reklama

Jak zpracovat rebarboru v kuchyni? Vyzkoušejte méně známý způsob

Při zpracování rebarbory v kuchyni se části řapíků obvykle odblaní a používají se nejčastěji do koláče, který je velmi oblíbený. My ale známe další možnosti, jak rebarboru zpracovat a připravit z ní zajímavé pochoutky. A pokud si nevyberete, stačí jí jen nakrájet na kousky a uskladnit do mrazáku k pozdějšímu vhodnému použití.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zpracování rebarbory v kuchyni

Rebarbora je zeleninou našich babiček, i když jí mnoho lidí řadí podle použití spíše k ovoci. Je specifická v mnoha směrech - třeba tím, že se z ní sbírají jen řapíky, a to ještě pouze v určitou dobu. Je to sezónní záležitost v období května až června, dokud rebarbora nezačne kvést.

Reveň kadeřavá neboli reveň rebarbora (Rheum rhabarbarum) vyniká svěží ovocnou vůní a nakyslou chutí, obsahuje vitamíny skupiny B a menší množství vitaminu C, z minerálů pak draslík a vápník. 

Rebarbora patří mezi rostliny, které jsou za určitých podmínek konzumovatelné, ale jinak jsou jedovaté. Její jedovatost je způsobená kyselinou šťavelovou, která se nachází nejvíce v listech, a ty jsou z tohoto důvodu nepoživatelné. Kyselina šťavelová má v lidském organismu vliv na odvápňování kostí a zatěžuje ledviny.

Rostlina je snadno rozpoznatelná svými zelenými až načervenalými řapíky. Při sklízení je vhodnější jednotlivé řapíky vylamovat, pokud je budeme stříhat, hrozí, že rostlina začne zahnívat.

Z rebarbory používáme pouze oloupané řapíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z rebarbory používáme pouze oloupané řapíky

Nikdy se nekonzumují reveňové řapíky v syrovém stavu. 

Před přípravou stonky omyjeme a oloupeme z řapíků tuhou, těžko stravitelnou slupku, která je nadto plná kyselin.

Při zpracování rebarbory se řapíky snadno mrazí nakrájené kousky. Ty pak nasypeme do sáčku a pevně uzavřeme nebo vakuujeme. 

Tip redakce: Při zpracování rebarbory vařením nikdy nepoužíváme měděné, hliníkové nebo železné nádobí, protože jeho stěny vlivem kyselin oxidují. Nevhodné je dokonce i nerezové nádobí. Nejlepší je nádobí smaltované, kamenina anebo sklo.

Řapíky mají výraznou nakyslou chuť
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řapíky mají výraznou nakyslou chuť

Zapékaná reveň je ideální způsob zpracování rebarbory

Červené vyzrálé řapíky rebarbory výše uvedeným způsobem oloupeme a nakrájíme na kousky. Dáme do zapékací formy a zasypeme trochou cukru. Nepodléváme, protože rebarbora obsahuje větší množství vody a při zapékání se bude voda samovolně odpařovat.

Zapékáme při teplotě 200 °C asi 20 minut.

Pokud budeme chtít upotřebit i ochucenou vodu z rebarbory, při zapékání postačí nádobu přikrýt poklicí nebo víkem. Rebarborovou vodu můžeme následně ochutit citronem, citronovou kůrou nebo kořením dle chuti. Tato voda se při zpracování rebarbory dá připravit také tak, že použijeme cukrový rozvar, zalijeme jím syrovou rebarboru a necháme propojit chutě.

Zapečená rebarbora se velmi dobře snoubí s pana cotou. Domácí panna cottu si můžeme připravit z podmáslí, bude chutnější. Dále ještě budeme potřebovat klasicky připravenou drobenku.

Na talíři nebo v misce servírujeme panna cottu posypanou zapečenou rebarborou a přelitou rozvarem, a dozdobíme drobenkou. Na zvýraznění chuti použijte mařinkový olej, ale pokud s ním nemáte zkušenosti, můžete se bez něj obejít.

Další způsoby zpracování rebarbory

Tepelně zpracovanou rebarboru můžete dát i do kaší, jogurtů, ovocných salátů, a samozřejmě do tradičních koláčů s tvarohem nebo s jahodami. Výborná je společně s jahodami v marmeládě nebo v čatní, které podáváme jako přílohu k masu. Může být součástí osvěžujících letních nápojů.

Jahodovo-rebarborový džem má sladkokyselou plnou chuť
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jahodovo-rebarborový džem má sladkokyselou plnou chuť
Rebarborový nápoj je doslova vitamínová bomba
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rebarborový nápoj je doslova vitamínová bomba

Skvělé jsou nakrájené kousky oloupaných řapíků, které kandujeme v cukrové vodě a následně obalujeme v moučkovém cukru se skořicí. 

Zdroj informací: Zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 10. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová