reklama

Královna mezi bylinami je ideální podzimní společnicí

Na podzim můžete využít zase přírodu a vyrobit si skvělou kopřivovou tinkturu ze semínek. Pomůže proti podzimním splínům, úzkostem a depresím a ještě dodá cenné vitaminy a minerály. Pro děti lze kopřivy naložit do medu. Budou je v této podobě milovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si tinkturu z kopřivových semínek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sbírat na tuto kopřivovou tinkturu můžete semínka ze samičích rostlin i květy s pylem z rostlin samčích. Působit na muže mohou afrodiziakálně. Semínka pak obsahují velké množství kyseliny listové, vitamínů A, B i C a také železa. Protože jsou semena také přírodními adaptogeny, využijete teď na podzim – pomůžou vám od úzkostí a depresí, které vás v tomto období mohou přepadnout. Stejně tak jsou skvělým pomocníkem pro alergiky. Kopřiva je považována za přírodní antihistaminikum a užívání tinktury může příznaky alergií mírnit. Semena také můžeme směle považovat za jednu ze superpotravin.

Kopřiva obsahuje spoustu cenných látek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kopřiva obsahuje spoustu cenných látek

Natrhejte si celé kopřivy. Dejte je zavadnout nejlépe na bílé plátno. Utečou z nich tak i broučci, které jste si mohli spolu s kopřivami přinést. Druhý den z nich potom ostříhejte nebo otrhejte semínka. Klidně bez rukavic. Protože budou zavadlé, nemusíte se bát, že by vás popálily.

Natrhané kopřivy nechte zavadnout
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Natrhané kopřivy nechte zavadnout

Semínka dejte do nádobky a rozrušte jejich strukturu. Postačí vám k tomu obyčejná vařečka. Potom je zalijte pálenkou. Měla by mít alespoň 40 % obsah alkoholu. Nádobu uzavřete a obsah protřepejte. Umístěte na slunce a nechte 3 až 4 týdny macerovat. Ideální poměr při nakládání jakékoli bylinky je 1/3 obsahu nádoby bylinek, zbytek dolít alkoholem.

Porušte strukturu semínek drcením
Porušte strukturu semínek drcením (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zalitá semínka dobře protřepejte
Zalitá semínka dobře protřepejte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tinkturu potom užívejte jako prevenci dvakrát denně, a to 20 kapek vždy ráno na lačný žaludek a večer před spaním. Ze semínek samčí rostliny pak můžete vyrobit med. Bude chutnat hlavně dětem a dodá jim prospěšné látky. Jednoduše semínka přelijte medem, promíchejte a můžete jimi takto osladit třeba čaj.

Semínka můžete zalít i medem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Semínka můžete zalít i medem

Pokud byste chtěli využít údajných afrodiziakálních účinků, vyrobte stejným způsobem tinkturu, ovšem z květů s pylem samčích rostlin. Krom toho by tinktura měla dodávat energii a zvyšovat aktivitu obecně.

Tip:

Pokud vám vadí alkohol v tinktuře, můžete ji užívat tak, že ji vlijete do horkého nápoje. Alkohol se odpaří a účinná látka zůstane.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak využít ženšen:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.