reklama

Vybírejte krmivo pro kočky i koťata podle jeho složení

Kočka s námi může prožít i dvacet let našeho života. Aby se jí ale dobře dařilo už od věku kotěte, je velmi důležité jí předkládat správnou stravu. Vitaminy, minerály, bílkoviny a tuky jsou ty nejdůležitější. Správné složení granulí a potravinových doplňků pro kočky zajistí dobré zdraví. Jak často krmit dospělou kočku? Je něco, nad čím bychom se v rámci výživy koček měli zamyslet?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Koťata jsou krmena mlékem, ale dospělé kočky potřebují plnohodnotnou stravu (Zdroj: Depositphotos)

Složení potravy u koťat

Koťata přikrmujeme zhruba od čtvrtého týdne jejich života, kdy produkce mateřského mléka začíná pozvolna klesat. Mladý kočičí organismus potřebuje pro správný vývin vysoce kvalitní stravu, bohatou především na vitaminy a minerály. Může se stát, že koťata tuhou stravu odmítají. Proto bychom měli mít v záloze i mléko pro odchov koťat, které jim dočasně nabídneme jako náhradu stravy. Krmíme savičkou k tomu určenou několikrát za den v malých dávkách. Poté, co kotě zesílí, pokusíme se mu znovu nabídnout například kapsičku pro koťata s malými kousky masa. Tím, že si rychle navykne na tuhou stravu, začne přijímat také velké množství důležitých látek. Díky tomu bude dobře prospívat a růst. Zdravé, dobře vyvinuté kotě má na dvou měsících hladkou a lesklou srst a jeví velký zájem o své okolí. Je běžným jevem, že některá koťata mohou přijímat mateřské mléko až do věku téměř půl roku. Pokud není jejich matka vyčerpaná, v příjmu mateřského mléka odrostlým koťatům nebráníme. Od čtvrtého měsíce věku přivykáme koťata na klasickou potravu pro kočky, to znamená suchou stravu, kapsičky a konzervy. Zde je ale bezpodmínečně nutné dodržet hypoalergenní složení a dávkování po malých porcích vícekrát za den.

Koťata
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krmení malých koťat provádíme pro to určeným mlékem

Dražší nebo levnější krmivo?

Dražší suchá krmiva ve formě granulí jsou podstatně kvalitnější. Obsahují méně obilovin a popela, což výrazně méně zatěžuje kočičí zažívací systém. Některé kočky mohou vykazovat dokonce alergii na obsah obilovin, který se nejčastěji projevuje průjmem. Některým kočkám ale levnější granule nevadí, nevykazují žádné známky intolerance vůči obsahu některých látek ve stravě a jsou velmi aktivní. Běžným jevem je, že kolem jedenácté hodiny dopolední se kočka naposledy nají a poté až v podvečer, neboť po celou dobu spí. Poměrně důležité je krmit větší porcí večer před setměním především u venkovních jedinců. Ti jsou aktivní až do dopoledne a příkladnou známkou dobré péče je například lov myší. Slabá, apatická a nemocná kočka je většinou celý den schoulená někde v rohu a přijímá velmi omezené množství stravy.

Krmení kočky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kromě granulí krmíme i masovými doplňky a nezapomínáme na vodu

Co by mělo obsahovat suché krmivo pro dospělou kočku?

Minerály slouží především k vývoji těla zvířete. Vápník, fosfor, draslík, ale i železo, měď, zinek a mangan jsou ty nejdůležitější. Jód je prvkem, který je velice důležitý pro správnou funkci a činnost štítné žlázy. Velice důležitý je ale i obsah tuku, který slouží jako zdroj energie. Nízkotučná strava proto není vhodná, protože může vést k únavě a oslabení kočky. Nesmíme zapomínat ani na vysoký obsah bílkovin. Cukry ve stravě koček nejsou vhodné, neboť negativně ovlivňují činnost ledvin, podobně jako sůl. Obsah vlákniny poté hraje roli při správné činnosti střev.

Vitamíny kočky získávají nejen v suchých, granulovaných krmivech, ale i kapsičkách, paštikách a konzervách. U nich hledíme především na velmi vysoký obsah masa. Jakkoliv může zvířeti výrobek chutnat, tak celá řada z nich obsahuje separáty, které pro výživu nejsou vhodné. Krmiva mezi sebou vzájemně kombinujeme tak, aby kočce nic nechybělo. Dospělým jedincům předkládáme krmení ráno a večer. Nezapomeneme ani na dostatek čisté vody v misce, zvláště tehdy, když krmíme granulemi. Pro krmení můžeme použít i nevařené maso, kočky mají rády především libové hovězí.

Kočičí granule
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Správné granule pro kočky obsahují vitamíny, minerály a mají snížený obsah obilovin a popela

Čím kočku nekrmit?

  • Zbytky vařených pokrmů, které zbyly od oběda.
  • Uzeninami obsahujícími vysoké procento soli, negativně působí na činnost ledvin.
  • Sladkým, které také špatně působí na ledviny.
Spokojená kočka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kočka s velkým množstvím pohybu má menší sklony k obezitě, můžeme ji krmit častěji

Publikováno: 25. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček