Žlutý zázrak nebo indický šafrán – to jsou jen poetická jména patřící kurkumě, která zdaleka není jenom voňavou tradiční přísadou do kari koření. Vládne také mocnou léčivou silou, s níž běžně pracují ájurvédská nebo čínská medicína a můžete ji vyzkoušet i vy.
Žlutý zázrak patří nejen do salátu
Kurkuma se stává žlutým zázrakem tak, že se namelou oddenky rostliny zvané kurkumovník dlouhý, která pochází původně z jižní Asie, ale dnes se pěstuje především v Číně, Indii či na Jamajce. Kurkumovník se využívá hlavně v kulinářství a v alternativní medicíně, ale popularitu si získal také jako oblíbená pokojová rostlina, hlavně díky svému zajímavému květenství, kterým je žlutý klas zbarvující se do růžova.
Jako potravinářské koření patří kurkuma neodmyslitelně třeba k thajské, indické nebo pákistánské kuchyni, ale ozvláštní i chuť nejrůznějších salátů. Její výhodou jsou nejen výrazná chuť a schopnost obarvit pokrmy typickou žlutou barvou, ale zároveň je schopná zvýšit celkovou trvanlivost jídel. A pokaždé, když ji v kuchyni použijete, uděláte i něco málo pro své zdraví, protože má rovněž vynikající léčivé schopnosti.
Léči zevnitř i zvnějšku
Za ně vděčí barvivu kurkuminu, které má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Svým složením napomáhá snižovat množství volných radikálů v organismu, což je vynikající prevence poškození orgánů i vzniku zánětlivých procesů.
Pravidelné užívání kurkumy stimuluje činnost trávicího traktu, harmonizuje hladinu cukru a koriguje hladinu cholesterolu. Alternativní medicína ji doporučuje jako podpůrný prostředek například při Alzheimerově chorobě či srdečních onemocnění. Prokázány jsou její pozitivní účinky na psychiku i imunitní systém. A pravidelná denní konzumace kurkumy zpevňuje kostí i tkáně.
Použít ji lze nejen vnitřně, ale také k léčbě drobných povrchových zranění nebo jako kloktadlo proti bolení v krku i bolestem zubů. Žlutého zázraku se ale nezříká ani kosmetika, která využívá jeho schopností vyčistit důkladně pleť.
Pepř a olej posilují účinky
Někdy ovšem bývá oříšek, jak kurkumu správně užívat. Běžným požíváním, například ve stravě, se totiž do krevního oběhu vstřebá asi jenom 1 % zázračného kurkuminu, protože tato látka není rozpustná ve vodě. Účinky žlutého zázraku zvyšuje až o stovky procent černý nebo bílý pepř obsahující piperin bránící rychlému vstřebávání kurkuminu skrze střevní stěny. Využít můžete také toho, že kurkumin je dobře rozpustný v tucích, takže jeho vstřebávání podpoříte spojením například s kvalitním panenským olivovým olejem.
Nikdy také nepoužívejte starou kurkumu, protože žlutý zázrak ztrácí dlouhým uskladňováním část svých léčivých schopnosti. Kupte si ji tedy raději menší množství a skladujte ji v dóze bez přístupu vzduchu, na nějakém chladném a tmavém místě, kam nemá přístup slunce.
Žlutý zázrak ale není pro každého
Žlutý zázrak má poměrně silné účinky, a jak to u takových prostředků bývá, existují skupiny lidí, které by si měly blahodárné účinky kurkumy raději odříct. Její schopnost prohřát organismus zvyšuje krvácivost, takže je vysloveně nevhodná pro osoby užívající léky na ředění krve. Někdy způsobuje až nadměrně nízkou hladinu glukózy, což je nebezpečné zvláště pro pacienty s cukrovkou, kteří berou inzulin intravenózně.
Velmi problematické je její užívání ve spojení s antidepresivy, léky na chemoterapii nebo srdeční choroby, protože žlutý zázrak může výrazně změnit účinek léků. Vhodná není ani její kombinace s antihistaminiky nebo antibiotiky. Omezit, či zcela vynechat konzumaci kurkumy by měly také osoby se žlučníkovými kameny či žloutenkou. Je rovněž nevhodná pro těhotné ženy a pro ty, kdo trpí překyselením žaludku. Kurkumu byste měli vysadit i několik týdnů před plánovanou operací.
Nadměrná konzumace kurkumy způsobuje nežádoucí účinky jako průjem, nevolnost, pálení žáhy, závratě nebo vyrážky na kůži. Denní dávka žlutého zázraku by tak neměla u zdravého člověka překročit 8000 mg.
Tip pro vás: zažeňte nachlazení Zlatým mlékem
Ájurvédská a čínská medicína používá kurkumu i jako přísadu do léčivých čajů a nápojů. Tím je vlastně i Zlaté mléko, vynikající prostředek proti nachlazení, který je velmi jemný, a je proto, na rozdíl třeba od horkého zázvoru, vhodný i pro děti.
Z čeho nápoj připravit:
-
1 hrnek mléka (může být i rostlinné)
-
2 polévkové lžíce kurkumy
-
½ lžičky mleté skořice
-
1 lžíce medu
-
1 lžička másla
Mléko stačí spolu s kořením a máslem krátce povařit a pak přelít do sklenice. Ponechte ho ještě trochu zchladnout a pak přidejte med.
Zdroj: www.sanusvia.cz, www.naturway.cz, www.herbavis.cz, www.cannavea.cz
Publikováno: dnes, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová