Vzpomínáte si na prázdniny u babičky, kdy dozrávaly třešně a višně a babičky vám z nich pekly nadýchané bublaniny a výborné marmelády? Připomeňte si je s našimi úžasnými recepty, které na vás dýchnou nostalgií a dobrotami, připravenými právě z třešňových a višňových zavařenin.
Višně v rosolu
Krásný babičkovský... nebo spíš prababičkovský recept. Pikantní višně se ještě trochu dokyselí rybízovou šťávou a vznikne nám hodně hustý kompot – až želé s kusy ovoce.
Co potřebujete:
- 500 g vypeckovaných višní
- 200 g červeného rybízu
- 250 g BIO Třtinového želírovacího cukru 3:1 Labeta
- trocha rumu (nemusí být)
Nejprve je třeba odšťavnit rybíz. Višně poté smícháme se šťávou z rybízu a cukrem a několik minut necháme odležet. Potom vaříme 5 minut. Pro chuť je možné přidat i trochu rumu. Směs naplníme do sklenic, víčka i hrdla vydesinfikujeme, a uzavřeme. V tomto případě na druhu sklenic nezáleží – sterilovat musíme všechny. Stačí naplněné sklenice vařit alespoň 15 minut v hrnci, kde stojí do poloviny ponořené ve vodě. Po vychladnutí se ze šťávy stane třaslavý rosol.
Džem z jahod a třešní
Co potřebujete:
- 500 g jahod
- 500 g vypeckovaných třešní
- 1 balení JamFix 1:1 Labeta
- kyselina citronová podle chuti
- šťáva z půlky citronu
- 800 g cukru
Ovoce rozmělníme tyčovým mixérem, přidáme šťávu z citronu, která dodá aroma, a na konec balíček JamFixu smíchaný s cukrem. Povaříme alespoň 5 minut a průběžně sbíráme pěnu. Nezapomeneme ochutnat, a dochutit kyselinou citronovou. Pro jistotu provedeme test – kapku džemu dáme na talířek, a pokud nestéká, můžeme plnit do čistých a vypařených sklenic a otáčíme dnem vzhůru. Pokud je marmeláda moc tekutá, přidáme ještě trochu JamFixu, který musí být smíchaný s cukrem – předejdeme tak hrudkování.
Třešňový džem s pomerančovým likérem
Co potřebujete:
- 1 kg zralých českých třešní
- 1 dcl pomerančového likéru (př. Gran Marnier)
- 700 g BIO Třtinového želírovacího cukru Labeta
- ½ sáčku Ovocného pektinu Labeta
- Kyselina citronová Labeta
Nejprve odpeckujeme a důkladně očistíme třešně. 800 g třešní vložíme do hrnce, kde je tyčovým mixérem zlehka pomixujeme. K ovoci přidáme likér a promícháme. Směs začneme na plotně pomalu zahřívat. Nyní do směsi v hrnci přidáme promíchaný cukr s pektinem a za průběžného míchání necháme ve směsi rozpustit a 3 až 5 minut povaříme. Degustujeme, podle chuti můžeme přidat ještě trochu likéru, případně kyseliny citronové. V této fázi také přidáme zbytek (celých nebo pokrájených) třešní. Díky tomu získáme v džemu navíc strukturu celého ovoce. Správnou konzistenci otestujeme “talířkovou metodou”. Stačí nanést lžičku džemu na talířek a ten po chvilce otočit vzhůru nohama – pokud nestéká, je dokonalá. Džem rozdělíme do sterilních sklenic s hermeticky uzavíratelným víčkem a těsnící gumičkou po naplnění sklenice otočíme dnem vzhůru. Takto připravený džem vydrží nejméně 12 měsíců v chladném a tmavém sklepě, ideální teplota je do 18 °C.
Višňový džem v čokoládě
Co potřebujete:
- 800-900 g vypeckovaných višní
- JamFix 2:1 Labeta
- 500 g cukru
- polévková lžíce rumu
- hořká čokoláda dle chuti
- kousek másla.
Připravíme si čisté, vroucí vodou spařené sklenice a čokoládu rozpustíme na vodní lázni s kouskem másla. Každou sklenici vylijeme troškou rozpuštěné čokolády tak, aby čokoláda pokrývala celou stěnu sklenice. Vylitou sklenici dáme na chvíli do mrazáku, aby čokoláda ztuhla – sklenici nesmíme v lednici zapomenout, aby nenamrzla, při plnění marmeládou by mohla prasknout! Omyté a vypeckované višně pomixujeme (více nebo méně podle chuti), přidáme lžíci rumu, přisypeme JamFix 2:1 a 500 g cukru a za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme 3-5 minut. Horkým džemem plníme připravené sklenice, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.
Tip na rychlejší variantu:
Chceme-li se vyhnout pracnému vylívání sklenic čokoládou, můžeme čokoládu nastrouhanou na hobliny vmíchat přímo do džemu těsně před plněním sklenic. Džem tak bude sladší celý, nejen u stěn.
Višňový džem s borůvkami a rybízem
Co potřebujete:
- 600 g višní, 300 g borůvek
- 150 g červeného rybízu
- 1 kg cukru
- 1 a půl balíčku Ovocného pektinu Labeta
Nejprve ovoce omyjeme pod slabým proudem vody. Višně vypeckujeme, kuličky rybízu obereme ze stopek a vše smícháme s borůvkami. Směs ovoce rozmixujeme a propasírujeme přes síto, abychom se zbavili slupek a drobných peciček. Cukr promícháme s ovocným pektinem a vsypeme do propasírovaného ovoce. Důkladně promícháme, za stálého míchání přivedeme k varu a povaříme asi 3-5 minut. Hotový džem lijeme do čistých skleniček, zavíčkujeme, postavíme dnem vzhůru a necháme zchladnout. Džem skladujeme nejlépe na suchém, temném a chladném místě.
Naše tipy:
• jsou-li višně moc kyselé, můžeme během vaření džem přisladit
• džem bude výborný i s jinou odrůdou višní, třeba s navinule sladkými sladkovišněmi
Další inspirace na domácí želírování najdete zde: www.labeta.cz/recepty
Labeta – tradiční český výrobce z Polabí
Labeta je tu pro všechny, kteří poctivě zpracovávají ovoce do džemů, marmelád, želé a ovocných šťáv. Také pro ty, kteří potřebují mít raz dva navařeno. Labeta je již 25 let synonymem tradičního českého zavařování, pečení a vaření ve výtečné kvalitě. Labeta je vaše jistota v kuchyni – usnadňuje práci a šetří čas. Labeta, raz dva navařeno.
Zbylo vám ještě nějaké ovoce? Udělejte si kandované
Publikováno: 13. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce