Medvědímu česneku se říká zelený penicilin. Má vynikající účinky na naše zdraví, od snížení krevního tlaku, přes pomoc s křečovými žilami, až třeba po trávení. Kromě vitamínu C obsahuje i vitamíny A, B1 a B2 a také železo. Uvařte si podle našeho receptu domácí játrovou paštiku právě s medvědím česnekem.
Suroviny na domácí paštiku s medvědím česnekem
- 500 g drůbežích jater
- sůl
- pepř
- provensálské bylinky
- 2 PL medvědího česneku
- 1 cibule
- 100 ml smetany
- 200 ml červeného vína
- 125 g másla
Jak paštiku vyrobíme?
Cibulku si nakrájíme na kostičky a na polovině množství másla ji necháme zesklovatět. Poté přidáme pokrájená játra. Přisypeme provensálské koření a za častého promíchávání restujeme asi 4 minuty.
Přilijeme víno a necháme dusit až téměř do úplného vypaření tekutiny. Pánev sundáme ze sporáku. Vložíme máslo, smetanu, dle chuti osolíme a opepříme a na závěr přisypeme sušený nebo čerstvý medvědí česnek.
Směs důkladně rozmixujeme tyčovým mixérem do hladké konzistence. Naplníme omyté a suché skleničky, pečlivě uzavřeme víčkem a dáme uležet do lednice. Kdo má rád, může přidat brusinky.
Co jste nevěděli o medvědím česneku
- Medvědí česnek můžete použít různým způsobem. Nejznámější je jeho použití v kuchyni. Nejlepší účinky má v syrovém stavu. Pro uchování lístků je nejlepším způsobem mražení. Vhodný je do pomazánek, salátů, polévek, výborný je jako česnekové máslo, přidává se k masům.
- Pokud si vyrobíte z medvědího česneku tinkturu, můžete ji použít proti hmyzu jako repelent.
- Pomáhá proti chřipce a nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích.
- Je vhodný proti nadýmání a zácpě, střevním parazitům, působí močopudně a projímavě.
- Je to přírodní antibiotikum, antioxidant a zdroj vitamínu C.
- Medvědí česnek lze pěstovat i v květináči na balkóně.
Publikováno: 2. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce