reklama

Vyrobte si domácí mast z dužnatky agávovité, která uleví nejenom při bodnutí hmyzem

V letní sezoně nás občas něco píchne – tu vosa, jindy komár, požahají nás kopřivy nebo spálí slunce. Potom zpravidla sáhneme po chladivém gelu z lékárny. Můžeme si ale vyrobiti vlastní chladivou a konejšící mast z dužnatky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si zázračnou mast z dužnatky (Zdroj: Depositphotos)

Dužnatka agávovitá, tento sukulent možná už roky doma pěstujete, ale je docela možné, že vám unikly jeho úžasné a blahodárné schopnosti.

Šťáva z rozmělněných lístků totiž podobně jako gel z listů aloe rychle zchladí podrážděnou pokožku a uleví od bolesti způsobené žahnutím. Ještě větším překvapením je skutečnost, že pokud by vás náhodou přepadla bolest zubů, tak dokud vás neobjedná lékař, můžete si ulevit sežvýkáním jednoho lístku dužnatky. Na menší bolístku stačí utrhnout lístek a vymačkat šťávu, na větší postižená místa a výraznější účinek si můžeme vyrobit mast z rozpuštěného sádla a nasekaných lístků tohoto sukulentu.

Budeme potřebovat:

  • 250 g vyškvařeného sádla
  • hrst lístků z jedné pěkně vzrostlé dužnatky agávovité
  • hmoždíř, mixér
  • skleničky se šroubovým uzávěrem (od dětské přesnídávky)
Suroviny
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připravte si vše potřebné k výrobě

V kastrůlku rozpustíme kostku sádla. Lístky rostliny nakrájíme na menší kousky a nasypeme do hmoždíře. Rozdrtíme je na kaši a přes cedník nalijeme k ještě tekutému, ale již chladnoucímu sádlu.

Hmoždíř
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Listy rozdrťte v hmoždíři

Směs promícháme a ihned nalijeme do skleničky a necháme vychladnout. Ztuhlý balzám vypadá podobně jako každý jiný krém na tukovém základu. Skladujeme jej v chladničce v dobře uzavřené skleničce a použijeme pokaždé, když je třeba.

Mast
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Mast disponuje téměř zázračnými účinky

Pěstování dužnatky

Dužnatka (Echeveria agavoides) je nenáročný sukulent, který zvládne pěstovat opravdu každý. Domácnost zkrášlí svým zajímavým vzhledem, kdy rostlina vypadá jako zelená růže a pěstitele potěší svojí skromností. O oblibě dužnatky svědčí četnost výskytu rostliny v botanických publikacích a domácích sbírkách. Husté růžice masivních listů dorůstají do průměru zhruba 20 cm a listy v průběhu roku mění své zbarvení z jasně zelené až po sytě červenou.

Pěstování dužnatky je snadné a neliší se od jiných sukulentů. I když k tomu, aby dobře prospívala, vyžaduje maximum světla, spokojí se i s polostínem. Musíte se ale smířit s tím, že nebude měnit barvu listů, zato ale bude robustnější. Dobrou službu rostlině uděláte takzvaným letněním, tedy přemístěním ven na přímé slunce. Zajímavé je i to, že tato teplomilná rostlina přečká zimu v chladném prostředí kolem 5 °C bez jediné kapky vody. Množení rostlin je však v našich podmínkách poměrně obtížné a zvládají je jen zkušení pěstitelé a odborníci. Lze ji množit z listů, které se získávají během přesazování.

Také majoránka je bylinka se zázračnými vlastnostmi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová