reklama

Proměňte svůj balkon v miniaturní ekosystém a objevte kouzlo syntropického pěstování

Zahrada na balkoně ve stylu syntropie nabízí inovativní řešení, jak můžete proměnit váš balkon v úrodný koutek plný života. Tento přístup podporuje biodiverzitu, zlepšuje kvalitu půdy a minimalizuje potřebu chemických hnojiv a pesticidů. Zjistěte, jak snadno můžete napodobit přírodu a sklízet vlastní úrodu přímo vás doma. Malý prostor totiž rozhodně nepředstavuje žádný problém.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahrada na balkoně řešená syntropicky

Zahrada na balkoně řešená syntropicky není nereálnou představou. I na omezeném prostoru můžete vytvořit živoucí ekosystém, který bude nejen krásný, ale i produktivní. Díky pečlivému výběru rostlin a vytvoření vhodných podmínek můžete na balkoně pěstovat bylinky, zeleninu, keře a dokonce i ovoce. Syntropické zahradničení na balkoně vám umožní zažít radost z pěstování vlastních potravin a přispět k větší udržitelnosti.

Balkon se díky syntropickému zahradničení stane oázou plnou zeleně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Balkon se díky syntropickému zahradničení stane oázou plnou zeleně

Co je syntropie? 

Syntropie je více než jen soužití rostlin a živočichů. Je to komplexní systém, který napodobuje přirozené ekosystémy a vytváří harmonickou symbiózu mezi člověkem a přírodou. Základem syntropie je myšlenka, že všechny organismy jsou vzájemně propojeny a ovlivňují se. Inspiraci nacházíme v přírodních lesích, kde stromy, keře a byliny vytváří složité sítě vztahů. Každá rostlina má své specifické vlastnosti a přispívá k celkovému zdraví ekosystému.

Některé rostliny fixují dusík a zlepšují kvalitu půdy, jiné poskytují stín a ochranu před větrem, další zase přitahují užitečný hmyz. Syntropické zahrady jsou navrženy tak, aby maximalizovaly tyto vzájemné interakce a vytvořily soběstačný ekosystém, který vyžaduje minimální péči. A ano, i na tak malém prostoru, jako je balkon, můžete vytvořit syntropickou oázu, kde se bude dařit různým druhům rostlin (od bylinek po zeleninu). 

K syntropickému zahradničení potřebujete trvalky i jednoletky, keře, semena i sazenice, které spolu skombinujete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K syntropickému zahradničení potřebujete trvalky i jednoletky, keře, semena i sazenice, které spolu skombinujete

Jak si vytvořit syntropii na balkoně? 

Typické v syntropii je to, že se pěstuje od semínka. Protože, když rostlinu pěstujete od semínka a nepřesazujete ji, má kvalitnější kořenový systém. Pro lepší představu si třeba představte, že do jednoho velkého květináče vysejete nejprve muchovník, posléze jahodník, který bude růst pod muchovníkem, kolem nich pak rozsejete semena měsíčku lékařského, který vše zharmonizuje.

Pokud byste byli poctiví, se sázením byste měli začít již teď na podzim, kdy by do země měly jít semena muchovníku. Nicméně pokud chcete vytvořit syntropii na balkon, budete sázet do květináčů, což je stejně spojeno s omezením kořenů, takže nebude vadit, když si tuto cestu zkrátíte a použijete již předpěstované sazenice. A jak to v této podobě funguje? Do centra květináče zasaďte muchovník, pod něj dejte tak 3 jahodníky a kolem nasypte semínka měsíčku. 

Kombinování rostlin vytvoří jedinečný ekosystém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinování rostlin vytvoří jedinečný ekosystém

A proč jsme se rozhodli zrovna pro tuto kombinaci? 

Syntropie se na výsadbu a kombinaci rostlin dívá trochu jinak než permakultura. Syntropie totiž pracuje s obměnou rostlin. To znamená, muchovník je ta dlouhodobá rostlina, no a ty další plodiny si už nastavte tak, aby je bylo možné po několika letech, nebo klidně po každé sezóně měnit. I proto do květináče zasaďte klasický zahradní jahodník, který má životnost 2-3 roky, takže ho po nějakém čase bude zapotřebí vyměnit. Nakonec do květináče vysypte semena měsíčku. Má skvělou vlastnost, že jeho kořeny dezinfikují půdu, takže pomůže udržet květináč déle zdravý a bez škůdců. Měsíček i v přírodě zcela přirozeně vysemeňuje na povrch. Nepotřebuje nijak zahrabávat. Stačí, když ho jen zamáčknete do půdy. 

V jednom truhlíku spolu klidně může být keř, trvalka, jednoletka a listová zelenina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V jednom truhlíku spolu klidně může být keř, trvalka, jednoletka a listová zelenina

Permakultura vs.Syntropie 

Hotový květináč se za běžných okolností mulčuje dubovou kůrou, jenže to se neslučuje se syntropií. U ní se nechává příroda, aby fungovala sama. Součástí syntropie je rovněž i metoda zvaná “chop and drop”, čili odstřihnete a necháte ležet. To znamená, že až vyroste měsíček, jen ho ručně počechrejte, použít můžete i motyčku, nechte zaschnout a on pak v květináči udělá organickou vrstvu, z níž se bude tvořit nový substrát. V dalším roce vám pak nějaké měsíčky ještě vzejdou, což bude skvělé, protože až v příštím roce budou kvést, ale v té době už také budete moci k těm jahodníkům zasadit třeba ještě mangold nebo nějakou jinou listovou zeleninu. Protože další velký rozdíl mezi permakulturou a syntropií je ten, že se kombinují trvalky s jednoletkami. 

Zdroje informací: Zahradník po ruce

Publikováno: 24. 10. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová