reklama

Trápí vás přebytečná kila nebo snad zlí duchové? Oboje spolehlivě zažene tento nápoj!

Petržel používáme hlavně jako kuchyňské koření, ale už před tisíciletími si ji cenili třeba keltští druidové, kteří byli přesvědčeni, že zahání zlé duchy. Staré babky kořenářky tvrdily, že pomáhá nejen při nepravidelné menstruaci, ale i proti mužské nevěře.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Petržel využijete nejen v kuchyni, ale z její zelené nati připravíte také lahodný a léčivý čaj, který vám pomůže v boji s přebytečnými kily (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

My vám představíme petržel v trochu civilnější, ale rozhodně spolehlivější roli. Je totiž vědecky dokázáno, že zelená petrželová nať obsahuje celou řadu důležitých vitamínů, například vitamíny A, B, C, E a K a také spoustu antioxidantů.

Z čerstvé i sušené natě si můžete připravit výborný čaj, jehož hlavním benefitem je to, že vás zbaví přebytečných kil, protože podporuje přirozené odvodňování organismu. Již zmíněné antioxidanty navíc zlepšují pleť a činnost srdce a pročišťují játra. Pomáhá také udržovat v dobré kondici náš zrak.

Zdravý životní styl pamatuje na petržel

Čaj připravíte z petrželové natě včetně stonků, kterou nasekáte na menší části. Jednu hrst vhoďte do vroucí vody, v které nechte minutu povařit, pak odstavte a nechte 10 minut louhovat. Poté slijte přes cedník a do teplého čaje můžete přidat ještě lžičku medu nebo kapku citronu.

Petrželový čaj lze popíjet každý den, ale protože se nic nemá přehánět, doporučujeme maximální denní dávku omezit na jeden až dva šálky. Účinky čaje by se měly projevit asi po dvou týdnech, ale nezapomínejte, že sebezdravější nápoj vám nepomůže, pokud nebudete dodržovat správnou životosprávu.

Petrželový čaj ještě vylepšíte trochou medu a citronu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Petrželový čaj ještě vylepšíte trochou medu a citronu

Co je dobré vědět

Jak už jsme se zmínili, petrželová nať je vynikající bylinka na mnoho neduhů. Při běžné spotřebě by nám neměla její konzumace vadit, ale nedoporučuje se používat ji ve větších dávkách v těhotenství, protože může způsobit předčasné kontrakce dělohy. A pokud se rozhodnete používat ji jako bylinku v podpůrné léčbě, určitě se poraďte s lékařem nebo zkušeným bylinkářem, abyste předešli případným nežádoucím účinkům.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova, bylinkyprovsechny.cz

Podívejte se, jak doma pěstovat bylinky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová