reklama

Základy jim předá maminka, zbytek musíme obstarat my. Vyvarujme se chyb!

Narození koťat je velkou událostí každého chovatele. Během třinácti týdnů, než opustí náš domov, musejí zvládnout velmi mnoho dovedností a získat zkušenosti, aby byla připravena žít samostatně v nové rodině. V tomto období o ně nejprve výhradně pečuje jejich kočičí máma a postupně, když opouštějí pelíšek, nastupujeme i my chovatelé. Naším úkolem je jejich vzorce chování dále rozvíjet a postupně je socializovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
O koťata musíte vhodně pečovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Narození až 4. týden

Během prvních týdnů od narození se koťata vyvíjejí především po smyslové stránce, začínají slyšet, vidět a cítit. Jsou závislá na mateřském mléce a potravu přijímají výhradně od matky, která jim rovněž zajišťuje pocit bezpečí a dokonalý úkryt. Jejich pohyb je velmi omezen, potřebují jej jen na kojení, vyměšování a hledání si místa na spaní.

Pokud koťata osiřela nebo má kočka mléka málo, je na chovateli, aby se o výživu postaral. Krmíme výhradně sušenými krmnými směsmi určenými přímo pro koťata. Nikdy jim nedáváme kravské mléko, protože by po něm mohla mít střevní obtíže. Pozor - neklidná a hlasitá koťata jsou hladová. Pokud jsou koťata odkázána jen zcela na umělou výživu, je důležité ji podávat každé 2 a 3 hodiny.

Rovněž nezapomeneme všem koťatům po jídle namasírovat opatrně bříška, aby lépe trávila a mohla se správně vyprázdnit. Při přikrmování stačí umělá výživa 3 x denně. Nezapomeneme koťata ve 3. – 4. týdnu odčervit. Každé kotě nejprve zvážíme a antiparazitika dávkujeme podle jeho váhy (ideální v podobě pasty). Pokud máme podezření na parazity u kočičí mámy, může odčervit i ji.

Pokud dokrmujeme, pak výhradně výživami určenými pro koťata!
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud dokrmujeme, pak výhradně výživami určenými pro koťata!

Socializační období 4. – 9. týden

Od 4. týdne začínají koťatům růst mléčné zuby a postupně přecházejí z výhradního kojení na pevnou stravu. Důležité je pro jejich vývoj, aby krmení mělo potřebné nutriční složení a bylo snadno stravitelné, protože ještě nemají dostatečně vyvinutý trávicí systém. Prvních 14 dnů přidáváme do tuhé stravy trochu vlažného kotěcího mléka a podáváme několikrát denně na mělkém talířku. Důležitý je přísun vody, která má být k dispozici pro koťata, ale i kočku celý den. Můžeme využít různé fontánky, které jsou velmi praktické. Voda se nikam nerozlévá a zároveň se v nich neustále čistí. 

Koťatům zajistíme teplé, pohodlné a klidné místo na spaní, protože se jim hladina protilátek z mateřského mléka postupně zmenšuje (období imunitního okna), nemohou být ještě očkována a spánek je stále důležitou součástí jejich vývoje. V 6.-7. týdnu podruhé koťata odčervíme. V 8. týdnu by mělo dojít k prvnímu očkování základní trojkombinací (panleukopénie, rhinotrachetitida, herpes virus).

Chování koťat se výrazně mění, už celý den neprospí, začínají poznávat okolí a hrát s ostatními sourozenci, pobíhat, ale také se plížit nebo „kočkovat“ mezi sebou. Odkoukávají od své matky její vzorce chování, které jsou podstatné pro jejich budoucnost. Především skoky vpřed jsou důležité pro budoucí ulovení kořisti.

Více se u koťat projevuje dominantní či submisivní chování, které je závislé na jejich tréninku a zkušenostech. Je důležité, abychom koťatům poskytli bezpečný prostor bez nástrah v podobě elektrických kabelů, jedovatých rostlin, bez ostrých a drobných předmětů, zabránili nebezpečným pádům a zraněním.

Je to rovněž vhodné období k seznamování se s kočičím záchodem a škrabadly, která udržujeme v čistotě stejně jako ostatní místa, kde se koťata vyskytují - pelíšek, misky na žrádlo atd. Kočkolit nasypeme do nízké bedýnky s okrajem, aby do něj měla koťata snadný přístup. Ideální je seznamovat koťata s tímto prostorem po krmení.

Drápky zastřihujeme speciálními kleštičkami. Od 8. týdne jsou koťata zcela nezávislá na mateřském mléce, můžeme je přikrmovat i domácí stravou. Ideální je kvalitní přemražené či syrové hovězí nebo kuřecí maso nakrájené na drobné kousky, využít můžeme i konzervy pro koťata.

Vhodné hračky podporují zdravý vývoj koťat, nejlépe jsou to různé druhy míčků a balónků, protože se kutálí po podlaze. Plyšové hračky nebo různé polštáře naplněné baldriánem nebo špaldou budou svádět k veselým hrám a zároveň příjemně vonět. Různé druhy blikajících hraček (například ve tvaru dráhy) rozvíjejí lovecký instinkt.

Vhodné hračky podporují správný vývoj koťat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vhodné hračky podporují správný vývoj koťat

Aby nedocházelo k nebezpečným situacím, je vhodné vymezit prostor, kam se až koťata mohou bezpečně dostat, a zároveň dbáme na to, aby i ostatní členové domácnosti byli na pozoru. Koťata se ráda připletou pod nohy a opatrnost je nutná i při jejich zvedání. Pro zdárný a správný sociální vývoj koťat je vhodné je seznamovat s různými zvuky a také členy nové rodiny, aby si lépe zvykla. Efektní socializace zaručí, že nám vyrostou dobře vychovaná a šťastná koťata.

Při zvedání koťat dbáme na správné držení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při zvedání koťat dbáme na správné držení

Nové majitele je vhodné obeznámit s péčí o kotě, krmením i s vhodnými hračkami a zázemím. V 12. týdnu potřetí koťata odčervíme a následně je důležité provést i první přeočkování. Koťata neodebíráme od matky dříve než ve 13. týdnu věku. Věříme, že vám naše rady pomohly a na koťata budete dobře připraveni.

Zdroj inspirace: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak pomoci zatoulanému zvířátku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 3. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská