Možná i vy každoročně sníte o tom, že napečete velikonoční perníčky, které krásně změknou a stanou se pravou medovou pochoutkou. Ale občas nastane přesný opak. My vám nabízíme recept na takové, které můžete jíst prakticky hned poté, co jste je upekli a ozdobili.
Velikonoční perníčky podle tohoto receptu neztvrdnou, chutnají stejně skvěle jako ty, u nichž musíte několik dní či týdnů čekat, než budou poživatelné. A ozdobit si je pochopitelně můžete podle svého, nejlépe osvědčenou bílkovou polevou.
Co budete k jejich výrobě potřebovat:
- 6 vajec
- 150 g másla
- 150 g medu
- 370 g cukru
- 1 kg hladké mouky
- lžíci sody
- lžíci skořice
- lžíci kakaa
- 1 kypřicí prášek
- ½ balení kypřicího prášku do perníku
Výrobu těsta začněte smícháním všech tekutých ingrediencí. U jednoho z vajec oddělte žloutek od bílku a ten si ponechte na výrobu polevy na zdobení hotových perníčků. Do smíchaných tekutých přísad přidejte i ty ostatní, s výjimkou mouky. Tuto směs asi 5 minut důkladně míchejte a teprve pak přisypejte mouku a dodělejte těsto.
Se zdobením den počkejte
Hotové těsto jenom převálejte na vále a dva dny nechte v chladu odležet, aby se všechny přísady ideálně spojily a aby dodaná kypřidla měla čas zafungovat. Potom se můžete pustit do výroby perníkové pochoutky. Těsto klasicky rozválíte a pak už jen vykrajujete libovolné tvary. Až je vyndáte hotové z trouby, ještě je potřete rozšlehaným vejcem a se zdobením počkejte do druhého dne.
K ozdobení je nejlepší poleva z bílku, do kterého vmíchejte ještě 20 g moučkového cukru a trochu citronové šťávy. K nanášení polevy použijte třeba malý igelitový sáček se zipem, v němž můžete rovnou smíchat polevu s potravinářskou barvou, pokud nechcete mít zdobení jen bílé. Počítejte s tím, že poleva na perníčcích bude asi 4 hodiny schnout.
Perníková zajímavost
Napadlo vás někdy, proč se perníčkům říká právě perníčky? A ne třeba medovníčky nebo medové koláčky? To proto, že kdysi dávno se do nich ještě přidával pepř, který se německy řekne „Pfeffer“, takže tam někde můžeme hledat původ názvu oblíbeného pečiva, jehož výroba má ve střední Evropě tradici už od středověku, kdy to byly vlastně „peperníčky“.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Upleťte si velikonoční pomlázku:
Publikováno: 2. 4. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová