reklama

Tento list není dobrý pouze do zelí. Použít se dá jako lék, budete překvapeni jeho účinkem

Bobkový list je oblíbeným aromatickým kořením, které se po staletí hojně používá v kuchyni. Málokdo z vás ale ví, že to není pouze koření, ale má i blahodárné účinky na lidský organismus. Pojďte se s námi podívat, jaký učiněný zázrak bobkový list je. Máme pro vás přichystány i recepty na bolavé klouby.

Bobkový list je oblíbeným kořením, víte ale, že ho můžete použít i jinak? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bobkový list čili vavřín

Je to sušený list vavřínu ušlechtilého, který se k nám dostal přes Středomoří z Malé Asie. Jde o hojně používané koření, které měli lidé ve velké oblibě již ve středověku. Obsahuje celou řadu pozitivních látek, díky nimž má blahodárné účinky na organismus. Podporuje  trávení, zvyšuje chuť k jídlu, dokáže snižovat hladinu krevního cukru, pozitivně působí na močový měchýř i játra a pomáhá při revmatických bolestech a artritidě. Účinkuje dokonce i na dnu, migrénu a otoky.

Na čaj z bobkového listu potřebujete:

  • 4 až 5 sušených bobkových listů
  • 1 tyčinku skořice nebo 1 lžičku mleté skořice
  • 1 l vody
  • med

Do vroucí vody přidejte listy a skořici a vařte asi 20 minut. Po vylouhování do vývaru přidejte ještě med. Pokud vás bolí klouby, měli byste ho pít alespoň tři dny po sobě. U chronických bolestí 5 dní. Potom by měla být alespoň týdenní pauza. Následně pak můžete kúru zopakovat.

Bobkový list pochází z vavřínu ušlechtilého, keře, který se hojně pěstuje ve Středomoří
Bobkový list pochází z vavřínu ušlechtilého, keře, který se hojně pěstuje ve Středomoří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Olej z bobkového listu

  • 250 ml olivového oleje
  • 30 g bobkových listů

Sušené bobkové listy rozdrťte a vložte do láhve s olivovým olejem. Láhev důkladně uzavřete a umístěte do tmy. Nechte ji tam 2 týdny a moc s ní nehýbejte, jen jednou za čas ji protřepte. Po dvou týdnech olej přeceďte přes plátýnko. Hotový olej uchovávejte v lednici a mažte si jím bolavá místa. Když budete chtít olej použít, naneste ho na čistý kus látky a přiložte ho několikrát během dne na revmatismem postižená místa.

Na bolavé klouby zase bobkový list naložíme do oleje
Na bolavé klouby zase bobkový list naložíme do oleje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako to platí u všech léků, potravinových doplňků a bylin, před zahájením užívání se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj informací: Český rozhlas; mojezdravi.cz; bylinky21.eu; bylinkyprovsechny.cz; dobravec.cz

Připravte si utopence podle tohoto skvělého receptu:

Publikováno: 30. 3. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová