reklama

Pokud chcete omezit přísun cukrů, vyzkoušejte naše tipy

Touha lépe se stravovat nepramení jen z našich předsevzetí, která jsme si dali na konci roku, nebo z vědomí blížícího se léta. Díky většímu povědomí o škodlivostech nadměrné konzumace cukrů se mnoho lidí snaží snížit příjem této suroviny. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako je třeba čekanka.

i (Zdroj: Emco)
Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru (Zdroj: Emco)

Za chutí na sladké nestojí vlastně samotný cukr, ale rozhoupaný glykemický index. Prostudujte svůj jídelníček a najděte největší viníky. Vedle cukru se zkuste vyhnout také bílému pečivu, bílé rýži a alkoholu.

První krok: zahajte odvykání

Pár dní bez sladkostí, sladké kávy a čaje by mělo stačit k tomu, abychom po cukru už tolik nebažili. Podle odborníků je na něm závislá značná část populace. Věděli jste, že nepříjemné pocity v prvních dnech bez cukru jsou srovnatelné s abstinenčními příznaky? Pokud jste s cukrem v dennodenním kontaktu, může se při jeho „vysazení“ dostavit nervozita, třes, pocení, nebo také zhoršení pleti. Nebuďte proto na sebe krutí hned ze začátku a dopřejte si pozvolné omezování. Vyřaďte prvoplánově sladké oplatky a nahraďte je produkty oslazenými kvalitním přírodním sladidlem. 

Snídaně
i (Zdroj: Emco)
Snídaně by měla být vyvážená a dostatečně bohatá, aby vám dodala energii

Sladké ráno bez cukru

Snídaňoví fajnšmekři se zpravidla dělí do dvou týmů – sladkého a slaného. Patříte-li mezi ty, kteří po ránu vyžadují sladký nášup, sáhněte po müsli bez přidaného cukru. Chuťové pohárky toužící po sladké chuti snadno převeze třeba sirup z kořene čekanky. Ten totiž stojí nejen za sladkou chutí, ale také křupavostí, která je pro müsli příznačná. Toto sladidlo nové doby má při vysoké sladivosti právě díky velmi vysokému obsahu vlákniny glykemický index méně než 5. Cereálie, které jsou jím doslazené, mají nízký glykemický index, vstřebávání cukrů do krve je pozvolné a pocit hladu se tak dostaví až za delší dobu. „Kombinace komplexních sacharidů a minerálních látek z ovesných vloček a přírodního sladidla z kořene čekanky snižují chuť na sladké. Po takové snídani bez přídavků cukru vás mlsná rozhodně honit nebude,“ dodává nutriční specialistka Hanka Střelečková.

Snídání
i (Zdroj: Emco)
Děti sladké k snídani prostě milují

Kombinujte s rozumem

Každému sacharidovému jídlu prospěje kombinace s extra dávkou vlákniny a bílkovin. Obojí snižuje glykemický index potraviny. Právě to je důvod, proč je výhodnější dát si pomeranč místo sklenice pomerančového freshe, který je vlákniny zbavený. Bílkoviny zase dodá žervé k celozrnnému pečivu, jogurt ke křupavému müsli nebo kysaný mléčný nápoj ke svačinové tyčince.

Dost tekutým kaloriím  

Vynechte sladké limonády i energetické nápoje. Také omezte konzumaci (především sladkých) alkoholických nápojů. Poté se odhodlejte k tomu přestat sladit i teplé nápoje. „Co se týká čajů, sáhněte pro zahnání chutě po kvalitních ovocných nebo bylinkových, které mají samy o sobě lahodnou chuť. Kávu zase doslaďte skořicí nebo kardamonem,“ radí specialistka. Toužíte-li i přesto po dotažení nápoje k dokonalé sladké chuti, zvolte čekankový sirup. Za sladkou chutí tohoto alternativního sladidla stojí kořen čekanky, který je navíc skvělým zdrojem vlákniny. 

Limonáda
i (Zdroj: Depositphotos)
Sladké limonády nahraďte přírodními produkty

Záchranný krok

Pamatujte na to, že sladká chuť je přirozená. Je v pořádku, pokud si občas dáte něco sladkého. Důležité ale je neutrhnout se z řetězu a umět si říct dost. Když si sladkou dobrotu dopřejete výjimečně, může to být něco speciálního a trochu dražšího z kvalitních surovin. Mějte však na paměti, že takové občas znamená jednou za týden, nikoliv dvakrát denně. 
Stejně jako je sladká chuť od pradávna příslibem přísunu energie, je zárukou přežití také tuk. Proto jestli se pustíte do cukrového detoxu a přepadne vás nezřízený „absťák“, zkuste si pomoct tím, že si dáte lžičku kvalitního kokosového oleje. Ošálíte tak chuťové buňky i mozek,“ doporučuje nutriční specialistka Hanka Střelečková. 

Káva
i (Zdroj: Depositphotos)
Kávu i čaj si bez cukru o mnoho lépe vychutnáte

Publikováno: 12. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Ovocná buchta s kefírem a cuketou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Každý, komu se přes léto urodila velká várka cuket a už se je nedaří vnucovat ani sousedům, by měl zbystřit. Paní Libuška zná delikatesní recept na buchtu, po které se nejen budete olizovat, ale také ztenčíte cuketové zásoby.