reklama

Vyrobte si domácí med? Nevíte jak? Poradíme vám

Zkoušeli jste někdy uvařit domácí medy? Že jste o nich ještě neslyšeli? My vám přinášíme dva recepty na chutné medy, kterými určitě každého ohromíte, jsou lahodné a velmi zdravé. Tak pojďme na to!

Vyrobte si zdravý med z květů pampelišky a mladých smrkových výhonků (Zdroj: Depositphotos)

Pampeliškový med

Potřebujeme:

  • 5 plných hrstí květů smetánky lékařské
  • 1 hrst čerstvých listů meduňky
  • 300 g světlého třtinového cukru
  • 2 citrony s chemicky neošetřovanou kůrou
  • 1/2 lžičky Kyseliny citronové Labeta 

Natrhané květy rozložte na mřížku nebo prkénko a nechte vylézt broučky. Do hrnce dejte čisté, ale nemyté květy. Květy nemyjte pod vodou, připravili byste se o pyl, který je pro kvalitní med nutností! Zalijte vodou tak, aby byly květy ponořené a přiveďte k varu. Nechte pár minut pobublávat, stáhněte z ohně a přidejte na plátky nakrájené citrony a čisté listy meduňky. Pokud není vše pod hladinou, směs jemně stlačte vařečkou.

Přikryjte utěrkou a zaklopené pod pokličkou nechte louhovat do druhého dne. Druhý den slijte a vyždímejte tekutinu přes plátýnko nebo látkovou plenku (pozor barví). Vyždímejte maximum tekutiny a přidejte cukr a špetku kyseliny citronové. Tekutinu pomalu vařte a dávejte pozor, ať vám nevzkypí a neuteče. Vařte a redukujte za občasného míchání, než získá konzistenci medu. Podle množství tekutiny to trvá 1-2 hodiny.

Pampeliškový med zvládnete i vy (Zdroj: Labeta)

Med ze smrkových výhonků

Smrkové výhonky jsou vitaminová bomba. Jsou plné vitaminu C a měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat např. do salátu, dresinku apod. My dnes přinášíme recept, jak si jejich chuť uchovat ve formě medu. Výhonky se sbírají od dubna do června, v nížinách jsou dříve, ve vyšších polohách později. Sbírají a konzumují se pouze mladé výhonky do velikosti 5 cm.

Na 2 menší skleničky potřebujete:

  • 500 g smrkových výhonků
  • 500 ml vody
  • 500 g cukru
  • 1 větší citron (ideálně chemicky neošetřený)
  • 1 lžička Kyseliny citronové Labeta 

Smrkové výhonky propláchněte, zalijte vodou a 20–30 min na mírném plameni povařte, by se z nich začala uvolňovat silice. Odstavte z plotny, přidejte citron nakrájený na plátky a nechte takto 24 hodin louhovat. Občas během této doby promíchejte a citron propíchněte vidličkou. Další den vodu z výhonků sceďte do jiného hrnce, smrčky s citronem pořádně vyždímejte, přidejte cukr a na nízkém stupni velmi pomalu tekutinu svařujte, až vznikne hustá medová hmota, která se bude táhnout.

Ke konci vaření ještě přidejte kyselinu citronovou pro lepší konzervaci. Výsledná konzistence je něco mezi medem a džemem. Počítejte s tím, že med ještě po vychladnutí trochu ztuhne. Hotový med nalijte ještě horký do připravených čistých a suchých skleniček a obraťte na pár hodin dnem vzhůru. Med skladujte v lednici, ideálně i neotevřené skleničky, v chladu vydrží opravdu dlouho.

Med ze smrkových výhonků
Med ze smrkových výhonků obsahuje spoustu vitaminu C (Zdroj: Labeta)

Tip:

Pokud chcete získat více medu, zdvojnásobte všechny použité suroviny. Můžete přidat i o něco více vody, ale tím déle budete med svařovat. Cukr určitě neubírejte, je potřeba kvůli hustotě. Citron můžete dát i s kůrou, máte-li chemicky neošetřený (ale kůra dodá lehce hořkou chuť). V případě chemicky ošetřeného se dá kůra trochu "vyčistit" namočením citronu do vody s octem na několik minut.

Pampelišky můžete použít i na jarní detox:

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce