Ovoce pro výrobu domácích sirupů nabízejí podzimní zahrady víc než dost, a protože letos je bohatá úroda jablek, tak sáhneme po nich. Příprava jablečných sirupů s bylinkami není nijak složitá a receptů na ně je víc než dost – a nemusí zůstat čistě jen ovocné, můžeme do nich různé bylinky a koření, které jim kromě chuti a vůně dodají i punc zdraví.
Domácí jablečný sirup s bylinkami: s mátou a skořicí
Omyjeme a zbavíme jádřinců 5 jablek, 1 limetku oloupeme a ovoce nakrájíme. Dáme do hrnce, zalijeme 2 l vody, přidáme hrst lístků máty, kousek celé skořice a 2–3 hřebíčky. Přivedeme pomalu k varu a 8–12 minut povaříme. Necháme vychladnout. Propasírujeme přes plátno a dobře vymačkáme. Do tekutiny vmícháme 1 kg cukru a opět přivedeme k varu. Přidáme ½ lžičky kyseliny citronové a asi 2 lžíce medu (podle chuti). Při vaření sbíráme pěnu. Horký sirup nalijeme do nahřátých lahví a dobře uzavřeme. Po vychladnutí skladujeme v lednici.
Prima tip: máta peprná pomáhá při nachlazení
Máta peprná (Mentha piperita) se výborně uplatňuje jako podpůrný lék při kašli, rýmě a nachlazení. Má mírně protizánětlivé účinky. Známé jsou její uklidňující účinky. Pomáhá také při nadýmání a bolestech břicha.
Domácí jablečný sirup s bylinkami: s šalvějí a zeleným čajem
Omyjeme 6 větších jablek, zbavíme je jádřinců a i se slupkou nakrájíme na malé kousky, přidáme asi 1,6 l vody a vymačkanou šťávu ze dvou citronů. Přivedeme k varu a vaříme 7–10 minut. Sejmeme z plotýnky, přidáme snítku šalvěje a 12 lžiček čerstvě připraveného zeleného čaje, promícháme a necháme v přikryté nádobě vychladnout. Poté scedíme přes husté síto nebo plátno. Do tekutiny přidáme 1 balení gelfixu Extra 2:1 Dr.Oetker smíchaného s 600 g cukru, zamícháme a necháme přejít varem. Hotový sirup rozlijeme do 4 půllitrových lahví, uzavřeme a dáme do ledničky.
Prima tip: šalvěj lékařská uklidňuje nervy
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) se využívá při problémech s trávením, protože upravuje žaludeční šťávy, podporuje vylučování žluče a je močopudná. Posiluje a uklidňuje nervy. Má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Navíc zabraňuje nadměrnému pocení. Žvýkání čerstvých listů odstarňuje zápach z úst.
Publikováno: 9. 9. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce