Adventní svícen může mít tisíce podob. Vyrábí se z nejrůznějších materiálů a každý je svým způsobem originál. A protože advent je už tady, představíme vám jeden ryze přírodní adventní svícen, vyrobený překvapivě z obyčejných březových polínek.
Adventní svícen
Adventní svícen má obvykle podobu věnce z jehličnatých větví se čtyřmi svíčkami, ale může mít i mnoho jiných podob a tvarů. Každou adventní neděli se zapaluje jedna svíčka. Svíčky mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné.
Co budeme potřebovat:
- 4 březová polínka
- 1 velký koláč z březového kmenu
- mech (přírodní nebo umělý)
- vrtačku
- vruty
- tavnou pistoli
- provázek
- podložky s bodci
- 4 adventní svíčky
Na svícen použijeme 4 březová polínka, různých velikostí. Polínka budou představovat 4 adventní neděle. Nařezat je můžeme buď ruční, nebo elektrickou pilou.
Připravená polínka není nutné nijak začišťovat. Necháme jim jejich přírodní patinu a omšelost, která více podtrhne spojení s přírodou a vyzdvihne použité přírodní materiály.
Jako podklad použijeme uříznutý "koláč" z velkého březového kmenu. Na něj postavíme polínka, uděláme obrys a podklad na čtyřech místech provrtáme skrz, abychom potom zespodu mohli polínka k podkladu upevnit pomocí vrutů.
Při spojování polínek a podkladu bude lepší, pokud otvory vyvrtáme tak, abychom měli hlavičky vrutů zapuštěné ve dřevě. Máme tak jistotu, že svícen bude stabilní a nebude se na stole kývat. Eliminujeme tak nebezpečí překocení a požáru.
Na polínkách si svrchu vyznačíme střed, kde budeme vrtat.
Do horních částí polínek rovněž navrtáme dírky. Do nich pak ukotvíme podložky pod svíčky s bodcem. Podložky svíčky budou pevně držet.
Kovové podložky s bodcem pro upevnění svíček rozhodně použijeme. Ušetříme si obavy z požáru, pokud by se některá svíčka převážila a spadla.
Nyní si nachystáme mech (můžeme použít i umělý) a tavnou pistoli. Tou budeme kousky mechu lepit částečně na podklad a částečně můžeme polepit i samotná polínka. Na horní stranu mech dávat nemusíme.
Na závěr již jen ovážeme celý adventní svícen přírodním provázkem a nasadíme do podložek s bodci svíčky. Podle vlastní fantazie si pak každý může svícen ozdobit tak, jak se mu bude líbit. Aby nám mech během vánočních svátků vydržel, můžeme ho rosit.
Kde se vzal adventní zvyk tvorby svícnů a věnců?
Zvyk zapalovat světla je starý od dob, kdy lidé objevili oheň. Jakmile se pak v prvobytně pospolných společnostech začaly objevovat i náznaky náboženských uctívání, nesměl u toho oheň chybět. Předchůdcem tradičních křesťanských vánočních svátků tu byl zimní slunovrat. Zimní slunovrat se slavil od doby neolitu a ve většině zemí světa se slaví dodnes.
Křesťanské zvyky byly postaveny na základě zvyků pohanů, protože lidé se nechtěli rozloučit s obvyklými obřady. Zejména katolická církev se snažila tyto zažité zvyky přebít svými svátky, které vycházely z bible. Oslava slunce se změnila v oslavu narození Ježíše Krista.
Socialismus ve východní části Evropy se pak křesťanské svátky snažil zničit úplně. Advent tak, jak jej znali naši předkové, byl téměř zapomenut. Téměř vymizel i zvyk vyrábět a zapalovat adventní svícny a zdobit věnce.
Je zajímavé si uvědomit, jak se naše "moderní" Vánoce prolínají s dávnými zvyky a jak v sobě soustřeďují symboly křesťanských Vánoc i zvyky našich dávných předků, kteří preferovali oslavy zimního slunovratu.
Nezapomeňte si tedy připravit na 1. adventní neděli svícen a zapalte první svíčku. Je jedno, zda jsou pro vás Vánoce svátkem církevním nebo ateistickým. V mihotavém plápolání svíček můžete bilancovat pomalu končící rok a těšit se na rok další, který snad bude lepší a příznivější.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 6. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová