reklama

Opět vám chybí adventní věnec? Stihnete to ještě na poslední chvíli zachránit

Jaký jste zvolili letos adventní věnec? Tři svíčky jsme už zapálili a tuto neděli je na řadě poslední - čtvrtá. Že jste to ještě nestihli a nemáte žádný? Vánoce jsou už opravdu za rohem a adventní svíčky k tomuto času neodmyslitelně patří. A s našimi snadnými tipy to ještě stihnete. I kdybyste položili jenom čajové svíčky na decentní talířek.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Poradíme, jaký adventní věnec zvládnete vyrobit na poslední chvíli (Zdroj: Silva Pokorná)

Pokud jste si lámali hlavu, jaký adventní věnec pořídit tak dlouho, že ještě žádný nemáte, nezoufejte. Vezměte čtyři svíčky, vhodnou nádobu, zelené větvičky a vánoční dekorace. S trochou nadhledu ještě stihnete adventní svíčky do neděle zapálit. Jen ten advent smrskneme do několika dnů.

Teď už je to opravdu natěsno, proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak si ještě před poslední adventní nedělí doplnit adventní věnec. A nakonec to vlastně ani nemusí být klasický věnec, důležité je, abyste měli možnost zapálit čtyři svíčky, i kdyby všechny najednou. Symbolizují totiž Naději, Mír, Přátelství a Lásku.

Jaký adventní věnec vyrobit na poslední chvíli

Prohledejte skříňky v kuchyni, špajzu a krabice ve sklepě. Budou se vám hodit pečicí nádoby, ošatky, dřevěné prkénka, talířky, misky nebo hrníčky. Dále potřebujete větvičky z jehličnanu a krásně bude vypadat větvička z keře cesmíny. Využijete šišky, oříšky všeho druhu a slaměné ozdoby. Určitě můžete použít různé stuhy, mašle a další vánoční dekorace. Nezapomeňte na to nejdůležitější – 4 svíčky a případně zápichy pod ně. Mějte po ruce nůžky, štípačky, olamovací nůž a tavnou pistoli.

Adventní svícen vyrobíte snadno ze zásob vaší kuchyně a sklepa
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Adventní svícen vyrobíte snadno ze zásob vaší kuchyně a sklepa

Adventní svícen v nádobě na pečení

Nevyhazujte polystyrenové výplně z nákupů spotřebičů nebo o ně požádejte v prodejně - jako když sháníte krabice na stěhování. Skvělé poslouží jako základ pro zápichy. Pomocí olamovacího nebo ostrého kuchyňského nože vyřízněte tvar podle zvolené nádoby.

Použít můžete hranatou nádobu na ořechový chléb, srnčí hřbet, dortovou formu kulatou, srdce nebo může zajímavě vypadat i podkova. Adventní věnec pak bude navíc symbolizovat štěstí. Polystyren vložte do nádoby a umístěte zápichy, abyste věděli, zda se vám tam vejdou.

Zápichy umístěte na polystyrenový základ
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Zápichy umístěte na polystyrenový základ

Větvičky si nastříhejte na menší kousky a vyplňte jimi celý prostor. Polystyren se snažte co nejvíce zakrýt. Zápichy můžete zatím dát stranou, aby se vám lépe pracovalo, nebo ponechat v polystyrenu a větvičky vkládat postupně pod ně. Vložte větvičky i po stranách nádoby.

Přidejte cesmínu a decentní dekorace a můžete umístit svíčky na své místo. Pokud chcete nádobu pak opět používat, nelepte nic lepidlem, ani tavnou pistolí. Lepidlo z tavné pistole pravděpodobně snadno odstraníte, ale mohli byste bohužel odstranit i ochrannou či barevnou vrstvu pečicí nádoby. Vosk odstraníte snadno. Lepte případně dekorace jenom k zápichům a na větvičky

Umístěte svíčky a přidejte dekorace
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Umístěte svíčky a přidejte dekorace

Adventní svícen můžete vyrobit snadno a rychle i z ošatky na pečivo. Vnitřek vyplňte třeba vánočním řetězem, doplňte větvičkami a dekoracemi a pro bezpečnost přidejte dřevěnou desku nebo keramickou misku.

Přidejte desku pod svíčky a nezapomeňte na zápichy
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Přidejte desku pod svíčky a nezapomeňte na zápichy

Dobře můžou posloužit i keramické či skleněné svícny. Kus dřevěné desky bude vypadat hodně zajímavě a přírodně. Pod svíčky umístěte ještě zápichy kvůli bezpečnosti. Vždy připravujte jakýkoliv stojan či nádobu pro svíčky s ohledem na maximální bezpečnost.

Nejrychlejší a nejsnadnější adventní svícen je nakonec ten nejprostší. Čtyři svíčky umístěte na hezkou nehořlavou podložku, například tác nebo talířek a máte hotovo. Adventní svíčky na talířku můžete doplnit o oříšky a drobné dekorace ladící s barvou svíček.

Můžete nasypat kolem svíček oříšky a barevné lupínky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Můžete nasypat kolem svíček oříšky a barevné lupínky

Poslouží i obyčejné čajové svíčky, použijte je stejným způsobem. Čtyři svíčky postavte na misku, můžete a nemusíte je doplnit o dekorace. Poslední možností je zapálit symbolicky jenom jedinou svíčku - umístěnou v keramickém hrníčku nebo skleněném svícnu.

Čtvrtou adventní neděli klidně zapalte jenom poslední svíčku v hrníčku
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Čtvrtou adventní neděli klidně zapalte jenom poslední svíčku v hrníčku

První svíčka – zapalte ve čtvrtek

První svíčka na adventním věnci nese jméno Naděje. Zapalujeme ji na 1. adventní neděli, která se nazývá železná. Neděje tak může symbolizovat touhu, aby i železná síla povolila svá sevření, uvolnily se strachy a začaly se plnit naše sny. Děti by měly napsat dopis Ježíškovi a podle tradice ho nechat za oknem, aby se do Vánoc zvládlo dárky vyřešit.

Druhá svíčka – zapalte v pátek

Druhá svíčka nese jméno Mír. Zapaluje se na bronzovou adventní neděli, tedy 2. adventní. Symbolizuje zklidnění, složení zbraní, třeba i v těch partnerských a rodinných malých válkách. V některých rodinách už se začíná připravovat výzdoba, a dokonce někde už mají upečené i první cukroví.

Třetí svíčka – zapalte v sobotu

Přátelství symbolizuje v pořadí třetí svíčka na adventním věnci a zapaluje se na stříbrnou adventní neděli, tedy v pořadí už 3. adventní neděli. Přátelství je nejcennějším darem a v tuto dobu si určitě na své přátelé vzpomeňte, zavolejte jim, sejděte se. Můžete společně nakoupit dárky nebo péct cukroví.

Čtvrtá svíčka – zapalte v neděli

Láska je největší dar a touží po ní určitě každý. Symbolizuje ji poslední 4. svíčka na adventním věnci a zapaluje se těsně před Štědrým dnem. Spojení naděje, míru, přátelství a lásky pak završí oslavy vánočních svátků v podobě Vánoc. Postavte stromeček, vyndejte ozdoby, zkontrolujte, zda máte všechny dárky, dopečte snědené cukroví.

Zdroj informací: autorka

Vyrobte si nostalgické vánoční ozdoby:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná