reklama

Oslaďte si život zdravě za použití aztéckého cukru

Také si nedovedete představit čaj nebo kávu bez cukru, ale zároveň chcete sladit zdravě? Chcete vědět, čím můžete nahradit klasický cukr? Možností je hned několik. A Láďa Hruška to ví a ve své domácí bylinkové lékárně vám jednu takovou dosud méně známou možnost prozradí.

Lipie sladká je vhodná pro zdravé slazení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdravé slazení, cukr v květináči

Pro zdravé slazení nemusíte chodit daleko, stačí jen ke květináči s Lipií sladkou. Lipie sladká je totiž přírodním sladidlem, kdy její sušená verze je třikrát sladší než čerstvá. Lipie je dokonce několikrát sladší než stévie a přitom nemá žádné kalorie. Už staří Aztéci ji měli ve svém jídelníčku, a tak přišla i ke své přezdívce “Aztécký cukr”. Přišla k nám tedy až z dalekého Mexika. Je výborná do čaje. Stačí, když si utrhnete jeden lístek, který si hodíte do hrníčku s čajem. Mimo to se také hodí do ovocných salátů nebo na zdobení dezertů.

Lipii si můžete nasbírat a usušit, budete ji tak mít do zásoby
Lipii si můžete nasbírat a usušit, budete ji tak mít do zásoby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pěstování Lipie sladké není nic složitého

Pěstování lipie je velice jednoduché, nesnáší přemokření, ale potřebuje mít stále vlhký substrát a přímé sluníčko, protože by mohlo spálit její lístky. Má však ráda světlé místo. Daří se jí nejlépe v závěsu, kde může vytvářet až metr dlouhé převisy. V létě rostlinu letníme. Na rostlinách se od jara až do podzimu objevují bílé květy. Pozor, pokud jde o přihnojování, nepoužívejte k tomu hnojiva na bázi dusíku, ty by rostlinu připravily o její sladkou chuť. Zimu přečká uvnitř při pokojové teplotě s omezenou zálivkou. Za jednu sezonu vám přitom jedna rostlina může při domácím pěstování dát až 500 g přírodního sladidla v sušené podobě. Listy můžete konzumovat čerstvé, sušené nebo mražené.

Pěstovat Lipii můžete i doma v květináči
Pěstovat Lipii můžete i doma v květináči (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Léčivé účinky Lipie sladké

Kromě slazení vám navíc může pomoci i s kašlem (usnadňuje vykašlávání) a nachlazením, snižuje bolesti páteře a kloubů, protože obsahuje kafr. Proti bolesti zubů a ústní dutiny se pak žvýkají její čerstvé listy. A pokud by vám zrovna Lipie sladká nevoněla, zkuste vyšlechtěnou Lipii Coladu.

Lipie není jen sladká, ale i blahodárná
Lipie není jen sladká, ale i blahodárná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Její listy jsou totiž silně aromatické a voní po mátě. I proto se listy využívají i ve směsích potpourri.

Zdroje, ze kterých jsme čerpali informace do článku: zahradnicvikruh.cz, magazinzahrada.cz, dumazahrada.cz, wikmedia.cz

Vyrobte si zdravá banánová lízátka:

Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová