Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) patří k bylinkám, jejichž léčivý efekt prověřila nejen staletí, ale i moderní medicína. Podporuje klidný spánek, utišuje bolest, stres a úzkostné stavy. Kozlík spánek přímo nevyvolá, ale dokáže uklidnit tak, že usnete přirozeným způsobem. A oddenek roztlučený na prach a nasypaný do číše červeného vína funguje jako spolehlivý nápoj lásky…
Latinské pojmenování kozlíku vzniklo ze slova valere, tedy zdravý. Lidově se mu říká baldrián, paldran, odolen či kočičí kořen. Ještě donedávna nechyběly v žádné domácí lékárničce Valeriánské kapky, což je tinktura z kozlíkového oddenku. Pohledná, okolo metru vysoká vytrvalá bylina má krátký, voňavý oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvete příjemně vonícími chocholíky narůžovělých květů od června do října. Listy a kořen svou charakteristickou vůní lákají kočky.
Sběr, sušení, skladování
Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti. Oddenky s kořínky se sbírají buď na jaře před rozkvětem rostliny, nebo potom na podzim – nejlépe brzy ráno. Po vyrytí ze země je opatrně zbavte hlíny, tenké kořínky „pročešte“ a operte je pod tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem, snažte se oddenky nepoškodit.
Oddenky rozřízněte a sušte ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 30 °C. Nesušte je dohromady s jinými bylinami, protože vydávají při sušení silnou vůni. Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Na skladování jsou optimální vzduchotěsné tmavé skleněné nádoby.
Proč a jak kozlík lékařský pomáhá
Bylinka obsahuje mnoho účinných látek, například silice a kyselinu valerovou a alkaloidy. Účinek kozlíku je v souhře všech složek. Příznivě působí při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku – kozlík má tu výhodu, že přímo neuspává a nemá omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout a klidně a kvalitně se vyspat. Pomůže při špatné náladě. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Upravuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky (tiší bolest). Osvědčil se také při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou.
U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, živé sny a ranní ospalost. Užíváte-li již nějaké léky na spaní, poraďte se s lékařem či lékárníkem. Ve formě nálevu se doporučuje užívat 3 dny a pak si dát 3 dny pauzu. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Připravuje se z něho nálev, je součástí řady čajových směsí, oblíbená je tinktura = kdysi velmi známé a hojně používané Valeriánské kapky. Doma se připravují macerací kozlíkového oddenku: jeden díl drogy a šest dílů 60% alkoholu macerujte nejméně jeden týden při pokojové teplotě.
Prima tip: Bylinné sedativum
Osvědčeným bylinným sedativem je bylinná směs, kterou si připravíte ze 40 g nati meduňky lékařské, 20 g listu máty peprné, 15 g chmelových šištic, 10 g nati mařinky vonné a 5 g oddenku kozlíku lékařského. Dvě lžíce směsi přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 4–6 minut vyluhovat. Sceďte. Čaj se pije nalačno třikrát denně při podrážděnosti, přepracovanosti, vyčerpanosti a nespavosti. Poslední šálek je vhodné vypít těsně před ulehnutím do postele.
Publikováno: 20. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce