reklama

Bojí se váš pes hluku? Začněte trénovat!

Pokud se pes bojí hluku, může se u něj objevit panika, úzkost, stres nebo šok. Všechny tyto projevy nejsou pro psa vůbec příjemné, může si přivodit nejen nepříjemná zranění, ale dokonce i smrt. Může se jednat o nenadálé situace, kdy se bojí bouřky, výstřelu nebo ohňostroje. Strach z hluku může pes překonat cvičením a tréninkem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Strach z hluku  

Strach z hluku je u psů pochopitelný. Psi mají vyvinutější sluch než lidé, a proto veškerý hluk mnohem více vnímají. Jen pro představu: zábavní pyrotechnika způsobuje hluk o intenzitě 190 dB, startující letadlo vyvine hluk o intenzitě 120-130 dB. Pokud se pes bojí a uslyší hluk, ze kterého má strach, hledá bezpečný úkryt.

Pokud je v domě nebo v bytě, může se snažit utéci pryč a začne škrábat na dveře, vyhledává vaši blízkost, nebo jen nervózně oddychuje. Mezi příčiny strachu se řadí zanedbané vtištění. Takový pes nikdy nedostal příležitost utvořit si pozitivní nebo neutrální zkušenost s intenzivními zvukovými podněty. Náchylná k tomu bývají štěňata chovatelů žijících na samotě.  

Před nepříjemným zvukem se pes snaží schovat nebo utéci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před nepříjemným zvukem se pes snaží schovat nebo utéci

Strach z hluku lze zmírnit tréninkem

Ideální je zvykat psa již ve věku štěněte na intenzivní zvuky, které může v budoucím životě slyšet. Ať už se jedná o zvuky různých přístrojů jako fén, vysavač nebo sekačka na trávu. Pro psa, který se bude pohybovat v městském ruchu, je mnohem více příležitostí se setkat s hlukem než pro psa žijícího na venkově. Předejdete tak nepříjemným stavům, kterým je pes vystaven, pokud bude mít panický strach ze zvuků. Jde především o stavy paniky, úzkosti, stresu nebo šoku.

Pes si sám vytváří zvuk při hledání pamlsků
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pes si sám vytváří zvuk při hledání pamlsků

Trénink hluku

Pro trénink zvuků je vhodné klidné prostředí, kde pes uslyší konkrétní zvuk, který bude předmět vytvářet. Ideální jsou k tréninku zmačkané prázdné PET lahve, papírové pytlíky nebo bublinková fólie, mezi které umístíte pamlsky a pes při jejich hledání sám vytváří zvuky od pohybujících se předmětů. Trénovat lze nejdřív na koberci a potom třeba na jiném povrchu, jako je plovoucí podlaha nebo dlažba. Trénink je dobré opakovat několikrát dokola, ale v momentě, kdy pejsek odejde od první hry, je pro něj úkol příliš složitý a je na vás mu to trochu ulehčit. Postačí změna povrchu nebo méně předmětů vytvářejících hluk.

Trénovat lze i doma na dlažbě
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Trénovat lze i doma na dlažbě

Trénink pomocí nahrávky

Nejúčinnější metodou je systematická desenzibilizace za pomoci zvukových nahrávek nebo tlumených zvuků (např. výstřelů). Pes je ve spojení s odměnou (oblíbeným pamlskem, krmením, ale i hrou) přivykán na hlasité zvuky. U některých psů je citlivost vůči zvukům vrozená, nebo je získaná nějakým šokujícím negativním zážitkem. Vrozenou citlivost je možné v nejlepším případě pozitivně ovlivnit, úplně odstranit ale skoro nejde. Přesto však i štěňata, narozená bojácným rodičům, jsou schopna při vhodném přístupu, výchově a dostatečných zážitcích nepojících se se strachem vyvinout se v nebojácná zvířata. Můžete použít audionahrávku imitující zvuk bouřky, výstřelu nebo novoročního hluku a postupně mazlíčka na tento nestandardní jev zvykat.

Začnete nejprve s co nejtišší hlasitostí a pozorujte reakce zvířete, pokud je pes v klidu, odměňujte jej oblíbeným pamlskem. Postupně hlasitost zvyšujte, a pokud je zvíře klidné, opět jej odměňte nebo můžete čas proložit hrou s oblíbenou hračkou. Při zvykání psa na nepříjemné zvuky se obrňte trpělivostí. Trénujte 1-2x denně v délce cca 10 minut s malým odměňováním. Pokud pes začne projevovat strach, znamená to, že desenzibilace na něj probíhá příliš rychle.

Intenzitu zvuku zvyšujte jen v případě, že pes neprojevuje strach. Cvičení lze praktikovat v různých místnostech a za přítomnosti dalších členů rodiny. Pokud při normální hlasitosti neprojevuje pes nervozitu, můžete zkusit na chvíli odejít z místnosti. Dobu, po kterou je pes sám, postupně prodlužujte. Strach by měl časem vymizet. Pokud i přesto přetrvává strach z bouřky nebo ohňostroje, klidně zavřete okna a zatáhněte žaluzie. Psa můžete zabavit oblíbenou hrou nebo pustit uklidňující hudbu nebo film. Některým domácím mazlíčkům pomůže změna místa oslav někam na klidnější místo, třeba na chalupu nebo na venkov.  

Co nedělat

Pokud má pes strach z hluku, nikdy jej za tyto projevy neodměňujte, ani nijak psa nechlácholte. Jinak ve zvířeti vzbudíte pocit, že se chová správně a vy ho odměňujete za to, že se bojí. Snažte se být při intenzivních zvucích v klidu a nevytvářejte v psovi pocit, že se bojíte. Strach podpoří negativní zkušenost, že po jakékoliv hlučné ráně bude následovat nějaký „trest“. A tím psa vyděsíte ještě víc.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, ifauna.cz, krmeni.cz

Publikováno: před dvěma dny, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská