reklama

Opalujte se ještě zdravěji s doma vyrobeným opalovacím krémem

Rádi zkoušíte nové věci? Pak se vrhněte i do přípravy vlastního, přírodního opalovacího krému. Není to nic těžkého a budete stoprocentně vědět, co používáte pro sebe i své děti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si účinný opalovací krém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je UV záření a proč se před ním chránit

Před slunečním zářením je třeba se chránit, a to jak v létě, tak pro někoho překvapivě i v zimě. Působí na nás dva druhy záření (respektive 3, ale to třetí, UVC, se k nám nedostane):

  • UVA -  tvoří asi 95 % záření, které dopadá na zem. A je tu s námi, i když je zataženo, odráží se od sněhu. Písmeno A znamená aging, způsobuje stárnutí kůže, vznik pigmentových skvrn ale i rakovinu.
  • UVB – B znamená burning a tato složka záření způsobuje poškození kůže – spálení, ale také rakovinu. Poškozuje také zrak. Je ale také zodpovědné za opálení.

Používat bychom tedy měli krémy, které tato záření pustí ke kůži v co nejmenším množství. Krémy volíme s vhodným SPF – tedy ochranného slunečního faktoru. Ten udává, jak dlouho po jeho aplikaci na kůži bude ochraňovat před UVB zářením. Už najdete na trh ale i krémy širokospektrální, které chrání před oběma typy. Na těch najdete krom uvedeného SPF také označení PA.

UV filtry v krémech

V krémech na opalování najdete chemické (syntetické) nebo fyzikální (minerální) filtry. Ty syntetické pronikají do kůže, kde UVB záření zachycují a mění ho na teplo. Protože je nutné, aby se dostatečně vstřebaly, nanášet byste je měli alespoň 20 minut před vstupem na slunce. Fyzikální obsahují oxid zinečnatý nebo titaničitý a zůstávají po aplikaci na povrchu kůže. Záření odrážejí. Jejich účinek je potom okamžitý.

Pokud se snažíte ze svého života odstraňovat přebytečnou chemii, pak je pro vás fyzikální filtr ta pravá volba. Navíc ty chemické filtry mohou u citlivých jedinců způsobovat podráždění, některé používané látky potom mohou dokonce negativně působit na hormonální systém.

Krém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V obchodě narazíte na různé druhy opalovacích krémů

Jednodruhové oleje

Některé z rostlinných jednodruhových olejů mají zřejmě možnost chránit před účinky UV záření. Bohužel to není vědecky prokázané. Nic vám ale nebrání to vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

  • Malinový olej – tedy olej z malinových jader, má SPF 20 až 50. Hodnota se odvíjí od kvality oleje a také jeho skladování.
  • Olej z mrkvových semínek – jeho SPF se pohybuje mezi 30 a 40.
  • Olej z pšeničných klíčků – ochranný faktor je kolem 20.

I kdyby oleje takovou ochranu neměly, určitě vám prospějí a nesmí v opalovacím krému chybět – hydratují, vyživuji, dodají značné množství vitaminů a minerálů.

Materiál na výrobu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracujte v čistém prostředí a vše důkladně važte

Jednoduchý opalovací krém

Tuhý opalovací krém připravíte takto:

  • 40 g kokosového oleje
  • 40 g bambuckého másla
  • 20 g včelího vosku
  • 2 zarovnané lžičky oxidu zinečnatého
  • 1 zarovnaná lžička oxidu titaničitého
  • 1 lžička kvalitního oleje
Mrkvový olej
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkvový olej se k výrobě opalovacích krémů výborně hodí

Oba oxidy smíchejte se lžičkou oleje, utřete je do pasty. Olej, máslo i vosk vložte do nádoby a vytvořte si vodní lázeň, kde je opatrně rozehřejete. Udržujte co nejnižší teplotu nutnou na rozpuštění a spojení surovin – cca 40 °C. Vyšší teploty oleje znehodnocují. Přidejte pastu a pořádně rozmíchejte. Pak rozdělte do silikonových formiček, uložte do ledničky a nechte ztuhnout.

Opalovací krém s malinovým a mrkvovým olejem

Krém, kde snoubí minerální filtr i oleje s ochranným faktorem:

  • 125 ml malinového oleje
  • 40 ml mrkvového oleje
  • 40 ml kokosového oleje
  • 30 ml bambuckého másla
  • 20 g oxidu zinečnatého
  • 20 g včelího vosku
Malinový olej
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malinový olej nevoní, ale má jiné pozitivní vlastnosti

Při výrobě jakékoli kosmetiky dbejte na to, abyste vše měli maximálně čisté a všechny pomůcky vydezinfikované. Nezanesete si do nich žádné mikroorganismy, které by způsobily brzké zkažení. Oleje, máslo i vosk vložte do nádoby a vytvořte si vodní lázeň, kde je opět opatrně rozehřejete. Jakmile se spojí, přidejte oxid zinečnatý – ideálně ho prosejte přes sítko, abyste předešli vzniku hrudek. Důkladně vše rozmíchejte. Naplňte do vhodné nádoby.

Tip:

Do krémů můžete přidat i další dobrůtky pro tělo – třeba vitamin E, třpytivé pigmenty nebo třeba esenciální oleje – ty dodají vůni a můžou působit i jako ochrana proti hmyzu. U těch ale pozor na fotosenzitivitu. Ty fotosenzitivní by neměly přijít na kůži, pokud se chystáte na slunce.

Podívejte se, jak si můžete vyrobit medový krém:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová