Svatomartinské slavnosti: Čekají vás propečené husičky a skvělá mladá vína

Svatomartinské víno může být podle tradice poprvé veřejnosti nabízeno 11. listopadu v 11 hodin, návštěvníci Svatomartinských slavností tak budou mezi prvními, kdo letošní ročník vín ochutná.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka v Praze

11. listopadu 2017

Degustace letošního mladého vína, husí pečínka, ochutnávka nejrůznějších specialit, cimbálka a jazz, to jsou Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce mezi železničním mostem na Výtoni a vyšehradskou skálou. Celkem na vás čeká 52 stánků, 24 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program…

Svatomartinské slavnosti 6
Svatomartinské slavnosti 6 (Zdroj: Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka)

Ikonou slavnosti je nepochybně pečená husa v mnoha podobách. Ani letos v rámci doprovodné gastronomie pečená husa nebude a nemůže chybět. Můžete se těšit na husí pečínku s knedlíkem, lokšemi nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, na husí burgery nebo husí ragú se zeleninou, na restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun a další husí pochoutky.

Bzenecké svatomartinské slavnosti

11. listopadu 2017

Sklepní prostory pod sokolovnou budou hostit Bzenecké svatomartinské slavnosti. Hlavním programem je ochutnávka nejen mladých svatomartinských vín bzeneckých vinařských firem spojená se slavnostním svěcením vína.

Součástí slavností je mimo jiné i tažení napoleonských, rakouských a ruských vojáků městem. Návštěvník se může těšit také na speciální svatomartinské menu. Akce začíná ve 14 hodin u bzeneckého zámku, odkud vyjde průvod vojsk tří císařů. Po defilé na náměstí se cca 130 vojáků společně s návštěvníky přemístí k zámku, kde bude zinscenovaná bitva.

Svatomartinské slavnosti 3
Svatomartinské slavnosti 3 (Zdroj: Bzenecké svatomartinské slavnosti)

Tradiční Martinské trhy v Hradci Králové

11. listopadu 2017

Do Hradce Králové se sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek celé naší krásné vlasti, aby ve všech prostorách Adalbertina a přilehlého parkoviště od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel včetně vánočního zvykosloví, výroby vánočních ozdob ze skleněných korálků, z kukuřičného šustí, z přírodnin, papíru a dalších materiálů. Akce se koná ve všech prostorách Adalbertina a na přilehlém parkovišti.

Do Hradce dorazí rovněž svatý Martina na bílém koni pod Bílou věž, který odstartuje bohatý program.

Svatomartinské slavnosti 4
Svatomartinské slavnosti 4 (Zdroj: Tradiční Martinské trhy v Hradci Králové)

Svatomartinský košt v Brně

11. listopadu 2017
Každoročně pořádá Vinařský fond tradiční Svatomartinský košt na brněnském náměstí Svobody. Největší ochutnávce svatomartinských vín předchází slavnostní žehnání v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově (v 10 hodin), odkud se i letos vydá průvod v čele se svatým Martinem přes Zelný trh na náměstí Svobody. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční v 11 hodin. K ochutnání je každoročně 100 druhů svatomartinských vín, od přítomných vinařů je možné zakoupit i celé lahve. K poslechu zahraje cimbálová muzika. Svatomartinský košt trvá do podvečerních hodin.

Svatomartinské slavnosti 2
Svatomartinské slavnosti 2 (Zdroj: Svatomartinský košt v Brně)

Svatomartinské slavnosti v Opavě

11. listopadu 2017

I letos se můžete těšit na svatomartinský průvod v čele se sv. Martinem na bílém koni a jeho družinou. Průvod letos zamíří na Dolní náměstí, kde bude program pokračovat. Těšit se můžete na stánky se Svatomartinským vínem a stánky s pochutinami, které ladí právě s tímto mladým vínem. 

Součástí programu bude řemeslný jarmark, farmářské trhy, projížďky v kočárech, vystoupení folklórních souborů a cimbálová muzika, která dokreslí atmosféru celých slavností.

Svatomartinské slavnosti 7
Svatomartinské slavnosti 7 (Zdroj: Svatomartinské slavnosti v Opavě)

Průvod Martínků ve Zlíně

11. listopadu 2017

Už po sedmnácté se vydá průvod Martínků z místní ZUŠ na cestu Zlínem. Tato sobotní akce začne v 10:30 u zámku. V čele průvodu pojede Martin, žák literárně - dramatického oboru, na bílém koni a za ním průvod Martínků. Na trase zámek – náměstí Míru – Klub 204 – zámek po fanfárách vždy Martin přivítá diváky a pozve je na předvánoční akce ZUŠ Zlín, knihovny a muzea.

Svatomartinské slavnosti 1
Svatomartinské slavnosti 1 (Zdroj: Průvod Martínků ve Zlíně)

Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh

11. listopadu 2017

Na zámku bude probíhat tradiční Svatomartinské posvícení, během něhož můžete ochutnat nejlepší česká a moravská vína. Je připravený bohatý doprovodný program, jarmark i ochutnávka svatomartinských vín.

Vedle mladého svatomartinského vína od předních českých a moravských vinařů si můžete dopřát svatomartinskou husu, koláče a další lahůdky v zámecké krčmě.

Svatomartinské slavnosti 8
Svatomartinské slavnosti 8 (Zdroj: Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh)

Na zámku budou probíhat komentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech.


 

Související k tématu