Nesnášenlivost histaminu, čili histaminová intolerance, ve skutečnosti vlastně s intolerancí nemá nic společného. Tento (na rozdíl od celiakie nebo laktózové intolerance) méně známý stav, je problematický v tom, že tělo není schopno správně zpracovat histamin, což může způsobit řadu nepříjemných zdravotních komplikací. Pojďme si společně přiblížit, co se v těle s histaminovou intolerancí děje a jak si s ní poradit.
Nesnášenlivost histaminu - co to je?
Nesnášenlivost histaminu je stav, kdy tělo není schopno efektivně zpracovat histamin, což vede k jeho nadměrnému hromadění. To pak může způsobit nepříjemné příznaky, jako jsou zažívací potíže, kožní problémy či migrény.
Co je histamin a jak funguje?
Histamin je chemická látka, která hraje důležitou roli v imunitní odpovědi organismu. Uvolňuje se z imunitních buněk (přesněji z žírných buněk a bazofilů) jako reakce na alergeny, infekce nebo poškození tkání. Jeho úkolem je vyvolat zánětlivou reakci, která pomáhá tělu bojovat proti vetřelcům. Mimo to pak histamin ovlivňuje i průtok krve, srážení krve a produkce žaludeční kyseliny.
Enzym DAO a jeho význam
Dříve, než se posuneme k příčinám vzniku histaminové intolerance, představme si blíže enzym DAO. Enzym DAO, čili diaminoxidáza, je štěpící enzym, který má za úkol v těle rozkládat histamin a regulovat jeho hladinu.
Příčiny histaminové intolerance
Za histaminovou intoleranci může stát několik faktorů:
- Nedostatek enzymu DAO (nebo jeho snížená funkce): Jeho nedostatek může být způsoben genetickými faktory, některými léky nebo onemocněním střev (celiakie, Crohnova choroba). Snížená funkce DAO může být způsobena třeba dlouhodobým stresem nebo autoimunitními chorobami.
- Nadměrný příjem histaminu: Konzumace potravin bohatých na histamin může přetížit systém a vést k jeho hromadění v těle.
- Zvýšená produkce histaminu: Některé bakterie přítomné ve střevech mohou produkovat histamin, což zvyšuje již přítomnou hladinu histaminu v těle.
Histaminová intolerance se vyznačuje širokou škálou projevů
Histaminová intolerance se vyznačuje velkou rozmanitostí a její příznaky mohou připomínat řadu jiných onemocnění. To často stěžuje diagnostiku a vede k dlouhodobému hledání příčin potíží. Projevy histaminové intolerance se mohou týkat prakticky celého těla a intenzita se u jednotlivých osob značně liší.
Nejčastější příznaky histaminové intolerance:
- Zažívací potíže, tedy bolesti břicha, nadýmání, průjem, zácpa, nevolnost, zvracení a pálení žáhy.
- Kožní problémy, které se vyznačují svěděním, kopřivkou, ekzémy, vyrážkou i zarudnutím kůže.
- Respirační potíže, k nimž patří rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, zúžení cest a zvýšená produkce.
- Neurologické příznaky jako únava, nespavost, poruchy koncentrace, mozková mlha, podrážděnost, závratě, bolesti hlavy a migrény.
- Svalové a kloubní bolesti, které doprovází ztuhlost.
Eliminační dieta vám pomůže odhalit potravinové spouštěče
Diagnostika histaminové intolerance je komplikovaná a eliminační dieta je tak jedním z nejdůležitějších nástrojů, které pomáhají s odhalením potravinových spouštěčů.
Jak to funguje?
Na několik týdnů (obvykle 4-6) se z jídelníčku zcela vyřadí potraviny bohaté na histamin, a také potraviny, které vyvolávají uvolnění histaminu a další potenciální spouštěče. Tím se tělo zbaví přebytečného histaminu a příznaky by se měly postupně zlepšit. V další fázi se pak začnou postupně zavádět potraviny zpět do jídelníčku, vždy jen po jedné a ve stanovených intervalech. Tímto způsobem lze zajistit, které potraviny způsobí návrat příznaků a které jsou naopak dobře tolerovány. Na tomto základě by měl následně nutriční odborník vytvořit individuální plán, který vylučuje nebo omezuje potraviny vyvolávající příznaky.
Další z nástrojů léčby histaminové intolerance je nízkohistaminová dieta
Jejím cílem je snížit celkový příjem histaminu a tím zmírnit příznaky onemocnění. Pointa spočívá ve vyřazení nebo omezení potravin, které jsou bohaté na histamin, nebo které stimulují jeho uvolnění v těle. Vyhýbat byste se měli především uzeninám, uzeným sýrům a rybám, konzervovaným potravinám, tvrdým a zrajícím sýrům, sýrům s plísní, alkoholu, fermentovaným potravinám, ořechům, rajčatům, lilkům, špenátu a avokádu. Preferujte spíše konzumaci čerstvého masa, ryb, ovoce a zeleniny.
Dieta s nízkým obsahem FODMAP spolu s nízkohistaminovou dietou = efektivní společný boj proti příznakům histaminové intolerance
Dieta s nízkým obsahem FODMAP byla původně vyvinuta pro lidi, které trápí syndrom dráždivého tračníku, nicméně může být také velmi přínosná i pro osoby s histaminovou intolerancí. FODMAP je zkratkou pro fermentované oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Jde o skupinu krátkořetězcových cukrů, které se nacházejí v mnoha běžných potravinách. Studie prokázaly, že dieta s nízkým obsahem FODMAP dokáže snížit produkci histaminu až o 800 %. Spolu s nízkohistaminovou dietou potom dochází také ke snížení zánětu ve střevech, což vytváří příznivější prostředí pro trávicí systém. Mimo to rovněž může pomoci upravit složení střevních mikrobiontů. Díky čemuž dochází ke snížení celkové zátěže střev, což umožňuje nemocnému se lépe zotavit. Je však důležité, abyste nastavení diety konzultovali s lékařem a registrovaným dietologem, aby vám byla dieta sestavena podle individuálních potřeb. Jen tak může být efektivní.
Co byste ještě měli vědět o histaminové intoleranci?
Dejte si pozor na přípravu jídel, protože i to může výrazně ovlivnit množství histaminu v potravinách. Některé způsoby mohou histamin ničit a jeho množství snižovat, zatímco jiné naopak. Pro histaminovou intoleranci je proto vhodné vždy vařit tzv. od nuly, nepoužívejte žádné polotovary, protože jsou obvykle bohaté na histaminy. Dále je vhodné jídlo vařit ve vodě, na páře, dusit a péct. Vyhýbejte se smažení a grilování. Nejezte konzervované, ani fermentované potraviny. Zdravotní problémy vám mohou způsobit i pokrmy, které jste uložili do lednice k snězení na druhý den. Překvapit vás v tomto směru mohou dokonce i saláty nebo pomazánky.
Zdroj informací: Mudr.Tina Peers , histamintoleranz.ch, National Library of Medicine, International Institute of DAOdeficiency daodeficiencyinstitute.com, healthline.com, monashfodmap.com, lergieuk.org, medicinenet.com, connectedhealthcaresystems.com, toxaprevent,co.uk , bbcgoodfood.com , mediclnewstoday.com, topdoctors.co.uk, supernutrtious.net, aha.ch, my.clevelandclinic.org, theceliacmd.com, aaai.org, bda.uk.com, spoonfhistamine.com, theceliacmd.com , dominickhussey.ca , bbcgoodfood.com, monashfofmap.com, mastcell360.com, integrative-medicine.ca, foodsmatter.com, goodnessme-nutrition.com
Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová