reklama

Co dělat při bolestech hlavy?

Bolest hlavy je jednou z nejčastějších lidských bolestí vůbec. A bohužel má opravdu mnoho příčin. Některé by vás třeba ani nenapadly. Podíváme se na bolesti hlavy trochu podrobněji a zkusíme najít nějakou zajímavou radu, jak si pomoci i bez neustálého hledání tubiček s léky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělat při bolestech hlavy? (Zdroj: Depositphotos)

Bolení hlavy

Jistě se shodneme v tom, že bolení hlavy je opravdu jednou z nejnepříjemnějších záležitostí, která nás může potkat. Příčinou bolesti hlavy přitom může být nachlazení, špatné držení páteře i prohýřená noc. Dlouhotrvající a opravdu nepříjemnou bolest hlavy, která nás dokáže vyřadit i z běžného života, by měl pochopitelně řešit specialista, ale pokud sem tam pocítíme obtíže spojené s bolestí hlavy, můžeme si zkusit pomoci sami. Nejprve bychom měli identifikovat, z čeho taková bolest hlavy vznikla. 

Bolest
i (Zdroj: Depositphotos)
Bolest hlavy často vzniká díky hektickému způsobu života

Psychické napětí

Nejčastější příčinou bolestí hlavy jsou psychosomatické stavy a reakce na stres. Toho si ostatně v poslední době užíváme až nad míru. Taktéž se na vzniku bolestí hlavy podílí vysoké pracovní nasazení. Psychické napětí vede druhotně ke zvýšenému napětí ve svalech v oblasti šíje, krku a hlavy. 

Mnoho lidí si stěžuje na tupé pobolívání, tlak ve spáncích či pocit, že nedokážou jasně myslet. Většina pacientů pak popisuje tenzní bolest hlavy, jako kdyby jí měli sevřenou těsným páskem. To právě může způsobovat svalové napětí v souvislosti s reakcí na zvyšující se stres a únavu.

Hlava
i (Zdroj: Depositphotos)
Bolení hlavy vám dokáže vyřadit z provozu

Migréna

Migréna patří do skupiny cévních onemocnění, kdy je bolest hlavy vyvolávána nadměrným zúžením průchodnosti cév a následně jejich prudkým rozšířením. Oběťmi migrény jsou ve větším procentu hlavně ženy, migrénu zná až 70 % z nich. Migréna přitom dokáže člověka prakticky vyřadit z běžného života. Je pro ni typická silně pulzující bolest obvykle v jedné polovině hlavy, ale není výjimkou ani bolest v celé hlavě, což je příklad asi 40 % pacientů trpících migrénou. Bolest je doprovázena zvracením nebo nutkáním na něj, nevolnostmi, někdy třesem rukou a závratěmi. Jako poslíčci blížící se migrény jsou mžitky před očima nebo ztuhlost končetin.

Migréna
i (Zdroj: Depositphotos)
Migréna je cévní onemocnění

Počasí

Senzitivní jedinci velmi často reagují na změny atmosférického tlaku či změnu počasí. Nemusí to být jen revmatici nebo lidé s vysokým tlakem. Pokud nejsme v psychické rovnováze, může pokles atmosférického tlaku vyvolat silnou bolest hlavy, závrať nebo pocity na omdlení. 

Jak z toho ven?

Na tenzní bolest hlavy vám mohou pomoci 1-2 tabletky acylpyrinu, ibuprofenu nebo naproxenu. Tyto nesteroidní léky působí protizánětlivě a uleví od bolesti. Pozor ale na vytvoření závislosti na těchto lécích. Nikdy nepřekračujte stanovenou dávku, a pokud léky nezabraly, volte jinou metodu úlevy od bolesti. Velkou roli zde hraje správné načasování léku. Neotálejte a vezměte si tabletku ve chvíli, kdy pociťujete příznaky blížící se bolesti hlavy. Později už totiž lék zabrat nemusí.

Léky
i (Zdroj: Depositphotos)
S medikací to nepřehánějte, zvlášť pokud jste si léky vzali pozdě

Cvičte. Tělesná cvičení mohou mít profylaktické (preventivní) účinky. Na zmírnění bolestí hlavy existuje série cviků pro obličejové svaly:

  • v co nejrychlejším sledu zdvihejte a stahujte obočí
  • snažte se chvíli pohybovat pouze pravým obočím (tento cvik je potřeba natrénovat, samovolně jej nezvládnete)
  • to samé udělejte s levým obočím
  • co nejrychleji začněte mrkat
  • pevně zavřete pravé oko a napněte co nejvíc pravou tvář, aby se vám zdvihl koutek úst
  • totéž udělejte s levým okem a levou tváří
  • silně se zamračte
  • otevřete doširoka ústa jako byste chtěli zívat a zase je zavřete
  • pomalu spouštějte dolů spodní čelist a zase ústa zavírejte
  • pokrčte nos jako při závanu odpudivého zápachu
  • uvolněte obličej několika grimasami

Pozor! Při větší bolesti hlavy naopak cvičení vynechte, mohlo by zesílit nástup migrény. Cvičení je doporučeno jako prevence před bolestí hlavy.

Grimasy
i (Zdroj: Depositphotos)
Naučte se obličejová cvičení na uvolnění svalů

Nespěte přes míru. Dlouhé vyspávání přes víkend a brzké vstávání během pracovního týdne může mít za následek náhlé bolesti hlavy z narušení spánkového rytmu. Totéž platí pro "dvacetiminutovky" u televize. Krátký spánek během dne sice může od bolesti hlavy pomoci, ale také jí může nastartovat. Pokud máte potřebu si na chvíli odpočinout a usnout, nespěte v nepřirozené poloze, ale rovně nataženi, a nejlépe na zádech.

Nehrbte se. Zkroucená páteř vede velmi často k bolestem hlavy právě v důsledku nerovného sezení. Stejně tak se snažte během dlouhého sezení nesklánět příliš hlavu. Pokud máte sedavé zaměstnání, protáhněte si během pracovního dne několikrát celé tělo.

Studené obklady a sprcha. Při nastupující bolesti hlavy si ochlaďte čelo, spánky a týl studenou vodou nebo studeným obkladem. Někomu ale naopak může pomoci i horká sprcha.

Obklad
i (Zdroj: Depositphotos)
Studený obklad většinou pomůže

Dýchejte zhluboka. Naučte se relaxační dechová cvičení a při tomto cvičení dbejte, aby se nadbřišek zdvihal víc než hrudník. Snažte se při takovém cvičení uvolnit ztuhlé svaly celého těla, bolest hlavy může být vyvolána tenzí svalů. Může vám pomoci i tato metoda: dejte si mezi zuby tužku, ale neskousávejte jí. Držte jí v zubech tak, jako kdyby měla trny, a přitom se pokuste celkově uvolnit. 

Masáž. Okamžitou úlevu může přinést lehká masáž bolestivých míst nebo akupresura, tedy tlak prstů na určité části těla. Bolest hlavy zmírníte, když silně stisknete místo mezi ukazováčkem a palcem, a dále také oblast krční páteře tam, kde nahmatáte obratlové výstupky. 

Akupresura
i (Zdroj: Depositphotos)
Stlačením akupresurních bodů můžete bolest hlavy zahnat

Zavažte si hlavu. Těsné ovázání hlavy pomůže díky tomu, že se na chvíli zastaví příliv krve do krevních vlásečnic na pokožce hlavy, čímž se sníží nepříjemné pulzování ve spáncích. 

Nepoužívejte silné kolínské a toaletní vody, které mohou svou intenzivní vůní bolesti hlavy probudit.

Při nástupu migrény si chraňte oči, nevystavujte je silnému slunečnímu svitu, vyhledejte klidné a tiché místo. Pokud sedíte u televize nebo počítače, odejděte do jiné místnosti. Vyvarujte se silnému hluku, některé frekvence a intenzita hluku na vás mohou působit velmi negativně.

Slunce
i (Zdroj: Depositphotos)
Ostré světlo vám bolest hlavy spíš zhorší

Dbejte na to, co jíte a pijete. Bolest hlavy dokáže vyvolat i nadměrné užívání kofeinu, přílišné solení pokrmů, v některých případech i žvýkání žvýkaček. Snažte se jíst vždy v přibližně stejný čas. Netrapte se hladovkou. Bolest hlavy dokáže způsobit pokles glukózy v těle (což je způsobeno právě velkými časovými rozestupy mezi jídly). Zkráceně řečeno, hlad dokáže vyvolat bolest hlavy. Některé typy potravin vám mohou způsobit alergii, ale i bolest hlavy. Sledujte vše, co konzumujete a kontrolujte, zda vás při jídle některých potravin nebo bezprostředně po jeho požití nezačne bolet hlava. Velmi často se takto chovají konzervační prostředky, obsažené v polotovarech a pokrmech rychlého občerstvení, také hořčice a glutamát sodný, čokoláda, některé druhy zrajících sýrů nebo ořechy. 

Zmrzlina, zvlášť pokud jí doslova hltáme, vyvolá působením nadměrného chladu v dutině ústní ostrou bolest hlavy. 

Nekuřte a nepijte alkohol, zejména míchané koktejly. Vyvarujte se kouření během jízdy automobilem. 

Alkohol
i (Zdroj: Depositphotos)
Kocovina je jednou z možných příčin bolení hlavy po prohýřené noci

Uvolněte se a zklidněte. Hektický způsob života, rychle, honem a hned teď vedou k hromadění stresu. A stres vám spolehlivě nastartuje bolení hlavy. Zvolněte životní tempo a usmívejte se. Neberte život příliš vážně. Lidé, kteří se tváří vážně nebo "kysele" obvykle patří mezi časté pacienty s dlouhotrvajícími bolestmi hlavy. 

Typičtí obyvatelé měst rádi vyrážejí do vysokohorských oblastí, aby zde relaxovali a "vypnuli". Jsou nemile překvapeni, že první, s čím se setkají, je prudká bolest hlavy. Je to způsobeno změnou nadmořské výšky a přechodem z prostředí toxických měst do čistého prostředí hor. Užívejte před odjezdem na hory 300-500 mg vitamínu C denně. Bolest hlavy se vám vyhne. 

Publikováno: 28. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová