Tenisky zdobené technikou ebru: Malování na vodě

Výtvarná technika ebru je původem z Turecka. Jedná se o přetisk obrazu z vodní hladiny na papír či textil. Maluje se na vodní lázni, která je zahuštěná mořskou řasou. Touto zajímavou metodou můžeme zdobit dokonce i trojrozměrné předměty. Jak na to, nám poví Tess Gemelová.

Jak přeměníme obyčejné tenisky na výjimečné

Jako první vytáhneme tkaničky a oblepíme gumovou podrážku papírovou páskou. Poté tenisky vycpeme novinami, aby do nich nenatekla barva a aby držely tvar. Pro zdobení tenisek zvolíme hlubší nádobu. Vždy musí být nádoba tak hluboká, jako předmět, který chceme otisknout. To platí i při otisku na keramiku, na dřevěné náramky, kšiltovky a další….

Tenisky zdobené technikou ebru
Tenisky zdobené technikou ebru (Zdroj: Prima FTV)

Pustíme se do malování

Budeme malovat na vodní lázni, která je zahuštěná mořskou řasou. Pokud by v lázni nebyla, tahy na hladině by byly rozvířené a nemohli bychom je ovládat. Na objem vody 1litr nasypeme 5 gramů řasy. A necháme ji rozpustit. Jako nádobu můžeme použít jakoukoliv plastovou nádobu. Nádobu máme připravenou, protože řasa musí být ve vodě několik hodin, ideální je připravit si lázeň a nechat přes noc stát. Voda je pak čirá a hustá.

Začínáme malovat obraz na vodě

Pomocí štětců z koňských žíní naneseme barvu na hladinu a drátky a hřebínky vytváříme vzor.

Příprava barev na vodní hladině
Příprava barev na vodní hladině (Zdroj: Prima FTV)

Jakmile máme vzor hotový, uchopíme tenisky za podrážku a od špičky postupně ponořím do lázně. Po vytáhnutí necháme okapat.

Vytvořený vzor
Vytvořený vzor (Zdroj: Prima FTV)

U plátna se barvy fixují žehličkou. U 3D předmětů, jako např. tenisky a kšiltovky se doporučuje aspoň zafixování pomocí teplého vzduchu z fénu. Keramiku a dřevo zase přelakujeme.

Hotové tenisky
Hotové tenisky (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Kutilství a zahrádkářství patří k činnostem, které mají léčebné účinky, jsou blahodárné pro lidskou psychiku, jsou cestou k dlouhověkosti a snižují riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Moji předkové tento přístup k životu praktikovali a já ho hodlám následovat.

Související k tématu