový zdravotní elixír. Klíčení je téměř zázračný proces, při kterém se ze spícího semínka začne probouzet nový život. Při klíčení přijímá semeno vodu, čímž se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek. Škrob se štěpí na jednoduché cukry, bílkoviny, na aminokyseliny a tuky, na volné mastné kyseliny. Mladé klíčící rostlinky jsou bohaté na vitamíny, enzymy, aminokyseliny, minerální látky a stopové prvky.

Naklíčená řeřicha
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Naklíčená řeřicha

Konzumací naklíčených semen můžete podstatně zlepšit kvalitu své stravy, protože klíčící organismus je plný výživných látek. Zjednodušeně lze říci, že při klíčení se probouzejí dřímající životní síly semen, zrno se probouzí k životu a produkuje celou řadu hodnotných látek, které náš organismus potřebuje - zvláště v zimě, kdy obecně přijímá méně čerstvých potravin.

Semena obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale také řadu antinutrient. Inhibitory snižují využitelnost  - vstřebatelnost důležitých živin. Jedná se o bílkoviny, sacharidy, minerály, vitamíny,  může se také zhoršit zažívání a objevit střevní potíže. Nakličování je levné, bez chemie, semena působí alkalicky.

Fazole mungo na nakličovací misce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Fazole mungo na nakličovací misce

Klíčením se ze spícího semene stává živá rostlina. Zlepšuje se kvalita bílkovin, aminokyselin, např. výrazně stoupá aminokyselina lysin zodpovědná za správnou imunitu a účinná proti nachlazení, výrazně se zvyšuje obsah vitamínů, zejména vitamínů B a enzymů, A, B -complex, C a E.

Dřínky

Dřínky jsou úžasným, časně jarním ovocem. Nasbírat je můžeme ze stromu pěstovaného na zahradě nebo v přírodě či parku. Dříny kvetou velmi časně na jaře a plody dozrávají v průběhu dubna a května. Nezralé plody jsou velmi kyselé, zralé dřínky mají příjemnou, sladkokyselou chuť. Zralost poznáme podle tvrdosti plodu, pokud je dřínek stále tvrdý, je ještě brzy. Když je měkký a jde velmi snadno odloupnout od stopky, tak je ta pravá chvíle.

Zralé plody také můžeme dobře sklízet ze země. Dřínky obsahují velké množství vitamínu C, antioxidantů a minerálních látek. Nejlépe našemu zdraví prospějí v syrovém stavu, zpracovat se ale dají na marmelády, ovocná vína, džemy, šťávy a kompoty. Na Slovensku se z nich připravuje alkoholický nápoj – drienkovica, v Rusku je to dernovka. V Turecku se plody dřínu přidávaly do osvěžujícího ovocného nápoje šerbetu.

Ovoce se také užívalo k výrobě dortů, cukroví a bonbónů, a dokonce jako náhražka oliv. V japonské medicíně platil dřín za „prodlužovač života“ a byl součástí „léku osmi chutí“, známého již od 3. století našeho letopočtu. Speciálně pro sklizeň byly vyšlechtěny dva kultivary Devín a Titus, které dávají plody větší a chutnější.

Natrhané dřínky
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Natrhané dřínky

Pamatujeme na přírodní doplňky

Za pozornost stojí tzv. zelené potraviny, které patří také mezi tzv. superfoods. Řadí se k nim prášek ze zeleného ječmene, řasa spirulina a chlorella. Obsahují řadu vitamínů, proteinů, minerálů a celé řady zdraví prospěšných látek. Mají silnou antioxidační sílu, působí jako prevence celé řady onemocnění. Velmi populární je i prášek z houby reishi, které se říká houba nesmrtelnosti. A nesmíme zapomínat na úžasné zelené mořské  řasy, které jsou téměř komplexní a nesmírně hodnotnou potravinou. Všechny tyto doplňky nám výrazně pomohou překonat jarní únavu a nahradit ji pracovním elánem, radostí a energií.

Zdravé koktejly/smoothies

Jednou za čas si připravíme zdravotní smoothie, které klidně může nahradit i jedno hlavní jídlo v průběhu dne. Smoothie pijeme vždy čerstvé a připravujeme je těsně před konzumací. Ve smoothie by nikdy neměly chybět zelené listy, zázvor, špetka kurkumy, citronová šťáva a některý ze zelených doplňků, jako je spirulina nebo chlorella, případně zelený ječmen. Pro objem použijeme libovolné ovoce.

Smoothie by ale nemělo být příliš sladké. Kromě listové zeleniny nemícháme ovoce s jinou zeleninou, jako je zelenina plodová nebo kořenová. Pro dochucení používáme přírodní sladidla, vhodné jsou datle, goji, rozinky, případně listy stevie. Do smoothie nepřidáváme mléko ani ostatní mléčné výrobky. V kombinaci s ovocem jsou pro naše zažívání velmi obtížné. Mohou kvasit, vytvářet plyny a způsobit nevolnost.

Zdroj informací: healthline.com

Využijte léčivou moc některých plevelů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková