Koťat je všude obrovská spousta. Jde o velkou nezodpovědnost majitelů koček, kteří jsou pohodlní a raději ji podají rádoby antikoncepci, která ji může ohrozit na životě. Ponechat vše na přírodě také rozhodně není v pořádku. Proč kastrovat kočku? Co kočce hrozí za rizika, když ji ponecháme svému osudu?
Proč vlastně kastrovat kočku?
Kastrace je vcelku jednoduchý operační výkon, kdy dochází k odstranění pohlavních orgánů, které stojí za rozmnožováním. U kocourů je obecně jednodušší, protože se odstraní varlata, jizva po výkonu je tedy minimální. Kastrovaný kocour nemá po výkonu bolesti. Kastrací se zabrání přenosu vážných a neléčitelných chorob jako je FIP. Jde o smrtelnou infekční kočičí peritonitidu - zánět pobřišnice. Projevuje se horečkami i po léčbě antibiotiky, hubnutím a častá je u vlhké formy také tvorba výpotku v břišní dutině. Potvrdit nebo vyloučit chorobu lze imunologickým testem z krve. Doba přežití při této chorobě je závislá na celkové kondici zvířete. Při podpůrné léčbě ale nepřesáhne půl roku a kocour hyne na selhání vnitřních orgánů. K nakažení velice často dochází při potyčce s jiným, již nakaženým kocourem. Kastrovaný kocour se netoulá a podle povahy i loví myši.
Kastrace kočky je o něco náročnější, protože je zapotřebí oholit místo řezu a provést otevření břišní dutiny. Zkušený zvěrolékař ale kastruje přes velmi malý otvor, z břicha kočky vytáhne vaječníky a dělohu a šetrně je odstraní. Pozor ale na zvěrolékaře, kteří kastrují pouze odejmutím vaječníků. Kastrace pak není úplná a i takto kastrovanou kočku často obtěžují toulaví kocouři. Kastrací kočky docílíme prevence před narozením nežádoucích koťat. Každá březost a kojení kočku fyzicky vyčerpávají. Kastrovaná kočka loví myši, netrpí na zánět dělohy, mléčných žláz a ani na nádory rozmnožovacího ústrojí. Také jsou omezena rizika spojená s přenosem smrtelných kočičích nemocí, jako je FIP.
Antikoncepční pilulky ne!
Pohodlnost lidí nezná meze. A tak řada majitelů koček dochází každoročně ke svým veterinářům, kteří jim předepisují antikoncepci jako prevenci zabřeznutí. Zvěrolékař napíše některý z preparátů, který má však pro některé kočky naprosto devastující účinky. Nejen, že dochází často k prudké změně nálady zvířete, které je z mazlivého a přítulného tvora syčící šelmou. Kočka, která po podání antikoncepce zabřezne, je přímo ohrožena na životě. Vyvíjející se koťata v děloze mohou uhynout, spustí se zánětlivý proces v děloze a výsledkem je kastrace na poslední chvíli, která kočku zachrání před strašlivou a velmi bolestivou smrtí. Pokud se koťata vyvinou správně, problémem bývá porod, kdy nedojde k otevření porodních cest. Kočka tedy nemůže porodit koťata, zachrání ji jedině rychlý převoz do veterinární ordinace, kde putuje rovnou na operační stůl. Koťata jsou vyjmuta císařským řezem a následuje provedení kastrace. Občas se stává, že porod bývá bezproblémový, většina koťat je ale mrtvých nebo uhynou krátce po narození na celkovou slabost. A vůbec nejhorší je lakota lidí, kteří při pohledu na drahé antikoncepční preparáty mávnou rukou a podělí se s kočkou o antikoncepci vlastní. To, že má podle legendy kočka 9 životů ještě neznamená, že přežije i takové naprosto nesmyslné hazardováním s jejich zdravím.
Chcete koťata?
Samozřejmě že řada rodin chovajících kočky touží po malých a velmi roztomilých koťatech, která navodí v obydlí i kolem něj velmi příjemnou atmosféru. Například u britských modrých koček existují chovné páry, které jsou velmi dobře živené a každoročně přivedou na svět několik malých potomků. Březí kočku podporujeme stravou bohatou na vitamíny a bílkoviny, aby vývoj koťat probíhal správně. Vzrostlý kocour s dobrou stravou může vážit až 7 kg.
U klasických domácích koček je odchov koťat možný také, nicméně, kočka se vždy páří s několika kocoury. A zde existuje nebezpečí, že může být nakažena smrtelnou chorobou. Dobré řešení však nabízejí kočičí depozita, útulky a střediska dočasné péče. Každoročně zde doslova praskají ve švech nad náporem nechtěných koťat, která byla odhozena v krabici támhle někde u pole. Zajisté se při touze pořídit si kočku najde ta pravá, se kterou se velmi rychle sžijete. Nedivte se, že depozitářky často pokládají otázky "na tělo“, chtějí si být jisté, že zvíře poputuje do rodiny, kde dostane maximum péče. Úhrada adopčního poplatku je běžná, kočka prochází v rámci útulkové péče krevními testy, očkováním a velmi často také léčbou. Nalezení jedinci totiž nebývají v dobrém stavu, mnohokrát se daří zachránit i jedince sražené automobilem.
Na závěr
Kočku nenechávejte svému osudu. Pravidelné krmení, dobrá strava a přístup ven na zahradu zajistí, že se z ní stane chlupatý kamarád, který vám bude zpříjemňovat život svojí přítomností. Mnohokrát zažijete krásné chvíle a občas i strach, když se třeba celé odpoledne nevrátí z lovu myší. Prostě se zapomene u sousedů, kde se vyspí a v pořádku vrátí domů.
Publikováno: 15. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček