Jakýpak zimní les, řeknete si, vždyť ještě několik týdnů potrvá podzim, a zdá se, že teplotně nadnormální. S houbami se však děje cosi podivného. Rozlehlé lesy v okolí Kladna, kam jsem za houbařením vyrazil, mě svou nabídkou překvapily. Po hřibovitých houbách ani památky, dokonce i těch podzimních pomálu. Zato se mi nabízel poněkud předčasný repertoár hub vysloveně zimních, na něž vyrážím až v období Vánoc. Takovou typickou zimní houbou, mykology přezdívanou královna zimního lesa, je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) s mnoha léčivými účinky.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) si svou přezdívku královna zimního lesa opravdu zaslouží a sluší jí, neboť v sobě spojuje jakousi vznosnou eleganci velkých plodnic s vynikajícími chuťovými a léčivými vlastnostmi. Hlíva je právě tou houbou, kterou – dodanou z průmyslových pěstíren – kupujeme v supermarketu nebo v lékárně, ačkoli bychom si ji mohli poměrně snadno nalézt v přírodě a učinit tak zároveň ještě něco navíc pro své zdraví. Poznáme ji opravdu lehce, a kdybychom ji náhodou zaměnili s její blízkou příbuznou, žloutnoucí hlívou plicní, nic by se nestalo, obě totiž patří k výborným jedlým houbám. Hlíva ústřičná se vyznačuje lasturnatým tvarem plodnic, jenž odpovídá jejímu druhovému jménu – připomíná tedy poněkud větší ústřice. Vyrůstá nejčastěji ve vrstvách či trsech, které mohou dosahovat hmotnosti až několika kilogramů. Roste, a dokonce přirůstá přes celou zimu, a to jak na živých, tak odumřelých kmenech listnatých stromů.
Hlíva ústřičná léčivá
Již dlouho je lékařsky prokázáno, že konzumace hlívy ústřičné posiluje imunitu, zvyšuje odolnost proti infekcím i celkovou kondici, příznivě ovlivňuje stav cévního systému a hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při cukrovce, alergii a různých kožní onemocněních.
Hlíva ústřičná masožravá
Věřili byste tomu, že je hlíva masožravá? Její mycelium (podhoubí) totiž dokáže polapit a pozřít některé druhy hlístic, jež patří k důležitým půdním organismům. Chytá je po pytláckém způsobu do oka, spleteného z myceliových vláken. Toxiny hlívy hlístici ochromí a houbová vlákna pak mohou nerušeně prorůstat do těla oběti a v podstatě ji zaživa vysát…
Hlíva ústřičná v kuchyni
Hodí se do všech houbových jídel, k nakládání do octa i k sušení, dobrá je v zeleninových salátech, výtečná je i uzená. Hlíva ústřičná má vskutku delikátní chuť, a tak by byla škoda ji využít jen tak obyčejně do bramboračky či houbové smaženice (i když i to je možné). Nejvíce jí sluší kombinace se smetanou. Očištěnou hlívu nakrájejte na širší proužky a spolu s na kolečka pokrájenou šalotkou osmahněte na másle. Podlijte drůbežím vývarem, přidejte bílý pepř a asi 20 minut vařte. Pak přidejte smetanu, promíchejte, podle chuti osolte a prohřejte. Nakonec lze (ale není to nutné) zahustit světlou jíškou a ještě krátce povařit. Takto připravenou omáčku podávejte s kuřecím masem a noky. Ale výborná je i jako polévka s širokými nudlemi – na talíři můžete posypat parmazánem. Ti největší labužníci hlívu s menším množstvím smetanové omáčky vloží do zapékací misky, posypou sekanými mandlemi a rozdrobenou nivou a dají zapéct. Podává se s opečeným bílým chlebem.
Publikováno: 8. 11. 2018, Autor: Jaroslav Vanča, Profil autora: Jaroslav Vanča