Pokud si chcete udělat rychlý a lehký salát, můžete vyzkoušet trochu neobvyklé spojení zeleniny a máty. K tomu se bude báječně hodit mátový sirup, který je vhodný i pro děti.
Suroviny na salát s mátovou zálivkou a sirup
Salát s mátovou zálivkou
- oblíbená zelenina (rajčata, okurka,....)
- 1 kelímek bílého jogurtu
- sůl
- pepř
- špetka sladké papriky
- máta
- česnek
Mátový sirup
- 1 kg cukr krystal
- 2 litry vody
- sáček kyseliny citronové
- máta
Jak budeme postupovat při přípravě?
Oblíbenou zeleninu nakrájíme na kousky. Můžeme si připravit různé druhy listového salátu, rajčata i cherry rajčátka, okurku hadovku i nakladačku, čínské zelí, mrkev, kedlubnu, zkrátka to, co máte rádi. Dáme do mísy.
Připravíme si zálivku. Do vyšší nádoby dáme 1 kelímek bílého jogurtu, osolíme, opepříme, prolisujeme česnek a přidáme bohatě lístky máty. Tyčovým mixérem důkladně rozmixujeme.
Hotovou zálivku nalijeme na zeleninu do mísy a promícháme. Před servírováním ještě ozdobíme lístky máty.
Pro výrobu mátového sirupu si musíme dopředu naložit mátové listy. Vezmeme větší sklenici, která se dá uzavřít, a napěchujeme jí mátovými lístky. Čím víc, tím lépe. Uzavřeme a necháme dva dny máčet. Po dvou dnech přecedíme vylouhované mátové listy do hrnce.
Aby se sirup nezkazil, potřebujeme přidat nějaký konzervant. Tím bude sáček kyseliny citronové, promícháme a dáme vařit na plotnu. Přisypeme kilo krystalového cukru.
Důkladně promícháme a vaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí a sirup nezhoustne. Poté odstavíme z plotny, necháme vychladnout a přelijeme do lahve.
Jaké jsou účinky máty?
Máta roste volně v přírodě, můžeme ji pěstovat i na zahrádce. Používá se k léčbě revmatismu, při žaludečních problémech, bolestech nervů, nadýmání a nevolnostech. Je známá svou pronikavou vůní. Působí desinfekčně a antibakteriálně. Přidává se do přípravků na čištění chrupu a dutiny ústní, stejně tak ji najdeme jako příchuť mnoha oblíbených produktů, například bonbonů a žvýkaček. Ve výše uvedených případech vždy osvěží dech.
Jak oba recepty připravil Láďa Hruška?
Publikováno: 9. 10. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková