reklama

Chcete, aby vám vodní vybavení sloužilo po dlouhá léta? Poradíme vám, jak o ně správně pečovat

Péče o vodní výbavu je důležitá, ale zanedbávaná, což má za následek neustálé nakupování nových plavek, bot do vody, neoprenů. Chcete, aby vám vaše oblíbené kousky vydržely co nejdéle? Potom je správná péče o ně nezbytností. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se můžete vyhnout častým chybám a prodloužit životnost vašich plavek, neoprenu a bot do vody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o vodní výbavu je důležitá, protože jen tak vám vydrží dlouho

Péče o vodní výbavu 

Péče o vodní výbavu je nezbytná, protože plavky, boty i neopren jsou vystaveny řadě faktorů, které je mohou poškodit. Chlor narušuje elastická vlákna a způsobuje blednutí barev. Sůl v mořské vodě potom krystalizuje na vláknech, které oslabuje. UV záření způsobuje nejen vyblednutí barev, ale i ztrátu elasticity. Písek, bahno a další abrazivní částice mohou odřít povrch textilií a poškodit jejich vlákna. Dále zde dochází k působení potu, opalovacích krémů a dalších chemikálií, které mohou negativně ovlivnit vlastnosti vláken. Abychom si tedy mohli co nejdéle užívat své oblíbené vodní vybavení, je důležité věnovat jeho údržbě náležitou pozornost.  

Jak čistit boty do vody? 

Správné čištění bot do vody je zásadní pro prodloužení jejich životnosti a zachování funkčnosti. A to i přesto, že se jedná o obuv určenou do vlhkého prostředí.  Pravidelná péče je prostě nezbytná. 

Nejčastější chyby v péči o boty do vody zahrnují opomenutí pravidelného čištění, sušení na přímém slunci nebo v sušičce, použití agresivních prostředků a nesprávné skladování. 

I o boty do vody je zapotřebí pečovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I o boty do vody je zapotřebí pečovat

Jak tedy postupovat při správném čištění? 

Mokré boty do vody pomalu schnou, a proto se může stát, že začnou smrdět (protože jsou neprodyšné a mají úzký otvor, díky čemuž z nich vlhkost uniká pomalu. To přispívá k množení bakterií a mikroorganismů, které vytváří onen nelibý zápach). Je proto velmi důležité, abyste je po každém použití důkladně opláchli ve studené sladké vodě. Pokud boty mají odnímatelnou podrážku, sejměte ji a rovněž opláchněte. Boty do vody můžete prát nejen v ruce, ale i v pračce (zvolte program jemné ruční praní) na 30 stupňů a perte s jemným pracím prostředkem nebo prostředkem určeným pro praní vodáckého oblečení. Po vyprání boty vyjměte z pračky a usušte je ve stínu na dobře větraném místě. Vyjímatelnou podrážku nechte uschnout mimo boty.

V žádném případě boty nedávejte do sušičky. Sušení urychlíte, když do bot nacpete hadr, ručník nebo noviny, které nasají vlhkost. Pro dokončení sušení je položte na nepřímé slunce, případně je můžete také vyfénovat nebo použít vysoušeč bot. Pokud i přes vaši veškerou snahu začnou zapáchat, použijte na ně speciální přípravky, které deodorizují. Boty pak už ale neoplachujte, jen je usušte. Suché boty do vody uložte do síťované tašky nebo pytlíku. Tato tkanina je pro skladování bot do vody ideální, protože je prodyšná a zabraňuje tvorbě plísní.

Jak se správně starat o neopren - naše tipy pro české vodní nadšence 

Je skvělé, že neopreny se stávají stále populárnější i mezi českými milovníky vodních sportů. Tento materiál totiž umožňuje vychutnat si vodní radovánky i v chladnějších měsících. Nicméně aby nám dlouho vydržely, je důležitá správná péče. K nejčastějším chybám při péči o neopren patří nesprávné sušení, použití pracích prostředků, skladování ve vlhku a ignorování poškození. Správná péče může prodloužit životnost neoprenu a poskytnout vám mnoho let surfování v pohodlí a stylu. 

O neopren se pečuje již od jeho oblečení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
O neopren se pečuje již od jeho oblečení
  1. Obecná péče o neopren začíná, jakmile si ho obléknete. Navlékněte si neopren opatrně, nespěchejte, riskujete totiž, že látku zadrhnete nebo propíchnete, zlomíte zip nebo roztrhnete šev. 
  2. Víme, že v tomto případě to může být složité, ale faktem prostě je, že čím méně budete močit, když jste v neoprenu, tím lépe. Udržíte tak váš neopren stále svěží a nebudete se potýkat s problémem, jak ze sebe smýt ten nelibý zápach po moči. 
  3. Poté, co skončíte s vodními aktivitami, co nejdříve si neopren svlékněte. Dříve, než zaschne, bude to pro vás snazší. Čím dříve si ho sundáte, tím méně písku v něm uvízne, což znamená snazší čištění. Svlékejte si ho ideálně, když budete stát na dece. 
  4. Když oblek svléknete, mějte ho naruby, bude se vám snadněji čistit a sušit. 
  5. Po každém pobytu ve vodě neopren důkladně opláchněte proudem studené sladké vody. Neopren přitom důkladně opláchněte jak zvenčí, tak i zevnitř, abyste odstranili veškerý písek, slanou vodu, pot a jiné nečistoty. Jakékoliv zbytky špíny mohou časem způsobit zápach nebo poškodit materiál. Neopren také můžete na 30 minut ponořit do vany s napuštěnou studenou vodou. Pozor, pokud je v neoprenu surfařský vosk, nepokoušejte se ho odstranit, neexistuje žádný skutečný způsob, jak jej efektivně odstranit, aniž byste nepoškodili neopren. 
  6. Neopren v žádném případě neperte v pračce, ani horké vodě. K čištění nepoužívejte žádný prací prostředek, ani aviváž nebo bělidlo. Pokud je to zapotřebí, stačí jednou za čas, použijte speciální prostředek k čištění neoprenu. Dbejte však na to, abyste neopren po jeho použití důkladně umyli. 
Neopreny sušte na širokém ramínku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neopreny sušte na širokém ramínku

Jak sušit neopren? 

Poté, co bude neopren pěkný a čistý, nechte ho uschnout. Jednou z nejdůležitějších věcí, na které je přitom třeba pamatovat, je nedávat neopren do sušičky a nesušit ho na přímém slunci. Extrémní teplo a vystavení UV záření neopren poškodí a znehodnotí, látka ztratí pružnost a zkrátí se životnost obleku. Stejně tak se ho nesnažte vyžehlit. NIKDY! Místo toho ho pověste venku a nechte ho usušit ve stínu. Začněte sušením, když je naruby, abyste zabránili vzniku plísní, poté jej otočte pravou stranou dovnitř, abyste sušení dokončili.

To také pomůže, pokud se rychle blíží další akce, pak můžete vlézt aspoň do suchého, místo, abyste se na sebe snažili nasoukat uvnitř nepříjemně mokrý studený neopren. Pokud chcete proces urychlit, můžete na něj nasměrovat ventilátor. Při sušení je vhodné neopren zavěsit na široký věšák, nebo ho přehodit přes hladký kulatý povrch, jakým je třeba zábradlí balkonu. Pověste ho tak, aby byl přehnutý v pase (stejný kus na každé straně), tím bude v rovnováze a nebude se vytahovat. Usušený neopren uložte na suché a chladné místo s dobrým přístupem vzduchu. Ideální je, když ho zavěsíte na široký věšák. Zabráníte tím vzniku záhybů a deformaci. 

Péči o plavky nezanedbávejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péči o plavky nezanedbávejte

A jak pečovat o plavky, abyste zabránili vyblednutí a vytahání? 

Dobře udržované plavky mohou vydržet i několik sezón. Samozřejmě, jen pokud se o ně budete správně starat a nevystavíte je extrémním podmínkám. Plavky vyžadují speciální péči, jsou vystaveny slunci, potu, skvrnám od opalovacího krému, soli, chloru, písku a jiným nečistotám. Po každém koupání je proto opláchněte ve studené vodě. V žádném případě je nenechávejte sbalené v igelitovém sáčku nebo zahrabané na dně koše na prádlo, nejenže to namáhá tkaninu, ale také to podporuje růst plísní. Mohou vzniknout i nevábné pachy. Následně napusťte umyvadlo studenou vodou, do níž přidejte 1 lžičku jemného pracího prostředku nebo šamponu.

Plavky obraťte naruby, vložte je do vody a nechte je tam 30 minut. Lázeň odstraní většinu chemikálií, sůl, písek a olej. Hloubkové čištění plavek nemusí probíhat pravidelně, stačí po každých 3-5 koupáních. V případě, že na oděvu najdete skvrny, ošetřete je pastou vyrobenou z ⅓ šálku teplé vody a 6 lžiček jedlé sody. Následně plavky opláchněte v proudu studené vody. Vyjměte je z vody a jemně vymačkejte. Pozor, v žádném případě je neždímejte, ani je nekruťte, poškodili byste je. Mokré plavky rozložte na ručník, který umístěte na dobře větrané místo, mimo dosah slunečního záření. Rozhodně plavky nesušte v sušičce.

Zdroje informací: nytimes.com, nrs.com, thespruce.com

Publikováno: 30. 7. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová