reklama

Když vám komáři pijí krev, zničte je domácími repelenty

Komáři kolem nás neustále lítají, bzučí a štípou, takže spolehlivě otráví každé letní posezení, každý výlet do přírody. Když vám komáři pijí krev, zničte je domácími přírodními repelenty z bylin, koření a citrusů. Máme pro vás pět jednoduchých receptů, které můžete hned zkusit.

i (Zdroj: istock.com)
Když vám komáři pijí krev, zničte je domácími repelenty

1. Pomeranč s hřebíčkem

Tento rychlý a jednoduchý recept chrání prostor před komáry i mouchami. Do plátků nebo poloviny pomeranče (citronu či limetky), zapíchejte hustě hřebíček a položte všude tam, kam nechcete, aby se otravný hmyz dostal. Citrusová vůně s hřebíčkem hmyz odpuzuje. Podobně fungují také vonné silice muškátů a bazalky, které se by v létě neměly chybět na žádném okenním parapetu.

Pomeranč s hřebíčkem
i (Zdroj: pixabay.com)
Pomeranč s hřebíčkem

2. Domácí repelent z čerstvých bylin

Natrhejte si mátu peprnou, rozmarýn lékařský, levanduli lékařskou nebo libeček a asi 200 g lístků zalijte 1 litrem vroucí vody, přikryjte a nechte úplně vychladnout. Pak sceďte, přidejte 2-3 lžičky jablečného nebo vinného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici. Aplikujte po dvou až třech hodinách na odhalené části těla před pobytem v přírodě, kde se vykytují komáři. Vyhněte se očím.

Domácí repelent z levandule
i (Zdroj: pixabay.com)
Domácí repelent z levandule

5. Domácí olejový repelent

Postup výroby olejového repelentu je jednoduchý: do lahve s rozprašovačem nalijte asi 20 ml kokosového nebo mandlového oleje, přidejte 25 kapek rozmarýnového nebo levandulového esenciálního oleje a asi 200 ml převařené studené vody. Vše důkladně protřepejte a nechte jeden den v chladu. Vznikne směs, která je nejen účinným repelentem, ale lze použít i přímo na komáří štípanec. 

Domácí rozmarýnový repelent
i (Zdroj: istock.com)
Domácí rozmarýnový repelent

4. Domácí citrusový repelent

Potřebujete citrusy - pomeranče, citrony, limetky, grepy, použít můžete jeden druh, ale i směs. To je jen na vás. Vezměte stejný objem citrusů a vody, dejte do hrnce a zahřívejte přibližně hodinu, dávejte pozor, nesmí se vařit!  Potom nechte rozležet do druhého dne (nejméně 6 hodin) a sceďte do lahvičky nebo rozprašovače. Přípravek se používá na postříkání těla i oblečení, když jdete ven, opakujte asi po dvou hodinách. Pro zvýšení účinku můžete přidat k směsi vody a citrusů ve stejném poměru čistý líh (stejný poměr lihu a vody po odpaření) a nechat do druhého dne vyluhovat.

Domácí citrusový repelent
i (Zdroj: pixabay.com)
Domácí citrusový repelent

3. Domácí repelentní voda 

Jako efektivní repelent proti komárům se používají levandulová, hřebíčková a mátová silice. Do rozprašovače nalijte 100 ml převařené studené vody a nakapejte do ní 20 kapek vybrané silice – doporučujeme nekombinovat. Protřepejte. Než vyrazíte do přírody, dobře se touto repelentní vodou celí, včetně oblečení postříkejte. Rozprašovač noste s sebou a používejte podle potřeby.

Domácí mátový repelent
i (Zdroj: istock.com)
Domácí mátový repelent

Zdroj: www.myaustria.cz, www.kliste-prevence.cz, www.prirodnilekarna.cz

Publikováno: 25. 7. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce