Absence vlastní zahrádky ještě neznamená, že si nemůžeme vypěstovat žádnou zdravou zeleninu. Stačí nám k tomu balkon a chytré řešení, které nám umožní pěstovat zeleniny a bylinek i větší množství. Pojďme se společně podívat, které druhy zelenin si na balkoně můžeme vysít nebo vysadit během července.
Základem pěstování zeleniny na balkoně je velmi kvalitní půda. Rozhodně nechoďte cestou kupovaného substrátu, protože ten je příliš lehký, velice rychle se z něj vyplavují živiny, následně se začne slehávat, a pokud jej nebudete ani kypřit, začne rostlinám spíše škodit. Zadrží v sobě totiž tolik vláhy, že veškeré zeleni, kterou do něj zasadíte, bez rozdílu uhnijí kořeny. Kvalitní půdu pro domácí pěstování seženeme u přátel, kteří nám darují kvalitní prosítovanou kompostovku, nebo se podíváme do nejbližší kompostárny. Mírně hrubší zrnitost půdy není na závadu, protože půda tak zůstává provzdušněná a rostliny mnohem lépe prospívají.
Důležitá je také výběr správných nádob. Pro balkony se hodí jak klasické plastové květináče, tak různé truhlíky, a když máte velký balkon či terasu, zabavte z půdy třeba starý zelák. Na východní straně volte barvy podle vašeho uvážení, tam, kde svítí slunce po celý den, pak pořiďte nádoby světlejší barvy. Je to kvůli prevenci přehřátí substrátu. Je mnohem lepší využívat nádoby větší, které mnohem pozvolněji vysychají, případnou možností je využít samozavlažovací truhlíky. Je to vhodné pro ty pěstitele, kteří o víkendech odjíždějí pryč a nemá kdo zalévat. V malém prostoru přemýšlejte, zda se vám nevyplatí vybudovat policový nebo závěsný systém, kde jsou nádoby nad sebou, čímž se šetří místo.
Mezi druhy, které můžete během července bez problému vysít, je například ledový salát. Většinou se během jednoho až dvou týdnů po vysetí objevují semenáčky. Když vyrostou do dostatečné velikosti, přepikýrujte je, čímž vlastně provedete vyjednocení. Zrovna salát je vhodné vysévat po několika semenech v týdenních odstupech. Díky tomu získáte salát, který můžete postupně sklízet a máte tedy k dispozici stálý přísun křehkých a chutných listů.
Podobně to lze provést i s ředkvičkami. Ty vyžadují hlubší půdu, oproti salátu ale podstatně rychleji klíčí. V týdenních odstupech lze získat velký výnos a vyrovnanou sklizeň, pokud budete výsev provádět řídce a pravidelně zalévat. Pro rychlou sklizeň vysejte například i rukolu nebo kozlíček polníček, které mají aromatické listy a využijete je do salátů společně s ředkvičkami a salátem. Na balkoně si vypěstujete i cibuli. Je úplně jedno, zda zvolíte některou z klasických sazeček, u nichž je velmi oblíbenou odrůdou Všetana, nebo některou z cibulí seček, které mají vegetační dobu pouhých 70 dní. Takže do dvou měsíců od výsevu můžete sklízet.
Do zeleninových výsadeb ale nezapomínejte přidat i bylinky, jako je například bazalka, nenáročná meduňka nebo máta. Z ostatních druhů je pak vhodná pro pěstování na balkoně i petržel kudrnka nebo pažitka, typicky využitelné pro letní chutnou snídani.
Jak pěstovat zeleninu v truhlících
Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček