reklama

Dopřejte si pampeliškovou očistnou kúru

Pro jarní očistu těla je pampeliška hotové požehnání. Už brzy se louky znovu rozsvítí tisíci zlatými sluníčky, ze kterých si děvčata tak ráda pletou věnečky. A i když zahrádkáři pampelišky na svých pěstěných trávnících moc rádi nevidí, bylinkáři je netrpělivě vyhlížejí. Využijte tato luční sluníčka pro zdravý detox.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dopřejte si pampeliškovou očistnou kúru (Zdroj: Depositphotos)

Proč detox z pampelišky? Pampeliška je vytrvalá a houževnatá bylina, která okupuje všechny travnaté plochy. V zahradách je sice vnímána jako obtížný plevel, ale pro naše zdraví je užitečná od kořene přes listy, až po zlatožlutý květ. Využijte této síly pro ozdravnou kúru. Mimochodem, zaznamenali jste, že se v českém lékopisu ze smetanky lékařské znovu oficiálně stala pampeliška lékařská? Lidová slovesnost ji však nazývá i pamprlicí, hadím mlíčím, mlíčňákem, kašincem či dokonce lvím zubem.

Léčitelství
i (Zdroj: Depositphotos)
Kořeny, lístky i květy pampelišky využívá lidové léčitelství

Pro detox je ta pravá síla v kořenu

Na podzim a časně zjara, kdy je pampeliška ještě pod zemí, je správný čas vyrýpat a zpracovat její kořen. Ideální měsíce jsou říjen s listopadem a únor s březnem. Za velmi chladného jarního počasí, jako je například letos, můžeme na kořeny vyrazit i z počátku dubna.

V tento čas pampelišku na louce snadno najdeme, její lístky totiž nikdy docela nezmizí, jsou jen podstatně menší a jakoby povadlé. Kořen je ale stále živý a je v něm nashromážděna všechna síla rostliny.

Kořen
i (Zdroj: Depositphotos)
Čerstvý kořen je prostoupen mléčnou tekutinou – latexem

Jak zpracovat kořen

Kořen pampelišky vyrýpneme úzkým rýčkem anebo špičatou zahradnickou lopatkou. Počítejte s tím, že kořen může dosahovat i hodně hluboko. Důkladně jej očistíme, opereme a necháme na vzduchu několik dní zaschnout. Poté kořen nakrájíme na tenké plátky nebo malé kostičky a zcela dosušíme. Jen silou slunce si ale nevystačíme, proto k proschnutí použijeme sušičku anebo horkovzdušnou troubu nastavenou maximálně na 50 ºC. Protože usušená droga rychle natahuje vzdušnou vlhkost a má tendenci plesnivět, skladujeme nasušený kořen na teplém a vzdušném místě ideálně zavěšený v plátěném sáčku nebo uzavřený v dobře těsnící dóze. Při správném uložení vydrž kořen pampelišky dva až tři roky.  

Obrázek2
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z čerstvých i sušených kořenů můžeme připravit očistný čaj

Pampelišková detoxikace

Pampeliška je královnou bylinek vhodných pro jarní očistu organismu. Je prokázáno, že kromě jiných účinků také čistí krev, játra i ledviny, pomáhá tělu dodat spoustu vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Kořen obsahuje hořčiny podporující trávení, lutein dobrý pro oči, a je i zdrojem inulinu, rozpustné vlákniny vhodné jako sladidlo pro diabetiky, který nezvyšuje hladinu krevního cukru.

Naši předkové dobře věděli, že omýváním obličeje pampeliškovým výluhem se zlepší kvalita pleti. Dokonce i věřili, že lázní se odstraní vrásky, na což však měla spíš vliv hydratace než účinky drogy. Pravdou ale je, že kořen pampelišky dokáže pomoci i s alergiemi, akné a jinými lehčími formami kožních onemocnění.  

Očistnou pampeliškovou čajovou či kávovou kúru se doporučuje pít po dobu tří týdnů, potom si dopřejte alespoň dva týdny pauzu a následně můžete znovu tři týdny popíjet.

Obrázek1
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kořen sbíráme časně zjara, nasušíme a skladujeme pro další využití

Čaj z pampeliškového kořene

Nejsnadnější využití kořene pampelišky je v podobě čaje, respektive odvaru. Ten se připravuje jak ze sušené, tak i čerstvé drogy.

Do hrnku nasypeme zhruba 2 čajové lžičky sušeného a čerstvě nadrceného kořene (můžeme použít hmoždíř nebo paličku na maso) a zalijeme 250 ml vroucí vody. Přikryjeme pokličkou nebo talířkem a necháme zhruba 15 minut louhovat. Nálev přecedíme, a ještě vlažný vypijeme. Doporučená denní dávka jsou dva šálky.

Obrázek4
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pampeliškový kořen pražíme pomalu a opatrně, aby příliš neztmavl a nezhořkl

Lahodná pampelišková káva

Pokud preferujete jemnou a nevýraznou chuť, je čaj dobrá volba, ale milovníky plnějších chutí potěší spíš káva. Vyrobíme ji snadno upražením sušeného pampeliškového kořene. Mimo již zmiňovaných detoxikačních účinků je skvělou náhražkou pravé kávy a vyniká lahodnou výrazně kořenitou až zemitou chutí. Neobsahuje kofein a bez obav si můžete dopřát až tři šálky denně.

Obrázek5
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Upražený kořen rozemeleme na jemňoučký prášek

Na rozpálenou pánev nasypeme pokrájený nasušený kořen a krátce opražíme. Je třeba „zrnka“ stále rychle míchat, abychom kořen nepřepražili. Barva by měla být karamelově hnědá, nikoli tmavá jako kávová zrna či dokonce černá, nápoj by byl nepříjemně hořký. Nepřipravujeme do zásoby, ale opražíme jen množství, které právě potřebujeme.

Opražený kořen necháme zchladnout a dáme do mixéru nebo mlýnku na kávu a rozmixujeme na jemný prášek (podobný instantní kávě). Do jednoho šálku (250 ml) nasypeme dvě čajové lžičky mleté "kávy“ a zalijeme vodou. Popíjíme necezené jako tradičního turka. Pampelišková káva se ale může připravovat na různé způsoby například v překapávači, pákovém kávovaru nebo jednoduše pomocí french pressu. Dochutit ji můžeme špetkou kurkumy a skořicí, zjemnit mandlovým mlékem a osladit čekankovým sirupem.

Obrázek3
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Káva z kořene pampelišky má výrazně kořenitou chuť

Salát z lístků pampelišky

A protože v dubnu pampeliškám už narůstají čerstvé lístky, k detoxikaci využijeme i je, protože pro očistu organismu jsou i ony nepostradatelné. Pro zdraví bychom za den měli schroustat pět až sedm čerstvě utržených. Krásně nám pročistí játra, podpoří detoxikaci, a hlavně nám dodají množství tolik potřebného vitamínu C a minerálních solí.

Mladé pampeliškové lístky dobře opereme, osušíme a jemně nasekáme. Přidáme drobně pokrájenou jarní cibulku i s natí a přelijeme zálivkou. Tu si vytvoříme ze lžičky vinného octa, lžičky olivového oleje, trošky soli a cukru. Promícháme a ihned konzumujeme. Salát můžeme ozdobit květy sedmikrásek nebo pro zvýšení nutriční hodnoty přidat hrst uvařených fazolí či vejce. Salát má však charakteristicky nahořklou chuť, na kterou je třeba si zvyknout.

Salát
i (Zdroj: Depositphotos)
Z čerstvých lístků připravíme svěží salát

Směs na pročištění krve

Pokus máte po nemoci a užívali jste delší dobu léky anebo se cítíte po zimě unaveni, můžete si dopřát i intenzivní očistnou kúru. Tato směs bylinek vám ještě rychleji odplaví z těla všechny škodliviny:

Vytvořte směs, do které dáte po 4 lžících kořene pampelišky, kořene čekanky, a oddenku pýru a přisypejte 1 lžíci fenyklových semínek. Do hrnku odeberte 2 lžičky této směsi, zalijte 250 ml chladné vody a prudce vařte po dobu 15 minut. Nechte stát do úplného vychladnutí. Čaj slijte a vypijte. Doporučená dávka jsou 2 šálky denně.

Publikováno: 17. 4. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová