reklama

Novoroční vyprošťováky ze silvestrovské kocoviny

Silvestr je už, zaplaťpánbůh, za námi, nastaly zase všední dny, ale přesto se mnozí z vás nemohou po náročných oslavách dostat do svého pravidelného tempa. Ti, kdo bujaré oslavy přehnali, by si měli pro příště vyzkoušet pár tipů na vyprošťováky, které z nich zase udělají lidi. Podívejte se spolu s námi do přehledu těch nejpoužívanějších a třeba naleznete odpověď na vaši bolavou hlavu a rozbouřený žaludek.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Novoroční vyprošťováky ze silvestrovské kocoviny nemusí být jen na alkoholové bázi (Zdroj: Depositphotos)

Možná to znáte. Probudíte se po obzvlášť vydařené silvestrovské oslavě a v hlavě vám parta permoníků kutá novou cestu pro metro, místo jazyku máte rohožku, v žaludku máte kamení a každou chvíli hrozí, že vás navštíví, nohy jako utkané z pavučin, třas rukou zcela odporuje vašemu mladistvému věku a při pohledu do zrcadla to neznámé, zmuchlané individuum raději pozdravíte. Prostě kocovina jako hrom. Chtělo by to nějaký vyprošťovák, a čím dříve, tím lépe.

Žízeň
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pocity žízně jsou obvyklým příznakem kocoviny

Proč máme kocovinu?

Kocovina je vlastně vedlejším produktem přemíry konzumace alkoholu, spojená nejčastěji s pocity silné žízně, bolestmi hlavy, nevolností, přecitlivělostí na světlo a hluk, třesem a celkovou slabostí. To se organismus brání účinkům metabolity alkoholu acetyldehydem a dehydratace, nedostatku minerálů a vitamínů v těle. 

Alkohol
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Míchání alkoholu je cestou do pekla

V první řadě, pokud nechceme strávit část nového roku s mokrým obkladem na hlavě, musíme znát pár základních pouček:

  • Čím více mícháme různé druhy vysokoprocentního alkoholu s nízkoprocentním, tím hůře nám pravděpodobně bude.
  • Popíjení alkoholických nápojů prokládejte konzumací minerálek a nealkoholických nápojů (vyvarujte se ale různým slazeným džusům a ovocným šťávám, které způsobují překyselení organismu), vsaďte na čistou vodu.
  • Alkohol popíjejte střídmě.
  • Během pití alkoholu si dopřejte něco k jídlu - ideální jsou mastné pokrmy, popř. slané oříšky. Vynechte sladká jídla.
  • Na různé party a oslavy choďte odpočatí.
  • Před konzumací alkoholu užijte B-komplex a vitamín C.
Oslava
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pití alkoholu prokládejte pojídáním mastnějších a solených pokrmů

Když se probudíme s kocovinou

Staré lidové pravidlo praví - čím ses zkazil, tím se naprav. Něco na tom je, ale zpravidla je to cesta do pekla. Pokud máme ráno v puse jako na Sahaře, první věc, kterou většina z vás udělá je, že si natočí do úst vodu z vodovodu a dopřeje si pořádný doušek. Obvykle pak následuje velmi rychlá cesta na onu místnůstku, a tam vracíte vše, co jste předešlého večera zkonzumovali a mnohdy i to, co jste v životě nesnědli. Víte-li s jistotou, že nebudete ten den potřebovat usednout za volant, dejte si několik loků dvanáctistupňového piva. To díky svému obsahu vitamínů a tělu prospěšných látek pomůže vašemu organismu dostat se do formy. A jak je to s ostatními vyprošťováky?

Párty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nemusíte být vždy na každé párty namol opilí
  • Minerální voda - na mnoho lidí působí po prohýřené noci blahodárně, pokud obohatí tělo obsahem minerálů a CO2. Doporučuje se třeba Vincentka.
  • Mléko - velmi studené mléko pomáhá od překyseleného žaludku.
Mléko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mléko pomůže s dodáním potřebných látek
  • Voda s citronem - doporučuje se pít hlavně pro doplnění vitamínu C v těle.
  • Káva s citronem - tuto "pochoutku" přežijí asi opravdu silní jedinci vzhledem k chuti onoho nápoje. Navíc káva, ačkoliv má nabuzující účinky, působí ve finále jako odvodňovadlo. Doporučujeme tedy kombinovat s dalšími tekutinami.
  • Silný vývar - tělo potřebuje tekutiny, sůl a vitamíny. Takový poctivý slepičí nebo hovězí vývar postaví na nohy i mrtvého. Nezklame ani naše oblíbená česnečka.
Vývar
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Posilující vývar vám udělá dobře
  • Šumivý acylpyrin - je s podivem, že tento lék pomůže nejen proti horečce, ale též proti kocovině. Navíc je obohacen vitamínem C, takže proč ne. Snažte se acylpyrin použít jen opravdu ve chvíli, kdy selhaly ostatní nemedikační látky. Kyselina acetylsalicylová, obsažena v tomto preparátu, totiž není zrovna velkým přítelem vašich jater.
  • Vydatná snídaně - i přes protesty vašeho podrážděného žaludku se snažte sníst něco posilujícího. Ohřejte si párek s hořčicí nebo si udělejte míchaná vajíčka. 
Míchaná vajíčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nepodceňujte ani pořádnou a přiměřenou snídani
  • Kysané mléčné výrobky - dostat do sebe sklenici kefíru považuje spousta kocovinou postižených za obzvlášť mučivý způsob sebevraždy. Ale nenechte se mýlit, zakysané mléčné nápoje vám uleví a třeba v kombinaci s rozmixovaným banánem a medem dodají vašemu tělu potřebné vitamíny a minerály.
  • Sex - ne, opravdu to není silvestrovský žertík. Pokud to vaše tělesná schránka dovolí, dopřejte si trochu milostných chvilek. Ty ve vás nastartují endorfiny a ty zase působí blahodárně na silnou bolest hlavy.
  • Jestliže nemáte na jídlo a ostatní doporučené vyprošťováky ani pomyšlení, sáhněte po pilulce poslední záchrany - želatinové tobolce tekutého ibuprofenu, která je k dostání v lékárně. Kupodivu existují i naprosto jasně identifikovatelné pilulky na kocoviny, označené příhodně Vyprošťovák a jsou to šumivé tablety rozpustné ve vodě. Jejich obsahem jsou minerály a vitamíny, které momentálně vaše tělo potřebuje nejvíc.
Acylpyrin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S šumivými léky to moc nepřehánějte, zatěžují vaše játra
  • Bylinky - zázvor, meduňka, máta, heřmánek, česnek. Zaručený kvintet léčivých odvarů, který vás bezpečně postaví na nohy po proflámované noci. Doporučujeme užívat každou bylinku zvlášť.
  • Šťáva z kyselého zelí - ta tu nesmí chybět. Její vysoký obsah soli, vitamínů a probiotických bakterií postaví váš zdevastovaný organismus do latě během několika minut. Pokud nesnesete silný účinek šťávy, vsaďte alespoň na smoothie z čerstvé zeleniny nebo banánů s medem.
  • Čaj pu-ehr. Tato látka obsahuje spoustu tříslovin, má skvělé účinky při redukci tělesné hmotnosti a s kocovinou si umí také velmi dobře poradit. Udělejte si silný čaj a pomalu ho popíjejte.
Čaj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Použijte raději bylinný čaj než klasický černý
  • Rýže - odvar z rýže působí zároveň jako vhodná detoxikační kúra, kterou ovšem po bujarém silvestru doporučujeme každému. Po dobu 3–5 dnů konzumujeme v neomezeném množství pouze nesolenou rýži natural a k ní pijeme 2,5 litru vlažné vody. Uvede vaše tělo do rovnováhy, a ještě stihnete nějaké to kilo shodit.
  • Detox organismu - Zaječická hořká je přímo ďábelský vynález. Ale vašim ucpaným a nafouknutým střevům nemůžete prospět lépe, než když během 2 hodin vypijete nalačno celou láhev této minerální vody. Raději si v tuto dobu nic neplánujte, protože se váš pohyb po bytě změní pouze ve velmi časté navštěvování toalety. Je ale nezbytně nutné se pečlivě vyprázdnit. Ostatně tato kůra netrvá déle než 3 hodiny a poté následky požití Zaječické rychle odezní. Dopřejte si následně plnohodnotný vývar a nezapomeňte na doplňování tekutin v těle čistou vodou.
  • Okurkový nálev - i zde doporučujeme konzumovat nálev i kyselé okurky s rozmyslem. Překyselený organismus díky další bohaté zásobě kyselé tekutiny může reagovat podrážděně. 
Kyselé okurky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Konzumujte je uvážlivě, mohou být zdrojem těžkého žaludku

Dříve, než sáhnete po lécích, vyzkoušejte některý námi nabízený, vyzkoušený a zaručeně fungující recept na vyprošťováky z kocoviny. Z vlastní zkušenosti vám ale můžeme již teď doporučit na 100 % fungující lék na kocovinu - nepijte alkohol v takovém množství, abyste nad sebou ztratili kontrolu. Věříme, že se dokážete smysluplně bavit i tak. Pokud totiž ve vašem alkoholovém řečišti již nekoluje ani kapka krve, máte trochu problém. A proč začínat Nový rok s vyprošťovákem a mokrým hadrem na hlavě, že?

Publikováno: 4. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová