I malá zvířata, jako jsou hlodavci, mohou být nemocná. Křeček džungarský je velmi málo náchylný k nemocem, méně než psi nebo kočky. Přesto může dojít k situaci, kdy může onemocnět. Důležité je vyhledat včas pomoc. Pokud si všimneme divného chování, vyhledáme veterináře, můžeme předejít i úhynu křečka. Lékař nám doporučí, jak máme křečka krmit, jaké doplňky stravy podávat, případně poradí, jak se starat o nemocné packy, uši nebo tlamičku.
Nemocný křeček džungarský
Kdy navštívit veterináře, aby nám s nemocným křečkem džungarským pomohl? Když křeček nechce přijímat potravu, je apatický, nevyvíjí oblíbenou aktivitu, většinu času prospí. Křeček padá na stranu, je pohublý nebo má špinavou srst, může mít u očí výtok nebo mohou být oči zalepené. Rovněž navštívíme veterináře, pokud má křeček divné výrůstky v uších nebo v nich má výtok, zuby přesahují tlamičku nebo jsou divně zbarvené. I křeček, který má průjem nebo jinak zbarvený trus, může být nemocný. Kýchání, pšíkání nebo otevřená tlamička jsou rovněž příznaky onemocnění.
I váš křeček si zaslouží luxusní bydlení. Vyrobte mu luxusní bydlení podle našeho návodu. Nebo vyzkoušejte vyrobit jednoduchý domeček z kartonu.
Dostatek tekutin je pro křečka velmi důležitý, jinak může trpět dehydratací. Ideální jsou speciální pítka, ze kterých si křeček bere pravidelně potřebné množství vody, a zároveň se do pítka nedostanou nečistoty. Pítko pravidelně čistíme, plníme nejlépe odstátou převařenou vodou, předejdeme tak střevním problémům.
Jak předejít nemocem u křečka džungarského?
Správnou péčí, která spočívá v čistém prostředí a kvalitní stravou bohatou na vitamíny a minerály, předejdeme tak průjmu. Umožnění pohybu například v běhacím kolečku je pro křečka rovněž důležité. Dáváme pozor na prochladnutí a průvan, jeho následkem může dostat křeček zápal plic. Můžeme jej jednou za 14 dnů převážit, abychom zjistili, zda nehubne. Pravidelně kontrolujeme bříško kvůli možným bulkám nebo zatvrdlinám, které mohou velmi nebezpečné, mnohdy se jedná o nádory. Veterinář může provést v tomto případu operaci a po ní je velmi důležitá rekonvalescence.
Kdy je vhodné dětem pořídit křečka? Podívejte se na video, kde se dozvíte vše o chovu křečků.
Pravidelnou kontrolou srsti zjistíme včas možné lysiny nebo její vypadávání, které může být znakem nemoci a je to také důvod návštěvy veterináře. Když si bereme křečka do rukou, vždy si dostatečně umyjeme ruce.
Dále zajistíme pravidelnou výměnou podestýlky, která nemá být moc prašná, předejdeme tak zánětu spojivek. Křeček je hlodavec a může trpět na přerostlé zuby, proto by měl mít možnost hlodání například tvrdého chleba nebo větviček, které se dají sehnat ve specializovaných obchodech. Stejně tak hrabáním si křeček obrušuje drápky, přerostlé mohou způsobit kulhání. S přerostlými zuby nebo drápy nám pomůže veterinář.
Ani křečkům se nevyhýbají úrazy, které jsou někdy způsobeny i neopatrnou manipulací. Při zlomeninách navštívíme veterináře a znemožníme křečkovi v rámci rehabilitace šplhání a lezení. Krvácení a strupy se často vyskytnou při praní s ostatními křečky. Předejdeme tomu jejich oddělením a malé ranky vydesinfikujeme, s těmi většími navštívíme veterináře.
Křečkovi můžete vyrobit domeček z kartonu
TIP:
Máte mimo křečků i další domácí mazlíčky? Nezapomínejte na ně a potěšte je dárečkem. Máme pro vás tipy nejen na vánoční dárky.
Publikováno: 11. 3. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská