Kopřiva dvoudomá patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny a určitě ji poznáte podle charakteristických listů, které mají žahavé účinky. Kopřiva umí pomáhat s trávicím systémem, má čisticí účinky, doporučuje se při poruchách látkové výměny nebo snižuje hladinu krevního cukru. Poradíme, jak si z ní udělat domácího pomocníka.
Kopřiva umí pomáhat
Kopřiva obsahuje významné látky, jakými jsou aminy, flavonoidy, fytoncidy, kyselinu citronovou nebo šťavelovou, lecitin, minerály ve formě železa, manganu, vápníku, selenu, křemíku, zinku, vitamíny A. B a C. Díky těmto látkám kopřiva umí podle léčitelky Márie Treben pomáhat s onemocněním močových cest, menstruačními bolestmi nebo zvětšenou prostatou. Detoxikuje organismus, užívá se při chudokrevnosti, podporuje funkci slinivky břišní, snižuje hladinu krevního cukru. Podporuje srdeční činnost a užívá se při onemocněních dýchacích cest. Posiluje imunitu, snižuje alergii na pily z trav, je účinná na revmatoidní artritidu, artrózu a dnu. Snižuje krevní tlak, podporuje růst vlasů, užívá se na při zatuhnutí svalů, bolesti zad, zánětech nervů. Podporuje tvorbu mateřského mléka, zpevňuje kosti, zlepšuje kvalitu vlasů a odstraňuje lupy.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je houževnatá vytrvalá bylina se čtyřhrannou, přímou a navětvenou lodyhou s žahavými chloupky. Listy jsou podélně tvarované, pilovité, na srdčité bázi, s žahavými chloupky. Kvete zeleně od června do září, samičí květenství je převislé, samčí vodorovné až vztyčené. Dorůstá až do výšky 2 metrů. Vyskytuje se hojně v sadech, zahradách, parcích i okrasných trávnících.
Zpracování kopřivy
Kopřiva umí pomáhat při různých zdravotních komplikacích. Využívají se semena, kořen i nať k léčebným účelům. Při sběru se doporučují rukavice, protože celá rostlina je poseta žahavými chloupky. Své využití najde i v kuchyni, kde se užívají především její semena a nať do teplých či studených pokrmů. Využít se dá i sušená kopřiva, kterou sbírejte k sušení do poloviny května. Starší rostliny obsahují více dusičnanů, které se v nich usazují. Nejlépe se k sušení hodí vrchní lístky, které mají nejvíce „síly“.
Čaj z kopřivy
Podle MUDr. Zbyňka Mlčocha je čaj vhodný na detox, ale pomáhá i proti únavě, při vyčerpání a snížení výkonosti. Čaj z kopřivy dokonce zlepšuje i paměť. Tato kúra by měla trvat minimálně 7 dnů, ideální doba je však 3 týdny.
Na čaj proti únavě budete potřebovat listy kopřivy, které omyjete vlažnou vodou a necháte okapat na papírovém ubrousku. Mezi tím si uvaříte vodu. Listy vložíte do hrnečku a přelijte horkou vodou, necháte vylouhovat 10-15 minut, můžete i déle (připravíte si tak výluh, který se užívá stejně jako čaj). Na závěr čaj osladíte medem a přidáte špetku soli, která pomáhá rychlejšímu využití cukrů obsažených v medu. Na ochucení můžete použit i čekankový sirup a citrónovou šťávu. Čaj pijte teplý, ráno na lačno a jeden hrneček si dejte i navečer. Pro intenzivnější kůru se doporučují 4 hrnečky denně. K této kůře můžete využít i sušené listy kopřivy během roku. Nepřekračujte dobu užívání 3 týdny, potom si dejte měsíc pauzu.
Tinktura
Na jaře nebo na podzim vykopejte oddenek kopřivy, který důkladně očistěte nejlépe ve vlažné vodě kartáčkem. Připravíte si zároveň i sklenice, do kterých vložíte nakrájený oddenek až po okraj. Zalijete 40 % čistým alkoholem (výborná je pálenka) a necháte stát na teplém místě 14 dnů. Nezapomeňte pravidelně protřepávat. Poté sceďte, slejte do lahvičky a uchovávejte v chladnu a temnu. Doporučuje se užívat denně pár kapek.
Výluh na vlasy
Postačí vám deset vrchovatých hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy, které zalijete 5 litry studené vody a pomalu přivedete k varu. Jakmile začne voda vřít, ihned ji vypněte a nechte ještě 5 minut vyluhovat. Výluhem si můžete oplachovat vlasy po umytí. Vlasy se zotaví a zhoustnou. Pro vlasy je vhodná i tinktura, které stačí jen pár kapek vetřít do pokožky hlavy.
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz; bonaloka.cz; salveo.cz, 105 bylinek a koření – R. Šťastná (ISBN:978-80-7546-333-3), pořad Vychytávky Ládi Hrušky, Bylinky pro všechny, www.biokado.cz
Publikováno: 20. 7. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská