reklama

Malá přehlídka opeřenců z celého světa na jihočeském statku

Někdo sbírá známky, jiný zase motýly, mince či obrazy… Sbírat se dá opravdu ledacos. Když vám ale někdo řekne, že „sbírá“ husy, přece jenom to překvapí! Láďa Hruška se vydal na návštěvu na jihočeský statek, kterému kraluje Ivana Soldánová, nadšená chovatelka takřka padesáti druhů opeřenců z celého světa.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Soldánová je přesvědčená, že s takto ojedinělou zálibou se musí člověk narodit, a když už se to tak stane, pak tomu obětuje veškerý volný čas. A to je na jejím pečlivě opečovávaném hospodářství vidět. Svůj chov má rozdělený na užitkovou a okrasnou část. V užitkové se kolébají kachny a husičky, které jsou chované na maso, v okrasné se prohánějí párečky husí z celého světa.

Husice kuří
i (Zdroj: FTV Prima)
Husice kuří

Jako první vyvádějí na jaře svá mláďata husice kuří, což jsou světle šedé husy s výrazným žlutým zobákem, jejichž původní domovinou je Austrálie.

Kachnička mandarínská
i (Zdroj: FTV Prima)
Kachnička mandarínská

Dále zde nalezneme například malé kachničky mandarínské původem z Asie, jejichž samečci mají nádherně zabarvené peří, díky kterému se řadí mezi nejzdobnější a nejkrásnější ptáky světa. „Jsou krásní, nenároční a ideální pro začínající chovatele,“ doplňuje odbornice.

 

Husa císařská
i (Zdroj: FTV Prima)
Husa císařská

Mezi její další exempláře pocházející z Asie patří také husa císařská, která má modrošedé tělo s černými příčnými proužky a hlavu i zadní část krku stejně jako ocas bílé.

Bernešky
i (Zdroj: FTV Prima)
Bernešky

Největší chovatelčinou chloubou jsou tmavě zbarvené severské husy bernešky. „Možná se zdají obyčejné, ale pro nás jsou nejvzácnější, asi proto, že jsme si je pořídili jako poslední a že jsme od nich ještě neodchovali žádná mláďata,“ vysvětluje chovatelka a dodává zajímavost, kterou zřejmě málokdo z nás tušil – že totiž husice i bernešky žijí celý život v páru. V Číně si dokonce lidé dříve dávali párek kachniček mandarínských v kleci jako symbol manželské věrnosti. Dnes už se nepodarovávají živými ptáky, ale jen symbolicky dřevěnými.

Publikováno: 28. 8. 2017, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška