Zdobení vánočního stromečku je každoroční rituál. Podle módních trendů nejspíš střídáme barvy a varianty, ale mnozí se drží osvědčené tradice. Přesto ale můžeme náš vánoční stromeček oživit něčím zajímavým, co jen tak někdo nemá. I zde jsme tak trochu čerpali z tradic dávno minulých let a připravili jsme pro vás vtipný návod, čím letos stromeček ozdobit.
Netradiční ozdoby na vánočním stromku
Toužíte ozdobit vánoční stromek trochu netradičně? V éře minulého století (zvlášť v jeho druhé polovině) bylo zvykem věšet na vánoční stromeček kromě klasických ozdob také čokoládové figurky z kolekcí nebo sněhové pečivo. Byla to taková varianta dalšího nezdravého mlsání, protože málokdo odolal, aby si při pohledu na nazdobený vánoční stromeček nějakou tu figurku neutrhl a nesnědl. Především děti chodily "česat" stromeček potajmu. Celoročně se potom zpod postelí a skříní vymetaly zmuchlané stanioly od čokolády.
Netradiční, i když velmi oblíbené čokoládové ozdoby na vánočním stromku bychom dnes rádi nahradili nějakou zdravější variantou, která by ale dětem neubrala radost z tajného mlsání. Místo sněhových pusinek a fondánových koleček si na vánoční stromeček pověsíme jako krásné a netradiční ozdoby perníčky ze žitné mouky.
Proč ze žitné? Protože tato mouka je pevnější. Cukroví z ní vyrobené bude sice měknout pomaleji, ale vydrží podstatně delší dobu a bude i zdravější.
Co budeme potřebovat:
- 200 g žitné mouky
- 200 g špaldové mouky
- 120 g moučkového cukru
- 2 lžíce medu
- 2 vejce
- 160 g másla
- 1 lžičku perníkového koření
- 1 lžičku jedlé sody
Smícháme si ve velké míse obě mouky, přilijeme med a rozklepneme obě vajíčka. Přidáme máslo, koření i jedlou sodu a vypracujeme pevné a kompaktní těsto. To necháme minimálně hodinu odpočinout v lednici.
Potom na pomoučeném válu vyválíme z těsta asi 0,5 cm vysokou placku, ze které budeme vykrajovat nejrůznější tvary. Oblíbené jsou hvězdičky, stromečky, ale i ptáčci nebo obyčejná kolečka.
Abychom mohli použít perníčky jako dekorativní ozdoby, uděláme do nich před pečením dírku, kterou potom budeme provlékat provázek, mašličku nebo háček. Vykrájené tvary perníčků přeneseme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi půl hodiny. Upečené perníčky potřeme rozšlehaným vajíčkem. Než nám perníčky úplně vychladnou, připravíme si polevu.
Cukrová poleva na perníčky:
- 200 g moučkového cukru
- 1 bílek
- trochu citronové šťávy
- špetku chlorelly na obarvení polevy na zeleno
V misce vyšleháme bílek do pevné pěny a do něj postupně vmícháváme cukr. Můžeme si pomoci ručním šlehačem, abychom měli jistotu, že výsledná poleva bude opravdu pevná. Přikápneme trochu citronové šťávy. Pokud chceme mít polevu barevnou, přidáme trochu chlorelly. Polevou potom pomocí cukrářských sáčků zdobíme vychladlé perníčky.
Jakmile poleva úplně zaschne, můžeme připraveným otvorem protáhnout mašličku nebo háček a perníček pověsíme na vánoční stromeček.
Zdroj informací: pořad Tajemství domova, Eva Borská
Podívejte se, jak si poradit se zdobením perníčků:
Publikováno: 21. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová