reklama

Jak nejlépe usušit květiny: Jde to v mikrovlnce a dokonce i ve vodě!

Sušit můžete většinu květin, klidně vyzkoušejte i některé netradiční. V zimě si pak můžete krátit dlouhé večery příjemným tvořením.

i (Zdroj: Petra Hajská)
Nasušte si květiny pro tvorbu květinových aranžmá (Zdroj: Petra Hajská)

Bohaté kytice a květinová aranžmá si většinou dopřáváme v letní sezóně, ale nemusíme se s nimi loučit ani v zimě, kdy cena čerstvých řezaných květin v obchodech stoupá k výšinám. Zásobte se sušenými rostlinami, kterými se pak můžete těšit po celou zimu. Materiálu na sušení najdete opravdu všude dost. Stačí se jen rozhlédnout po zahradě, kde najdete statici, šáter, třeslici, smil i smilek, zaječí ocásek, limonku, proso, různé druhy slaměnek, plody černuchy a mochyně i makovice. Krásným příkladem květin pro sušení jsou ostrožky, jako jedny z mála rostlin s výrazně modrou barvou. Pro suché vazby jsou vhodné ostrožky trvalky i poněkud křehčí letničky. Takový ostrožkový věnec může být krásnou ozdobou chalupy.

Květiny ksušení v bedýnce
i (Zdroj: Petra Hajská)
K sušení se hodí třapatka i ostrožka

A samostatnou kapitolou jsou růže, které se dají sušit velmi snadno. Když si usušíte každou růžičku, kterou dostanete darem, budete mít po čase krásnou vzpomínkovou kytici.

Sušené květiny
i (Zdroj: Petra Hajská)
Do vazeb se hodí i sušené růže

Vydat se můžete i na procházku do přírody, kde na vás čekají různé bodláky či drobné penízky měsíčnice, na louce natrhejte náruče travin i řebříček a z lesa si můžete přinést šišky, mechy, ale i dubové větvičky. Nezapomeňte ani na krásně vybarvené šípky a jeřabiny.

Sušené květiny v bandasce
i (Zdroj: Petra Hajská)
Statici si můžete vypěstovat v různých barvách

Prima tip

Rostliny sbírejte pouze za suchého slunečného počasí, předejdete tak zbytečným ztrátám. Vlhký materiál snadno napadá plíseň dříve, než stihne uschnout.

Sušené květiny na tácu
i (Zdroj: Petra Hajská)
Sušit se dají květiny ze zahrádky i natrhané na louce

Jak sušit květiny?

  • Nejjednodušší způsob, je sušení na vzduchu. Rostliny očistíme od přebytečných lístků a svážeme do svazku. Je lepší používat pružnou gumičku než pevný provázek. Stonky se sušením smršťují a původně pevné svázání provázkem se rozpadá. Květiny sušte vždy květy dolů, v menších pugétech, aby se zachovaly krásně rovné stonky. Všechny rostliny, určené k sušení pečlivě zbavte přebytečných listů a hlavně nečistot. Některé rostliny (např. mechy) sušíme volně rozložené, nejlépe na síťových platech.
  • Ač to zní divně, další metodou je sušení ve vodě. Některé květiny (hortenzie, růže) usušíme nejlépe tak, že je necháme stát ve váze s asi 3 cm vody.
  • V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin, určené na pottpouri.
  • Také v moderní mikrovlnce jde sušení květin snadno. Jen dejte pozor, aby se vám květiny nerozpadly. Dobu sušení si musíte nejprve vyzkoušet.
  • Rostliny se však dají sušit i s pomocí silikagelu.

Publikováno: 14. 7. 2017, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková