Každá rodina ročně nespotřebuje spoustu kilogramů jídla. A vyhodí ho. A s ním samozřejmě i své peníze. Vyhazujete často například několik dnů starý chleba? Nemusíte.
Taky se vám stává, že než stihnete sníst chleba, koupíte nový (protože druhý a třetí den už to chuťově prostě nemusí být ono) a starší zapomenutý stihne zplesnivět? To je ale velká škoda. Takže, pokud si přinesete z obchodu čerstvý, dříve než ho uložíte do chlebníku, vyndejte ten starý a uvařte z něj ještě něco dobrého.
Jak tedy zužitkovat starý chleba?
1. Udělejte strouhanku
Stejně jako se standardně dělá strouhanka s pečiva, můžete si ji připravit i z tvrdého chleba. Po umletí nechte strouhanku ještě proschnout a pak uschovejte v uzavřené nádobě. Využít ji pak můžete v řadě jídel. Můžete s ní zahustit například karbanátky nebo guláš (ve spoustě receptů na guláš se místo mouky používá právě strouhaný chléb) či ji použít místo mouky při přípravě jakéhokoliv dušeného masa.
2. Kostky či krajíce chleba zamrazte
Co se nesní, zamrazte. Vždy se vám může hodit mít připravené krajíce či kostičky chleba v mrazáku. Pak můžete rychle připravit například polévku, ale také krutony do česnekové, hrachové či dýňové polévky nebo do salátu. Ze zmražených krajíců udělejte třeba topinky.
3. Placičky (nejen) ze strouhanky
Ze strouhanky či kostek chleba můžete udělat chlebové placičky, kdy starý chléb ve vámi vybrané podobě namočíte ve vodě či vývaru, necháte nasáknout a poté přebytečnou tekutinu scedíte. Dále dochutíte kořením (sůl, pepř, majoránka), přidáte česnek, vajíčko, nadrobno nakrájenou papriku a případně i další zbytky z lednice, jako jsou třeba uzeniny nebo sýr. Pak tvoříte placičky a smažíte je na pánvi na oleji či pečete v troubě.
4. „Bramboráčky“
Kostky či strouhanku namočte ve vlažném mléce, pak přidejte ingredience jako na klasické bramboráčky. Tedy česnek, majoránku, sůl, pepř, vajíčko a třeba i jeden nebo dva nastrouhané brambory. Mělo by vzniknout hustší těsto, ze kterého na pánvi usmažíte placky.
5. Chlebová polévka
Ze starého, i tvrdého chleba můžete uvařit polévku. Pokud víte, že chleba už nesníte, nakrájejte ho na kostičky a rovnou připravte polévku nebo je dejte zamrazit či usušit a využijte, až bude na polévku chuť. Receptů existuje více. Polévku můžete připravit například tak, že na tuku zpěníte cibulku, zalijete vodou (či vývarem), přidáte kostky chleba a povaříte, dokud se chleba nerozvaří. Pak umixujete – nebo ani nemusíte. Je-li třeba, dolijte vodu. Přidejte česnek, majoránku, sůl, pepř podle chuti. Ke konci můžete zavařit i rozšlehané vejce.
6. Pečené lupínky
Starší chleba můžete rozkrájet na slabší plátky a promíchat v míse ve směsi oleje, prolisovaného česneku, mleté červené papriky, pepře a soli (nebo podle vlastní fantazie). Pak dejte zapéct do trouby.
7. Topinky, smaženky
Právě topinky asi nemusíme nikomu zvlášť představovat, ale pokud uvádíme tipy na zpracování starého chleba, musí ve výčtu samozřejmě být. Ať už samotné osmažené na pánvi nebo ve vajíčku. Pokud nemáte rádi smažené topinky v oleji a nemáte-li topinkovač, můžete si starý chleba zapéct třeba se sýrem a česnekem v troubě (ozdobit ho můžete stejně jako například pizzu).
8. Chlebové krokety
Chleba nechte rozmočit v mléce, pak přidejte vejce, koření, sůl a cokoliv dalšího, co zbývá v lednici (uzeninu, zeleninu, sýr, česnek, cibuli…). Umíchejte a případně zahustěte strouhankou. Pak tvořte krokety, obalujte ve strouhance a smažte nejlépe ve friťáku. K tomu si dejte třeba salát.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 25. 7. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková