I mnohá běžná, a někdy dokonce přehlížená, rostlinka je zdraví prospěšná. Typickým příkladem je léčivý sléz, který roste všude kolem nás. Jeho šlechtěné odrůdy se dokonce cíleně pěstují pro farmaceutické účely i pro okrasu, ale pro domácí lékárnu lze sbírat i planě rostoucí slézy.
Léčivý sléz jako domácí čaj
Léčivý sléz má široké využití, ale nejčastěji se používá při problémech se sliznicemi, a to od těch v dýchacích cestách, až po ty, které pokrývají trávicí trakt. Tato bylinka nemívá vedlejší účinky, ale nebývá například doporučována těhotným ženám, takže se vyplatí její užívání konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.
Slézový čaj za studena ulevuje při problémech s hlasivkami i při žaludečních problémech. Dvě hrsti slézové natě, nasbírané pochopitelně v čistém prostředí, dáme do konvice s litrem studené vody a přes noc necháme macerovat. Ráno pak léčivou tekutinu zahřejeme, necháme vychladnout a můžeme začít popíjet. Nať, kterou jsme macerovali, je možné ještě dále využít: jemně ji pomačkáme a použijeme jako obklad na bolavý krk.
Sléz je bylinková stálice
Sléz pomáhá hlavně při zánětech horních cest dýchacích, jeho nasládlé, slizovité látky totiž výrazně rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání. Tato bylinka má celkově protizánětlivé účinky, které lze využít i při zánětu žaludku a střev. Čaj ze slézu se používá také při průjmech, zvláště u dětí. Zevně sléz poslouží při léčbě ekzémů či lupénky a ošetřování ran.
Uplatnění nachází sléz i v kosmetice, kde se využívá především jako prostředek působící proti akné. Zároveň dokáže naši pokožku krásně zjemnit a osvěžit, rovněž působí proti projevům stárnutí kůže. A pomáhá i vlasům – zklidňuje totiž vlasovou pokožku a zmírňuje její svědění.
O vynikajících účincích léčivého slézu věděli už naši předkové, o čemž svědčí i jeho četné a půvabné lidové názvy, třeba Boží koláčky, homůlky, chlebík, pecenek, pagáčky, koláčky Pána boha, homulky nebo cigánské tvarůžky. A podle dávné tradice má také zázračnou moc: sléz pěstovaný za oknem prý přivolává ztracenou lásku...
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.leros.cz, www.liftea.cz, www.bylik.cz
Publikováno: 23. 10. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová