Jméno této zázračné léčivé bylinky zní skoro jako jazykolam – ostropestřec mariánský. Ovšem co všechno dokáže! „Ostropestřec je naprosto úžasný v tom, že působí na naše játra,“ říká bylinkářka Hana Urbánková a pokračuje: „dokáže je regenerovat, takže je vhodný pro každého, kdo má dlouhodobě zatížený organismus, například v důsledku dlouhodobého užívání léků.“
Jeho domovinou je Středomoří, dnes však již není problém pěstovat ho jako letničku na zahradě. Musí se ovšem zavčasu sklidit, než se jeho semena rozlétnou po celé zahradě, protože pak bychom se ho těžko zbavovali. Ostropestřec mariánský dorůstá impozantní výšky až 150 cm a je charakteristický svým fialovým bodlákovým květenstvím a zelenými listy s bílými skvrnami. O nich se podle legendy říká, že vznikly z mléka panny Marie a dodaly bylině její zázračné léčivé účinky.
„Všechny škodliviny, které se v těle hromadí, se usazují v játrech a ostropestřec dokáže tyto toxické látky vychytávat a odvádí je z těla pryč. Dokáže regenerovat dokonce již i poškozené tkáně jater,“ vyzdvihuje přednosti ostropestřce bylinkářka, která Láďovi předvedla, jak si z něj vyrobit kapičky neboli tinkturu. Ta je podle ní nejúčinnější formou, jak ostropestřec užívat.
Co budeme potřebovat:
- namletá nebo v hmoždíři nadrcená semena ostropestřce mariánského
- vodku
- skleněné nádoby
- sítko
- tmavé skleněné lahvičky
Jak budeme postupovat:
1. krok
Skleněnou nádobu naplníme do poloviny namletými nebo podrcenými semeny ostropestřce mariánského.
2. krok
Zalijeme dvojnásobným množstvím alkoholu.
3. krok
Necháme macerovat minimálně dva týdny, ale můžeme nechat i déle.
4. krok
Potom scedíme přes husté sítko.
5. krok
Nalijeme do lahviček, nejlépe z tmavého skla, které chrání vnitřní obsah před slunečním zářením, jež odbourává obsah účinných látek.
6. krok
Užívá se 2× až 4× denně 30 kapek, což je jedna lžička.
Na zdraví!
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 18. 7. 2017, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška