Zeleninové pokrmy i čerstvá zelenina nám nabízí mnoho minerálů, vitaminů a enzymů. Vedle obilovin by měla zelenina tvořit další velkou kapitolu našeho jídelníčku. Zeleninový koláč je pak jedna z mnoha variant, jak zeleninu nenásilně zařadit na jídelníček. Spousta druhů zeleniny je nejen zeleninou, ale také má léčivé účinky. Víte třeba, že jeden malý kousek brokolice obsahuje více vitaminu C než 200 jablek? Nebo že jedním z nejbohatších druhů zeleniny na mikroživiny je rukola?
Zeleninové pokrmy z čerstvé zeleniny
Zelenina je ve své podstatě nezbytnou součástí našeho jídelníčku. Nelze ji odsouvat na druhou kolej, nebo zcela vylučovat, protože každý druh zeleniny obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek, vlákniny a stopových prvků – nejčastěji to jsou vitamin C, karotenoidy a kyselina listová. A všechny tyto látky jsou nezbytné pro náš organismus. Díky vysokému obsahu vody patří mezi nízkoenergetické potraviny. Tuky pak zelenina neobsahuje vůbec, výjimkou je pouze avokádo. Proto zelenina neobsahuje cholesterol.
Ne každý je ale příznivcem zeleniny a zeleninových pokrmů. Co se týče čerstvé zeleniny, jsou její konzumenti spíše smířlivější, horší je to už se zeleninou vařenou nebo dušenou. Zeleninové pokrmy nejsou příliš oblíbené u dětí a vyslovení masožrouti zeleninu akceptují spíše jako přílohu, která doplní barevností talíř plný masa.
Zajímavosti ze světa zeleniny
- Pokud zeleninu vaříte nebo dusíte, osolte ji až úplně nakonec, zabráníte tím zašednutí.
- Svěží barvu vařené zelenině vrátíte, pokud ji po uvaření přelijete ledovou vodou.
- Při tepelném opracování rajčat přidejte k zelenině trochu cukru, rajčata tak budou chutnější.
Tmavě zelená listová zelenina jako špenát, salát hlávkový, kozlíček polníček a rukola má vysoký obsah vitaminu K společně s košťálovinami. Čím více se konzumují zeleninové pokrmy, tím nižší je výskyt civilizačních chorob. Kromě již zmíněných vitaminů a minerálů zelenina a zeleninové pokrmy obsahují antioxidanty a glukosinoláty. Tyto látky jsou důležité, protože působí preventivně proti rakovině. V cibulové zelenině jsou obsaženy látky brzdící růst mikroorganismů. Nesprávnou tepelnou úpravou se spousta vitaminů likviduje, proto bychom měli konzumovat nejen zeleninové pokrmy, ale i zeleninu syrovou, abychom obsah vitaminů a minerálů vyvážili.
Zařaďte mezi zeleninové pokrmy zeleninový koláč
Tento způsob úpravy zeleniny vám v mnoha variantách ukáže, jak se dají smysluplně zužitkovat "zbytky", ale také nadúroda nejrůznějších druhů zeleniny. Zeleninové koláče se dají připravovat jako teplá večeře, odpolední svačina i rychlé občerstvení pro nenadálou návštěvu.
Co budeme potřebovat:
- 150 g hladké mouky
- 1 vejce
- 1/3 kostky droždí
- trochu vody
- sůl
- trochu oleje
Na náplň:
- anglickou slaninu (špek, uzenina dle výběru a chuti)
- koření na pizzu
- rajský protlak nebo kečup
- nivu
- žampiony
- zeleninu podle vlastního výběru
- 2 vejce se solí
Příprava těsta: Do mísy dáme mouku, osolíme, přiklepneme 1 vajíčko, rozdrobíme do mouky droždí a zalijeme vodou a olejem.
Jakmile kvásek vzejde, zaděláme těsto do hladké konzistence. Těsto je řidší než třeba těsto buchtové. Vypracované těsto zakryjeme utěrkou a dáme na teplé místo, aby mohlo kynout.
Vykynulé těsto rozprostřeme do nízké formy (ideální je forma na křehké koláče), kterou vysteleme pečicím papírem, nebo vytřeme olejem.
Těsto posypeme kořením na pizzu a potřeme kečupem. Potom se přímo na těsto vylejou dvě vejce, ušlehaná se solí.
Nyní už můžeme vrstvit ostatní ingredience. Začneme vždy slaninou nebo uzeninou, pak přidáme žampiony, zeleninu dle výběru, a nakonec zasypeme strouhanou nivou, případně jiným sýrem.
Jako zajímavý nápad lze také nivu i další strouhaný sýr nasypat na koláč až po upečení. Sýr se horkem krásně rozpustí, ale nebude na povrchu křupavý a zapečený. Koláč pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 30–35 minut.
Jako zeleninová nádivka do koláče se hodí prakticky všechno, co naše zahrada nebo spíž nabízejí. Tradičně se používá cibule, papriky, rajčata, cukety, hrášek, houby. Na zeleninový koláč se dají využít ale také brambory, česnek, celer, mrkev, brokolice nebo květák. Stejně tak lze tuzemskou zeleninu kombinovat s exotickou, takže můžeme přidat též olivy, topinambury, dýně, chilli papričky a podobně.
Zeleninové pokrmy, jako jsou zeleninové koláče, se nabízejí v mnoha variantách nejen nádivek, ale i těst. Vyzkoušet tak můžeme nejen kynuté těsto, ale i těsto křehké, připravené na slaný způsob, těsto bramborové či bezlepkové.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, stobklub.cz, vyzivaspol.cz
Publikováno: 14. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová