reklama

Levandule a růžový jíl mohou být základem přípravku pro péči o pleť

Trendem současné doby je výroba domácí kosmetiky z čistě přírodních surovin. Na pleťový krém stačí použít jen několik ingrediencí, jejichž základem jsou přírodní másla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si pěstící pleťový krém s levandulí, růžovým jílem a rostlinnými másly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přírodní másla jako základ pro krémy a masti

Základem kvalitního pleťového krému jsou čistě přírodní másla, která už sama o sobě vynikají svými vlastnostmi a účinky. Volit můžeme mezi másly z ořechů, semen stromů nebo plodů. Nejčastěji používaným máslem je bambucké, kakaové, mandlové nebo makadamové. Při výrobě pleťového krému bychom měli zohlednit typ a momentální stav pleti a podle toho vybrat suroviny.

Výroba krému
Na výrobu pleťového krému stačí několik surovin (Zdroj: Běla Nedorostová)
Makadamiové máslo
Makadamové máslo je základní složkou šlehaného pleťového krému (Zdroj: Běla Nedorostová)

Bambucké máslo je ideálním základem krémů

Vyrábí se z ořechů stromu máslovníku afrického a je krémově bílé až lehce nažloutlé barvy. Bambucké máslo má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při léčbě kožních onemocnění, popáleninách a omrzlinách nebo při bodnutí hmyzem. Urychluje hojení ran, uklidňuje a hydratuje pokožku a poskytuje jí přirozenou vlhkost a ochranu. Dokonce podporuje tvorbu kolagenu, čímž vyhlazuje vrásky a jizvy a činí pokožku hedvábně vláčnou. 

Ořechová másla

Přírodní, zejména ořechová másla, obsahují množství prospěšných látek a sama o sobě, bez přidání dalších surovin, působí příznivě na pleť a pokožku. Dokonale ji promastí, aniž by na ní zanechaly mastné stopy. Některá másla dokonce umí pokožku ochránit před UV zářením a mají anti-age účinky. Ořechová másla obsahují antioxidanty, minerály, vitaminy A, E a F a  nenasycené mastné kyseliny, jsou zdrojem bílkovin, vlákniny, hořčíku, fosforu, železa, thiaminu a riboflavinu. Olej z makadamových ořechů obsahuje Omega 7 mastné kyseliny.

Másla
Makadamové a bambucké máslo (Zdroj: Běla Nedorostová)
Ořechová másla
Ořechová másla obsahují množství zdraví prospěšných látek (Zdroj: Běla Nedorostová)

Domácí šlehaný pleťový krém s levandulí, růžovým jílem a přírodními másly

V našem případě budeme vyrábět pleťový krém z makadamového másla, ztuženého kokosového oleje, růžového jílu a čerstvě nasušené levandule. Základem krému je makadamové máslo z ořechů, které jsou považovány za jedny z nejzdravějších. Potřebovat budeme také bio kokosový olej nebo jiný přírodní olej, dále růžový jíl a levanduli, případně jinou bylinu nebo esenciální olej. 

Australské ořechy

Makadamové máslo se získává z makadamiových ořechů, stromu makadamie celolisté, jejíž původ je v Austrálii, v oblasti Queenslandu. Proto jsou někdy nazývány australské nebo queenslandské. Ořechy se vyznačují jemnou chutí a sytě smetanovou barvou a jsou považovány za jedny z nejlahodnějších na světě. Ořechy i máslo se řadí mezi superpotraviny. Kromě antioxidantů, vitaminů A, B a E a minerálních látek - draslíku, hořčíku, vápníku, železa a fosforu, mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin.

Suroviny
Suroviny na výrobu pleťového krému (Zdroj: Běla Nedorostová)
Makadam ořechy
Australské ořechy obsahují množství zdraví prospěšných látek (Zdroj: Běla Nedorostová)

Kokosový olej

Kokosový olej má široké využití v kosmetice. Co se týká pokožky a pleti, dokáže ji hydratovat, zjemňovat a vyživovat. Osahuje vitaminy, minerály, má antibakteriální a protizánětlivé účinky a rovněž přispívá k léčbě kožních potíží. Je vhodný pro suchou pokožku a napomáhá lepšímu hojení ran a jizev. Kokosový olej pokožku sice promastí a zjemní, ale bez vody ji nedokáže dostatečně hydratovat. 

Růžový jíl

Jíly se používají v kosmetice už po staletí. Jedná se o jemný prášek minerálního původu s typickou barvou a vlastnostmi, které vycházejí z jejich složení. Růžový jíl pochází ze slunné Francie a je bohatý na minerální látky, zejména draslík a železo. Má výrazné zklidňující a čistící účinky a je hojivý. Je vhodný pro citlivou a bledou pleť, které navrací přirozenou barvu, do hloubky ji vyčistí a zbaví toxinů. Kvalitní jíl, určený pro kosmetické účely, by měl být stoprocentně čistý a neměl by obsahovat žádné příměsi.

Kokosový olej s máslem
Ztužený kokosový olej s makadamovým máslem (Zdroj: Běla Nedorostová)
Růžový jíl
Růžový jíl je bohatý na minerální látky, obsahuje hlavně draslík a železo (Zdroj: Běla Nedorostová)

Levandule s jílem

Levandule se pro svoji příjemnou a pronikavou vůni stává stále častěji součástí  kosmetických výrobků. Rostlina pochází rovněž z Francie, kde se pěstuje ve velkém. Levandule má hojivé, léčivé, zklidňující, antibakteriální a dezinfekční účinky. Přispívá nejen k hojení ran, zklidnění pokožky spálené sluncem, zjemnění jizev a vrásek, ale i k uvolnění psychického napětí. 

Postup výroby pleťového krému:

Na výrobu krému použijeme 100 g makadamového másla, které rozpustíme v páře. Poté přidáme 50 g ztuženého kokosového oleje a dál zahříváme. Když jsou máslo i olej rozpuštěné, přidáme prášek z rozdrcené čerstvě nasušené levandule a nakonec růžový jíl. Směs promícháme a odstavíme z plotýnky. Po vychladnutí vložíme hrnec zhruba na půl hodiny do chladničky, poté krém promícháme a dáme opět, už jen na pár minut, zchladit. Vyjmeme z chladničky a důkladně rozmixujeme nebo rozšleháme téměř do pěny. Hotový pleťový krém naplníme do předem vyvařených, suchých nádobek s  uzávěrem a necháme ztuhnout. 

Vyšlehaný krém
Dokonale vyšlehaný krém v nádobce (Zdroj: Běla Nedorostová)
Krém v nádobkách
Pleťový krém uchováváme v nádobkách s víčkem (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pokud chcete, aby vám krém déle vydržel, můžete ho skladovat v chladničce. Ideální je ale suché místo v koupelně, kam nesvítí slunce.

Vyrobte si přírodní bezové pleťové tonikum:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 8. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová