Dárky k Vánocům pro naše zvířecí kamarády je radost kupovat. Udělají totiž radost nejen jim, ale i nám samotným. Vánoční dárečky se netýkají jenom pejsků a kočiček, obdarovat můžeme i křečka, fretku nebo papoušky. Důležité je jen vybrat takový dárek, který je nejen pěkný, ale i zdravý a pro domácí mazlíčky vhodný.
Tip č. 1 – Dobroty
Jsou samozřejmě nejčastější volbou a dostaneme je v podstatě ve všech obchodech s potřebami pro zvířátka. Jako vánoční dárek vybereme něco speciálního, ideálně s nějakou přidanou hodnotou. Pro pejsky to mohou být žvýkací kosti nebo interaktivní hračky z pevné kvalitní gumy, do kterých se dají schovat malé granulky. Nejen štěňata, ale i dospělí psíci si s nimi dokáží vyhrát hodiny. Získat dobrotu je motivuje a žvýkání hračky navíc posilují jejich čelisti a čistí zuby. Kočičkám můžeme koupit sušené rybky nebo hodně kvalitní kapsičky. Dobroty nezapomeneme pěkně zabalit a přidat je mezi dárky pro ostatní členy rodiny pod vánoční stromeček. Pejskové i kočky je zaručeně najdou a můžeme se pěkně pobavit i tím, jak jej budou hledat a po svém způsobu i rozbalovat. I ostatní zvířátka si ale zaslouží obdarovat. Hlodavci i okrasní ptáčci ocení novou netradiční pochoutku. Rybičkám koupíme kvalitní mražené krmivo nebo jim dáme do vody kousek vařeného vaječného žloutku. Většina rybek jej miluje.
Vánoční sušenky pro kočky
Suroviny: Potřebujeme hrst na kousíčky nakrájených jater, hrst natrhané libovolné ryby bez kostí, dva žloutky, 2 lžíce nastrouhané mrkve, 1 lžíci najemno nasekané kočičí trávy nebo mladé pšenice, rýžovou mouku, 1 lžíci rybího oleje, 1 lžíci slunečnicového oleje
Všechny ingredience kromě mouky smícháme. Mouka přijde nakonec a přidáváme ji podle potřeby tak, abychom získaly tužší kompaktní těsto, které jde rozválet. Mouku můžeme nahradit z půlky i celozrnnou pšeničnou moukou nebo bramborovými vločkami. Z těsta vyválíme placku, ze které tvořítkem vykrajujeme kolečka. Můžeme je ale tvarovat i v rukách. Pečeme na plechu a pečícím papíře při 160 °C. Vyndáme z trouby ve chvíli, kdy sušenky začínají chytat barvu a vonět. Balíme do hezké krabičky. Kočky si svůj dárek jistě najdou.
Tip č. 2 - Hračky
Patří k dalším univerzálním dárkům. Ať již jsou to žvýkací hračky, přetahovadla, míčky, elektrické myšky – vždy udělají radost. Nezlobíme se, když naši kamarádi hračku zničí, je pro ně a slouží k tomu, aby si s ní mohli hrát. Speciálním dárkem pro štěňata může být hadrová hračka vyrobená ze starého oblečení, s tou si s nimi můžeme vyhrát dosyta a je úplně jedno, že z ní zůstanou jen kousky.
Speciální dárky
Mezi super tipy patří například zvířecí domečky. Ke koupi je řada boudiček pro kočky, křečky, králíky i plaché rybičky. Kočičí domek může být na stojné noze, obalené hrubou látkou, která slouží jako škrabadlo. Kočky milují vyvýšená místa a dárek je velmi potěší. Jednoduchý domeček pro křečka s naší pomocí dokáží vyrobit i děti. Není nic jednoduššího, než v polovině kokosového ořechu vyrazit půlkruhový otvor, kterým budou zvířátka chodit dovnitř a ven.
Rolnička nebo zrcátko pro papoušky – zabaví zvědavé ptáky na dlouhé hodiny. Pokud je nám zvuk ptačí rolničky nebo zvonku nepříjemný, dáme jim je do klece jen ve chvíli, kdy jdeme na delší dobu mimo byt.
K dalším bezva tipům patří cestovní taštička pro fretku, postroj s kapsami po stranách pro psíka, který oceníme při letní turistice, nový filtrační kámen do rybího akvária, balíček vlastnoručně nasušeného voňavého sena s bylinkami pro králíčky.
Co rozhodně nedávat zvířatům
Pod stromeček zvířecím kamarádům nedáváme takové dárky, které jsou sice užitečné, ale radost jim neudělají. Kupme je kdykoliv jindy. Vyhneme se tedy protištěkacím obojkům, odčervovacím tabletám, kleštičkám na drápky a kartáčkům na zuby. Vánoce mají být v duchu radosti. Vyhneme se takovým dobrotám, které nejsou vůbec zdravé a mohou dokonce vyvolat zdravotní potíže. Určitě nikdy nenadělujeme dortíky ani sladkosti určené pro lidi. Pokud chceme něco upéct, upečeme podle zvířecího receptu, ve kterém není cukr, mléko a čokoláda.
Nezapomeňte
Vánoce by si měla užít i zvířátka, která žijí venku. Nezapomínáme proto na ptáčky a drobné hlodavce z volné přírody. Venkovní krmítka naplníme slunečnicovými semínky a sušenými jablíčky. Zvířátka obdarujeme i lojovými koulemi a oříšky, aby dostaly energii, kterou potřebují.
Publikováno: 20. 12. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková