reklama

Malé pytlíčky s kuličkami silikagelu nevyhazujte. Využijete je v domácnosti!

Malé pytlíčky s kuličkami silikagelu uvnitř najdete určitě v každé krabici s novými botami, v nové kabelce nebo se k vám dostanou v balíčku s elektronikou. Pohlcují vlhkost, proto se připalují k produktům pro jejich ochranu. Než je ale příště vyhodíte, podívejte se na jejich šikovné využití v domácnosti.

Využití silikagelu je všestranné, využijete ho v dílně i domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít silikagel vědí zejména obchodníci a využívají jeho schopnost absorbovat vlhkost při skladování a přepravě zboží. Pokud ho v balení s výrobkem najdete, nevyhazujte ho a můžete ho využít i pro vlastní potřebu v domácnosti.

Jak ještě využít silikagel

Utopený mobil

Pokud vám upadl mobil do louže, zmokl nebo vám jinak povedlo ho vystavit vodě, co nejdříve ho vytáhněte, rozeberte, jak jen to jde, nebo aspoň vytáhněte karty. Odstraňte co nejvíce vody a co jde, osušte třeba papírovým ubrouskem. Vložte pak mobil do pytlíku se silikagelem a nechte gel pracovat. Vytáhne z něj vlhkost a pravděpodobně vám mobil zachrání. Pravidelně gel vyměňujte, aby mohl co nejdříve a nejefektivněji vlhost odsát. Stejně můžete postupovat i u jiné elektroniky.

Schopnost silikagelu pohlcovat vlhkost vám může zachránit utopený mobil
Schopnost silikagelu pohlcovat vlhkost vám může zachránit utopený mobil (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chrání potraviny

Sáčky se silikagelem nalepte na víčko s moukou, strouhankou nebo otevřenými pytlíky s kořením. Z prostoru bude gel vytahovat vlhkost, a ta se nedostane do potravin.

Pro domácí mazlíčky

Pomocí silikagelu můžete ochránit i psí a kočičí granule. Přihoďte k nim pytlíček se silikagelem, jen pak dávejte pozor, abyste ho nenasypali také do misky. Také kočičí záchod bude lépe sloužit a nebude tak páchnout, pokud do něj přisypete i drcený silikagel.

Stále křupavé chipsy

Po otevření často chipsy do druhého dne zvlhnou a nejsou už tak chutné. Pokud je nesníte hned, přidejte do nich pytlíčky se silikagelem a zavřete je co nejtěsněji. Takto uskladněné chipsy budou i za několik dní po otevření pořád skvěle křupavé.

Nářadí a nůžky v cajku

Kovové nářadí a nástroje jako pinzeta, nůžky a další kovové pomůcky ať už pro dílnu, zahradu nebo domácnost všeobecně jsou bohužel náchylné na rezavění. Vždy je po použití otřete, osušte a skladujte ve vhodné nádobě s vrstvou nebo pytlíčky silikagelu.

Silikagel najdete v pytlíčkách nebo ho koupíte i ve větším balení
Silikagel najdete v pytlíčkách nebo ho koupíte i ve větším balení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrání i stříbro

Pokud máte stříbrné příbory, šperky nebo jiné dekorace, můžete je také skladovat spolu se silikagelem, který zpomaluje oxidaci a tím prodlouží jejich životnost a lesk.

Usnadní vám sušení květin a bylin

Při sušení květin a bylin zejména pro výrobu dekorací, kde potřebujete zachovat celkový tvar rostliny, vám práci usnadní právě silikagel. Vložte květ či bylinu do neprodyšné uzavíratelné nádoby, přidejte opatrně silikagel, nádobu uzavřete a nechte gel pracovat.

Oblečení nebude cítit zatuchlinou

Pokud skladujete sezónní oblečení ve sklepě, přihoďte k nim pytlíčky silikagelu a nebudou po vytažení cítit zatuchlinou. Stejně tak můžete jeho absorpční schopnosti využít pro pohlcení vlhkosti a zápachu v tašce s věcmi na cvičení nebo v teniskách či jiné obuvi.

Kosmetika na cestách

Pokud cestujete nebo máte s sebou i do práce pravidelně základní kosmetickou výbavu, přihoďte pár pytlíčků do kosmetické taštičky. Silikagel nasaje vlhkost ze štětců, udrží v suchu odličovací tampónky a vyřeší i problém s použitým zubním kartáčkem.

Pytlíčky se silikagelem se vám budou hodit i na cestách
Pytlíčky se silikagelem se vám budou hodit i na cestách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Osvěžení vzduchu

Nasypte kuličky silikagelu do sklenice s víčkem, vydatně je postříkejte svým oblíbeným parfémem nebo pokapejte vonným olejem. Nádobu uzavřete a nechte kuličky nasát vonnou složku. Pak je můžete nasypat do misky a nechat uvolňovat vůni do prostoru nebo je můžete nasypat do uzavíratelného plátěného pytlíku a vložit do skříně, auta anebo šuplíku s oblečením.

Semínka vám nezplesniví

Jestli máte zahradu či si jenom pěstujete něco málo na terase, potřebujete někdy skladovat semínka rostlin. Pokud je uložíte spolu s pytlíčky se silikagelem, zamezíte jejich poškození, než přijde jaro a doba výsevu.

Co je vlastně silikagel a kde ho seženete

Silikagel se používá nejčastěji ve formě kuliček, které nasáknutím tekutiny zvětší svůj objem. Větší kuličky se využívají i jako dekorace do vázy s kytkami, plastovými rybičkami, mušlemi a dalšími dekoračními předměty, stačí jenom pravidelně přidávat vodu.

Není škodlivý ani jedovatý. Samozřejmě to není něco určené ke konzumaci nebo k přímému styku s potravinami, ale zabalený v prodyšných pytlíčkách ho můžete využít prakticky kdekoliv. Dokáže snížit vlhkost až o 40 % a koupíte ho běžně v hobby marketech nebo na internetu. 1 kg se dá pořídit za zhruba 100 korun.

Zdroj informací: www.prozeny.cz; kafe.cz

Publikováno: 14. 6. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná