Právě vrcholí houbařská sezona, košíky i příležitostných hledačů hub se prohýbají pod bohatými úlovky a na jídelníčku se to hemží smaženicemi, kulajdami, houbovými řízky a dalšími dobrotami. A to je ten správný čas myslet na zimu. Najednou udeří plískanice a mráz a pak budete rádi, že máte k dispozici houby nasušené, zamrazené nebo zavařené. Jak zpracovat a uskladnit houby?
Jak zpracovat a uskladnit houby?
Houby sušené
Nejstarší i nejbezpečnější způsob konzervace hub je sušení. Houby se suší již od pravěku. Tehdy pravděpodobně vedla k této činnosti snaha o uchování hub nasbíraných v létě na zimní období kdy bývalo jídla nedostatek. Jde o to, že houba sice při sušení ztrácí vodu, ale zachovává aroma a chuť. Očištěné čerstvé, nepřezrálé a zdravé houby nakrájejte na asi 4mm plátky. Rozložte je na síto či mřížku, aby se nepřekrývaly. Je dobré zabezpečit přístup vzduchu jak se shora, tak zespodu. Správně usušené houby šustí či chrastí a plátky se lámou, nikoliv ohýbají. Pokud vám sušené houby zvlhnou, zvolna je vysušte v troubě, aby nezplesnivěly. Po usušení je vhodné houby vložit do neprodyšné nádoby a na 1–2 dny dát do mrazáku, což je dobrá prevence proti molům. Proti případné vlhkosti se doporučuje přidat do sklenice několik zrnek rýže. Pokud chcete sušené houby uchovávat déle než čtvrt roku, tak vložte celou uzavřenou nádobu do lednice, kde je pak trvanlivost opravdu dlouhá.
Prima tip: Houbové koření
Udělejte si houbový prášek k dochucení polévek a omáček. Dobře usušené houby roztlučte v hmoždíři a prášek přesijte přes síto. Prášek nasypejte do skleněné nádoby, důkladně uzavřete a postavte na suché a tmavé místo.
Houby zmražené
Kvalitní houby dobře očistěte nožem a papírovými utěrkami, rozkrájejte na čtvrtky a vložte do dobře uzavíratelných nádobek či mikrotenových sáčků. Dejte do mrazáku. Před použitím nerozmrazujte, pouze houby vyklopte na síto a přelijte studenou vodou.
Houby v octě
Očištěné houby krátce povařte v osolené vodě, sceďte, nechte okapat a vychladnout. Vložte do sklenic, proložte cibulí, případně česnekem nebo bylinkami a zalijte vychladlým nálevem: pro 2 kg hub potřebujete 500 ml vody, 125 ml octa, 2 lžičky cukru, několik kuliček pepře a nového koření, hořčičné semínko, 2 bobkové listy a sůl. Uzavřené sklenice sterilujte asi 20 minut při 90 °C.
Houby v soli
Vždy používejte tvrdé, zdravé a raději mladší a nikoli mokré plodnice. Nakrájejte je, rozložte a nechte „zavadnout“. Pak je buď promíchejte přímo se solí, nebo je po vrstvách napěchujte do sklenic a prosypávejte solí. Na 2 kg hub potřebujete zhruba 500 g soli (můžete ji předtím dát do trouby vysušit). Takto konzervované houby se hodí výhradně na polévky a na omáčky, i tak je však nutno před kuchyňskou úpravou přebytky soli z hub odstranit prolitím vodou.
Publikováno: 3. 10. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce