reklama

Prevence chřipky a nachlazení: 5 nejlepších léčivých receptů z aronie

Podzim je bohatý na sběr léčivých plodů počínaje ořechy a šípky konče. Neměli bychom zapomenout na plody aronie neboli černé jeřabiny, které patří k velice ceněným léčivkám – působí jako prevence chřipky a nachlazení, zpevňují cévy, upravují činnost štítné žlázy, a dokonce prý prodlužují život. Máme pro vás 5 receptů z aronie, které stojí za to vyzkoušet!

Černý jeřáb (Aronia melanocarpa) nebo taky temnoplodec černý je nenáročný keř, který se často vysazuje jako živý plot. Předmětem sběru jsou plody – černé malvice velikosti hrachu, které rostou v hroznech, mají kyselou svíravou chuť a sbírají se na přelomu září a října. Plody aronie neboli černé jeřabiny sklízíme přezrálé, po prvních mrazících, kdy je jejich chuť méně tříslovitá. Chráníme je před ptáky, kteří je jinak sezobou ještě před sklizní. Sbírají se také listy rostliny, ale mají menší obsah prospěšných látek.

Černý jeřáb (Aronia melanocarpa) nebo taky temnoplodec černý je nenáročný keř
i (Zdroj: istock.com)
Černý jeřáb (Aronia melanocarpa) nebo taky temnoplodec černý je nenáročný keř

Proč a jak aronie pomáhá léčit

Plody jsou bohaté na vitaminy B, C, E a P, jód, organické kyseliny a mnohé další. Látky obsažené v plodech aronie především pomáhají posilovat imunitu a preventivně působí proti chřipce a nachlazení. Dále ovlivňují krevní oběh, nervovou soustavu a psychiku, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, zpevňují cévy. Mají blahodárné účinky při očních zánětech, regenerují oční sítnici po dlouhém hledění na obrazovku počítače. Zlepšují žaludeční poruchy, zrychlují metabolismus, a dokonce upravují činnost štítné žlázy, protože obsahují jód.

Plody aronie neboli černé jeřabiny patří k ceněným léčivkám
i (Zdroj: istock.com)
Plody aronie neboli černé jeřabiny patří k ceněným léčivkám

5 nejlepších léčivých receptů z aronie

1. Koktejl ze sušených plodů

Černé jeřabiny sušíme venku na sluníčku, v sušičce anebo otevřené troubě do teploty 50 °C. Jíme je jen tak, nebo z nich připravujeme nápoj, který zlepšuje zažívání a osvědčil se jako prevence před chorobami z nachlazení. Sušené plody můžeme nechat nabobtnat ve vodě, v mléce nebo ovocné šťávě. Potom je rozmixujeme a máme super antioxidační koktejl.

Černé jeřabiny sušíme venku na sluníčku, v sušičce či otevřené troubě do teploty 50 °C
i (Zdroj: istock.com)
Černé jeřabiny sušíme venku na sluníčku, v sušičce či otevřené troubě do teploty 50 °C

2. Macerát ze sušených plodů

Jednu vrchovatou lžíci sušených plodů aronie zalijeme půl litrem studené vody a necháme macerovat do druhého dne (nejméně ale 8 hodin). Potom scedíme a popíjíme během dne. Vhodné pro zlepšení krevního oběhu, posílení cév a na zvýšení imunity v podzimním období, kdy řádí choroby z nachlazení.

3. Tinktura z čerstvých černých jeřabin  

Jeden díl černých jeřabin dáme do sklenice, zalijeme třemi díly čirého alkoholu, nejlépe vodky, uzavřeme a necháme tři týdny při pokojové teplotě. Občas směsí protřepeme. Potom scedíme a dáme do uzavíratelné lahve. Užíváme 3 x 20 kapek nebo 2 x 30 kapek za den, přičemž 30 kapek je zhruba 1 lžička. Přípravek pomáhá při diabetu, zánětech, srdečních problémech. Posiluje pružnost cév, protože plody aronie obsahují rutin, který zpevňuje stěny cév. Tinktura pomáhá ke snížení prahu bolestivosti a hlavně jako prevence chorob z nachlazení.

Recept na tinkturu z čerstvých černých jeřabin
i (Zdroj: istock.com)
Recept na tinkturu z čerstvých černých jeřabin

4. Nálev z čerstvých nebo sušených listů jeřábu

Listy černého jeřábu mají slabší účinky než plody, ale i tak jsou tělu prospěšné. Lžíci nasekaných čerstvých listů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat, potom scedíme a pijeme dvakrát denně ráno a večer, nejlépe každý den ve stejný čas. Čaj dodává tělu potřebné minerály, snižuje kyselost organismu a posiluje imunitu organismu.

5. Pečené černé jeřabiny ve sladké šťávě

Vezmeme 1 kg plodů aronie, rozprostřeme do pekáče, posypeme 500 g cukru a podlijeme asi 200 ml vody. Pomalu pečeme v horkovzdušné troubě asi při teplotě 50 °C, dokud nepustí šťávu.

Recept na pečené černé jeřabiny ve sladké šťávě
i (Zdroj: istock.com)
Recept na pečené černé jeřabiny ve sladké šťávě

Dáváme pozor, aby se černé jeřabiny nepřipálily; pokud se voda vydusí, přidáme podle potřeby další. Jakmile pustí šťávu, máme hotovo, naplníme směsí sklenice, které uzavřeme a ještě 5–10 minut sterilujeme. Užíváme třikrát denně 1 lžíci v chřipkovém období na posílení imunity.

Zdroj informací: autorka článku; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 7. 1. 2024, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková