V zimním období je naše tělo naprogramováno na hromadění energie. Všichni jsme trochu línější a také zimní jídelníček je spíše těžší, v kurzu jsou výživnější, záhřevná jídla s vyšší energetickou hodnotou. Na jaře se otepluje a přibývá slunečního jasu, přirozeně tíhneme k jinému jídelníčku. Zařadit nějakou očistnou kůru je velmi chytrým řešením. Ozdravíte vlastní tělo, shodíte pár nahromaděných kil tuku, budete se cítit lehčeji, lépe a radostněji. Je to také jedinečný pomocník proti pověstné nepříjemné jarní únavě.
Jarní detox pro náš organismus
Jarní detox začneme tím, že si upravíme jídelníček, který by měl obsahovat spoustu čerstvé listové zeleniny, zdravé oleje, naklíčená semena, ovoce, hodně čerstvé vody a bylinných čajů. Z bylin výborně pročišťuje kopřiva a kořen pampelišky. Játra pročistí také 1-2 týdenní kúra, při které se popíjí čaj z vavřínu (bobkový list). Místo sušených směsí zkuste najít čerstvý materiál na čistém místě. Na jaře také omezte těžká moučná a tučná jídla. Zapomeňte na smažené potraviny, tukem a moukou zahuštěné polévky a hutné dezerty. Přestaňte s popíjením silných černých čajů, kávy, alkoholu a mléka. Začněte změnou své snídaně, bílé pečivo, koláče, salámy a hrnek kafe vyměňte za zdravá ovocná jídla doplněná čerstvými semínky a ořechy. K pití se hodí čistá voda s citrónem nebo bylinkový čaj. Neochucenou vodu bez bublinek pijte pravidelně v průběhu celého dne.
Čistá střeva
Úvod očisty začněte pročištěním střeva. Čistá střeva jsou pro správné trávení a fungování celého organismu nesmírně důležitá. Zejména pokud konzumujete mléko a standartní pečivo. Klystýr, kterým se zbavíte nánosů v tlustém střevě, je v domácích podmínkách hračkou. Je to jednoduchá, zcela bezbolestná procedura, kterou zvládne každý. Není to nic směšného, ani potupného. Uvidíte, jak se budete cítit dobře. Vybavení není drahé a seženete je v každé drogerii. Mnohé protichůdné názory argumentují tím, že klystýrem vyplavíte kromě zbytků, patogenních bakterií i ty užitečné. Nemusíte se ale bát, vždy nějaké bakterie zůstanou a rychlost jejich množení je závratná. Za pár dní máte zdravou mikroflóru zpátky. Výplach provádíme vlažnou vodou s trochou mořské soli nebo bylinnými čaji.
Na několik dnů vyzkoušejte pouze tekutou stravu. Pijte ředěné zeleninové šťávy, bylinné čaje, v menší míře ředěné ovocné šťávy. Určitě vsaďte na vlastní výrobu. Balené džusy jsou maximálně zdrojem cukrů. Šťáva musí být z kvalitních surovin a čerstvě vylisovaná. Udělejte si radost a kupte si za studena lisující odšťavňovač. Šťávy ihned vypijte, nikdy je nezahřívejte. Velmi zdravé jsou i nápoje z mladého ječmene či pšenice, řasa spirulina, chlorella. Pravým nektarem je pak kokosová voda. Pro tuto kůru se ideálně hodí prodloužený víkend, kdy si šťávy můžete čerstvé v klidu připravovat. Tělo si při tekuté dietě mimo jiné odpočine od složitého procesu trávení a může se lépe soustředit na regeneraci.
Přejděte na lehký jídelníček a pohyb
Detoxikace by měla probíhat ve znamení pohybu. Dlouhé procházky jsou jako dělané, vždyť chůze je naším nejpřirozenějším pohybem. Ideální čas je také pro to začít s joggingem nebo jinou aktivitou na vzduchu. Na jaře je vzduch zpravidla čistší než v zimě a pohyb v přírodě je skutečně blahodárný.
Zařaďte do svého denního harmonogramu dechová cvičení nebo jógu. Dýchání stimuluje metabolismus a působí proti únavě.
Očistu organismu podpoří i masáže. Vyzkoušejte manuální lymfodrenáž nebo medovou masáž. Vyplavování odpadních látek napomůže i sauna. Saunování zlepšují i cirkulaci krve a její okysličování, podporuje trávení, uvolňuje psychické napětí a zvyšuje kvalitu spánku. To vše pozitivně ovlivňuje obranyschopnost organismu. Ideální je absolvovat saunu před masáží. Nezapomínejte pít v průběhu hodně vody nebo neslazených bylinných čajů, šťáv a podobně.
K čemu nám bude dobrá kopřivová šťáva?
Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková