Lezavé podzimní měsíce si doslova říkají o prohřátí celého organismu. Vsadit můžete na horký čaj, ale nejlépe po těle vám jednoznačně udělá výtečná domácí polévka plná kvalitních surovin a vitamínů.
Horká polévka, ve které stojí lžíce – to pravé ořechové do lezavého počasí
Během chladnějších měsíců, kdy se dny krátí a zima se nám pořádně dostává pod kůži, si tělo tak nějak samo říká o teplejší pokrmy. Začít můžete už snídaní, kdy vyměníte chleba se šunkou a sýrem za teplou ovesnou kaši. K obědu si pak dopřejte hutnou polévku, na které si nejen báječně pochutnáte, ale také potěšíte organismus. Zkuste poctivé vývary, zeleninové krémy či polévky, ve kterých takzvaně „stojí lžíce“ a jsou plné masa i zeleniny.
Při přípravě polévky však vždy dbejte na výběr kvalitních surovin. Pokud však zrovna nebudete mít cestu přímo na ekofarmu, navštivte farmářské trhy či běžný supermarket. Myslete však na to, že biopotraviny poznáte spolehlivě jedině podle označení logy biolistu a biozebry. Věřte, že kupovat bio má smysl.
Tip:
Co by to bylo za polévku bez kousku výborného hovězího! Zkuste například bio maso z Ekofarmy u Kotyků, která se specializuje na pěkné vyzrálé kousky.
Pocitvá fazolačka, která zahřeje
- 0,5 kg bio hovězího předního masa
- 0,5 kg bio fazolí (mohou být červené i bílé)
- 1 bio cibule
- 2 stroužky bio česneku
- 2 bio mrkve
- 1 bio petržel
- ½ bio celeru
- 1 bio rajče
- 2 bio brambory
- 1 malá bio chilli paprička
- 1 bio klobása (ideálně papriková)
- lžíce bio slunečnicového bio oleje
- lžíce bio hladké mouky
- lžička bio mleté papriky
- lžička bio majoránky
- sůl a bio pepř
- bio petrželka na ozdobu
Než se pustíte do přípravy samotné polévky, připravte si vývar z hovězího masa a fazole uvařte zvlášť ve vodě do měkka. Poté si na trošce oleje osmahněte cibulku, na kostky pokrájenou klobásu, mrkev, petržel i celer. Po chvíli opékání přidejte nasekaný česnek a nakrájené rajče. Vše promíchejte, osmahněte a zasypte trochou mouky a mletou paprikou. Restujte jen krátce a zalijte vývarem. Do polévky pak přidejte brambory na kostky a chilli papričku vcelku. Jakmile je všechna zelenina měkká, přidejte uvařené fazole a rozkrájené hovězí maso. Přisypte majoránku a polévku dochuťte solí a pepřem. Podávejte ozdobené petrželkou.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy a smí je používat pouze ti producenti, kteří dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Zdroj: peprconsulting.cz
Také máte rádi dýňovou polévku?
Publikováno: 8. 11. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce